Większość z nas kojarzy trądzik z wiekiem nastoletnim. Taki pogląd w dużej mierze pokrywa się z rzeczywistością, bo ze schorzeniem boryka się ok. 80% ludzi w wieku od 15 do 24 lat. Jednak u niektórych trądzik pojawia się także później, po trzydziestce.

Co gorsza, często zostawia po sobie ślady, które zostają z człowiekiem o wiele dłużej.

Mówimy oczywiście o bliznach potrądzikowych. Nieraz bywają większym problemem niż sam trądzik. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również trudno je wyleczyć na własną rękę. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna rozwinęła się na tyle, że skutecznie pomaga w tej nierównej walce.

Szukasz sposobu na usunięcie blizn potrądzikowych? W takim razie czytaj dalej. Artykuł przybliży ci 6 najskuteczniejszych metod, by to zrobić.

 

Rodzaje blizn potrądzikowych

Na początku warto rozróżnić blizny po trądziku i przebarwienia. Pierwsze to zmiany skórne, które zachodzą w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, gdy jej miejsce zajmuje tkanka łączna włóknista.

Blizny występują w dwóch głównych odmianach:

  • blizny przerostowe — przybierają wygląd wypukłych, grubych i twardych guzków lub zgrubień;
  • blizny zanikowe — tworzą wgłębienia o różnej wielkości i głębokości- blizny typu ice-pick, boxcar.

Tego typu zmiany najczęściej tworzą się, gdy w nieprawidłowy sposób usuwasz krosty lub zaskórniki (wyciskasz, rozdrapujesz) lub źle pielęgnujesz skórę. W wielu przypadkach blizny powstają ze zmian zapalnych samoistnie. 

U niektórych osób istnieją również predyspozycje genetyczne do nasilonego przebiegu trądziku i powstania blizn potrądzikowych.

Czym w takim razie są przebarwienia? To ostatni, naturalny etap trądziku. Pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu i pozostają na skórze nawet kilka miesięcy. Jednak finalnie same znikają.

 

efekty usuwania blizn potrądzikowych

Efekty usuwania blizn potrądzikowych po zabiegu dermabrazji z kwasem TCA.

 

Blizny po trądziku — 6 najlepszych sposobów leczenia

Istnieje wiele metod usuwania blizn potrądzikowych. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Poniżej przeczytasz o najnowszych osiągnięciach medycyny estetycznej, które znacznie redukują widoczność blizn, a niekiedy całkiem je usuwają.

 

1. Laserowe usuwanie blizn

Laser to aktualnie jedna z najczęściej stosowanych i jedna z najlepszych metod leczenia blizn po trądziku. Już po jednym zabiegu osiągniesz zadowalające efekty i poprawisz wygląd skóry twarzy.

Wiązka lasera tworzy równomierne mikrouszkodzenia w bliźnie, które prowokują organizm do regeneracji i produkcji większej ilości kolagenu. Skóra ulega przebudowie i szybciej się goi. W efekcie powierzchnia blizny wyrównuje się, a jej kolor zbliża się do naturalnego. Dzięki temu jest mniej widoczna, co poprawia estetykę twarzy.

Istnieje kilka rodzajów laserów. Lekarz dobiera odpowiedni w zależności od rodzaju blizn i celu zabiegu.

 

2. Wypełnianie blizn po trądziku kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja dobrze znana medycynie estetycznej. Znajdziesz ją również w wielu kosmetykach ze względu na sprawdzone właściwości regeneracyjne i mobilizujące skórę.

Zaś zabieg kwasem hialuronowym jest bardzo skuteczny, jeśli chcesz zniwelować widoczność blizn zanikowych. Lekarz wstrzykuje substancję śródskórnie lub pod skórę, dzięki czemu unosi ją i wypełnia bliznę. Efekt jest tymczasowy, bo utrzymuje się ok roku, ale dzięki właściwościom stymulującym w wielu przypadkach częściowo przebudowuje skórę na stałe. 

Skutek jest taki, że następne zabiegi będą wymagały coraz mniejszej ilości kwasu hialuronowego.

 

3. Podcinanie blizn potrądzikowych

Mimo że nazwa zabiegu nie brzmi zachęcająco, jego efekty zwykle są natychmiastowe i stałe. Służy do leczenia blizn zanikowych, które często przyrastają do głębszych tkanek. Wskutek takich zrostów skóra zaciąga się nienaturalnie.

Jak przebiega zabieg?

Lekarz wprowadza pod skórę igłę lub dyssektor i rozcina zrost. W efekcie blizna niemal natychmiast spłaszcza się, a krew napływająca w miejsce rany stymuluje włóknienie tkanki.

Podcinanie blizn służy również jako zabieg pomocniczy (np. przy wypełnianiu kwasem hialuronowym lub tłuszczem). Czasem zrosty uniemożliwiają wypełnienie blizny, przez co lekarz musi najpierw je rozciąć.

 

4. Przeszczep tłuszczu w blizny

Zabieg odbywa się na podobnej zasadzie, co wypełnianie blizn kwasem hialuronowym. Jedyna różnica jest taka, że lekarz najpierw pobiera od ciebie tkankę tłuszczową, którą później wstrzyknie w blizny.

Pozyskany tłuszcz podlega procesowi oczyszczenia i specjalnego przetworzenia, zawiera również dużą ilość komórek macierzystych. W efekcie posiada ogromne właściwości regeneracyjne i stymuluje przebudowę blizny.

Zabieg przeszczepiania tłuszczu w blizny służy do wypełniania blizn zanikowych. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się od dwóch do nawet kilku lat.

 

5. Ostrzykiwanie blizn potrądzikowych

Ostrzykiwanie blizn to kolejny zabieg z igłą w roli głównej, ale w tym przypadku służy do leczenia blizn przerostowych i bliznowców. Substancją czynną jest steryd, którego stężenie lekarz ustala w zależności od wielkości zmiany skórnej.

Efekt zabiegu to zmiękczenie i spłaszczenie blizn. W przypadku bliznowców z czasem ich dalszy rozrost zostaje zatrzymany.

 

6. Leczenie blizn TCA

Leczenie blizna TCA to jedyny w tym zestawieniu zabieg nieinwazyjny, w którym substancją czynną jest TCA (kwas trójchlorooctowy). Lekarz najpierw oczyszcza i złuszcza skórę, a następnie nakłada kwas gazikiem lub pędzelkiem, wskutek czego naskórek bieleje. Jednak po pewnym czasie przybiera ciemny kolor i złuszcza się.

Efekt jest widoczny po złuszczeniu naskórka, blizny jaśnieją i wygładzają się, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Wynik ich przebudowy zostaje z tobą na stałe.

Modyfikacją zabiegu z TCA jest dermabrazja czyli zdarcie naskórka z następnym nałożeniem kwasu trójchlorooctowego. Jest to jeden z najbardziej przebudowujących blizny zabiegów. Jest odpowiedni do leczenia blizn typu ice-pick.