Kiedy idziesz na zabieg medycyny estetycznej, spodziewasz się efektów już po pierwszej wizycie — to normalne. Chcesz wejść do gabinetu, załatwić sprawę i cieszyć się pięknym wyglądem. W szerokiej ofercie medycyny estetycznej znajdziesz wiele zabiegów, które spełnią twoje oczekiwania w tym zakresie.
Weź jednak pod uwagę, że w większości przypadków dopiero po serii wizyt doczekasz się maksymalnych efektów.
Dlaczego tak jest? O tym piszemy w artykule.
Skąd bierze się potrzeba systematyczności?
Do zabiegów, które wykonujemy w seriach, zaliczają się przede wszystkim działania pielęgnacyjne i rewitalizujące, czyli poprawiające wygląd i stan skóry. Przykładowo częste peelingi powierzchowne powodują usuwanie warstwy rogowej naskórka i możliwość działania na głębsze części skóry nawet skóry właściwej.
Kolejną kwestią są twoje oczekiwania. Zależy ci na niewielkiej i dyskretnej poprawie wyglądu? W takim razie nie potrzebujesz długiej serii zabiegów. Jeśli jednak liczysz na spektakularną przemianę, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przygotuj się na więcej wizyt w gabinecie.
Finalnie warto wspomnieć, że pacjent pacjentowi nierówny. Dlatego nie zdziw się, gdy lekarz zaleci ci więcej zabiegów, niż twojej koleżance. Nawet jeśli jesteście w tym samym wieku, nie jesteście jednakowe. Każdy człowiek ma inną przemianę materii i budowę. Ponadto inaczej się odżywia i prowadzi swój oryginalny tryb życia. Obecność chorób też ma wpływ na ilość zabiegów.
Dlatego lekarz ustala liczbę serii z każdym pacjentem indywidualnie.
Najpopularniejsze zabiegi wykonywane w seriach
Czytaj dalej, a poznasz najbardziej znane zabiegi, które dopiero po kilku powtórzeniach dają oczekiwane efekty. Dowiesz się też, dlaczego tak się dzieje.
Mezoterapia
Podczas zabiegu mezoterapii lekarz wykonuje serię nakłuć skóry i wstrzykuje do jej głębszych warstw substancje aktywne. Dzięki temu nawilża ją i motywuje komórki do szybszej regeneracji.
Jeden zabieg co prawda przynosi widoczne efekty, ale są one krótkotrwałe. Dopiero w serii mezoterapia sprawi, że głębsze warstwy skóry otrzymają wystarczająco dużo składników odżywczych, a komórki sprawniej będą się odnawiały. Skutek? Struktura skóry ulegnie długotrwałej poprawie.
Peeling medyczny
W najprostszym wytłumaczeniu peeling medyczny to nieco bardziej zaawansowana wersja tradycyjnej, domowej odmiany peelingu. Mimo że w niektórych przypadkach już jeden zabieg daje zadowalające efekty, zazwyczaj lekarz zaleca kilka powtórzeń.
Zależy to w dużej mierze od rodzaju i stanu skóry pacjenta.
Jeśli zwiotczenie czy przebarwienia są nasilone, pojedyncze złuszczenie naskórka nie wystarczy. Będziesz potrzebować działania systematycznego, aby zachęcić komórki do regeneracji. Na koniec serii zabiegów skóra odwdzięczy ci się gładkością, sprężystością i jaśniejszym kolorytem.
Usuwanie tatuażu
Nieraz zdarza się, że tatuaż z młodości po kilku latach przynosi więcej wstydu, niż zadowolenia. Całe szczęście, że dzisiejsza medycyna estetyczna potrafi rozwiązać ten problem.
Jednak również tutaj nie skończy się na jednym zabiegu. Nowoczesna laseroterapia usunie tatuaż (albo przynajmniej znacznie go rozjaśni), ale nie za jednym podejściem. Rozbicie pigmentu w skórze będzie wymagało serii wizyt w gabinecie lekarskim.
Mimo że zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, przynosi bardzo zadowalające efekty.
Zabiegi z wykorzystaniem lasera
Laser w medycynie estetycznej (oprócz usuwania tatuaży) służy do ujędrniania, remodelingu i odmładzania skóry, a także pozbywania się różnych skaz (np. blizn lub przebarwień). Jednak żeby efekt był spektakularny, zabieg trzeba kilkukrotnie powtórzyć.
Jest to szczególnie ważne w przypadku lasera frakcyjnego. Jego działanie opiera się na tworzeniu mikrokolumn uszkodzenia skóry. Dlatego podczas jednej wizyty lekarz naświetla maksymalnie 15-25% powierzchni skóry.
Do kolejnego zabiegu podchodzisz, gdy zakończą się procesy regeneracyjne, czyli po ok. miesiącu przerwy.
Podsumowanie
Wiesz już, dlaczego serie zabiegów są takie istotne. Weź także pod uwagę, że szczegóły indywidualnej terapii zawsze ustalisz z lekarzem medycyny estetycznej podczas wywiadu. Wtedy też pozna twój wiek, stan zdrowia i jakość skóry, a także zapyta cię o oczekiwania. Dopiero po tym przedstawi ci plan postępowania. Poznasz rodzaj oraz ilość zabiegów, za pomocą których uzyskasz najlepsze rezultaty.
Ponadto lekarz poinformuje cię, co realnie możesz osiągnąć. Jak już pisaliśmy, sytuacja każdego pacjenta jest inna, więc nie każdy uzyska te same rezultaty.