Nowoczesna technologia sprawiła, że dzisiejsze zabiegi medycyny estetycznej są o wiele bezpieczniejsze, szybsze i — co najważniejsze — efektywniejsze niż dawne metody upiększania ciała. Dowodem jest chociażby ich popularność.
Jednak należy pamiętać, że wiele z tych zabiegów ingeruje w strukturę skóry, więc uszkadza ją w pewnym stopniu.
Dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja, która szybko przywróci nadwyrężone tkanki do dobrej kondycji. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak zadbasz o skórę po zabiegach.
Dlaczego pielęgnacja skóry po zabiegu jest ważna?
Ze wstępu wiesz już, że niektóre zabiegi uszkadzają skórę. Nie w wielkim stopniu, ale jednak. U pacjentów najczęściej występują:
- podrażnienia,
- obrzęk,
- zasinienia,
- zaczerwienienia.
Oprócz powyższych skutkiem ubocznym zabiegu mogą być tymczasowe dolegliwości bólowe lub uczucie nadmiernego ściągnięcia skóry. Jak zapewne się domyślasz, nie jest to komfortowa sytuacja. Może wpłynąć negatywnie na samopoczucie, a nawet utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Mimo że skóra samoczynnie będzie wracała do pierwotnego stanu, ułatwisz jej proces regeneracji za pomocą odpowiednich czynności i kosmetyków. Dzięki temu szybciej wróci do zdrowia, a wspomniane dolegliwości nie będą tak odczuwalne i wcześniej znikną.
Ponadto pielęgnacja skóry sprawi, że pozytywne rezultaty zabiegów utrzymają się dłużej.
Podstawowe zasady pielęgnacji
Pielęgnacja skóry może różnić się w zależności od zabiegu, któremu się poddasz. Jednak nie martw się. Zanim opuścisz gabinet lekarski, każdy dobry specjalista podzieli się z tobą listą zaleceń i przeciwwskazań.
Niektórzy pacjenci je ignorują, ale nie idź ich śladem. Stosuj się do porad lekarza, a unikniesz powikłań i będziesz cieszyć się efektami zabiegu o wiele dłużej.
Jedną z najważniejszych kwestii jest ochrona przed słońcem. Jako że skóra po zabiegu jest nadwrażliwa i podrażniona, wymaga szczególnej ochrony. Dlatego zabezpiecz ją przed działaniem promieni UV. Do tej puli kwalifikuje się także solarium.
Oprócz tego zminimalizuj ryzyko infekcji. Unikaj chodzenia na basen, kontaktu z dymem papierosowym czy zbyt intensywnego makijażu. Sauna oraz nadmierny wysiłek fizyczny również nie wchodzą w grę.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem dbania o skórę są kosmetyki.
Najlepsze dermokosmetyki dla skóry
Chcesz zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację? W takim razie upewnij się, że kosmetyki zawierają odpowiednie substancje aktywne.
Jakie?
Czytaj dalej, a się dowiesz.
Witamina K
Witaminę K prawdopodobnie kojarzysz z krzepnięciem krwi. Jako że bierze udział w tym procesie, wpływa również na przyspieszenie wchłaniania siniaków, zaczerwienień czy pękniętych naczynek.
Producenci kosmetyków do cery naczyniowej wykorzystują witaminę K aby zmaksymalizować działanie uszczelniające w naczyniach krwionośnych. W efekcie szybciej dochodzi do blokady wypływu krwinek, czyli jednocześnie obniżenia widoczności zaczerwienień.
Ponadto kosmetyki z witaminą K polepszają koloryt skóry i rozjaśniają ją.
W odniesieniu do zabiegów medycyny estetycznej sprawdzą się zarówno przed (jako środek przygotowawczy), jak i po nich (dla złagodzenia podrażnień i innych objawów niepożądanych).
Hesperydyna
Jedną z głównych funkcji hesperydyny jest hamowanie aktywności hialuronidazy. Co to takiego? Enzym, który bierze udział w procesie rozpadu kwasu hialuronowego.
Sam kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody, a jego brak prowadzi do wysuszenia i zwiotczenia skóry. Ponadto stanowi główny składnik śródbłonka naczyń krwionośnych.
Oprócz tego hesperydyna działa przeciwzapalnie i ochronnie. Co więcej, wspomaga działanie witaminy K, bo zapobiega wykwitom rumieni oraz uszczelnia naczynia krwionośne.
Sukralfat i diosgenina
Pod egzotyczną nazwą sukralfat kryje się uwodniona sól glinowa ośmiosiarczanu sacharozy. Znalazła się na tej liście, bo wykazuje bardzo duże właściwości regeneracyjne (dlatego często pojawia się w kosmetykach). Widać to chociażby w tym, że:
- stymuluje wzrost komórek naskórka,
- łagodzi podrażnienia,
- zwiększa komfort pozabiegowy.
Co więcej, działanie sukralfatu wzmocnisz, jeśli zastosujesz go w parze z diosgeniną.
Czym jest ta substancja? To hormon roślinny, który wykazuje działanie ochronne (zwiększa odporność komórek na działanie wolnych rodników czy zanieczyszczenia powietrza). Ponadto nawilża skórę, dzięki czemu zachowuje ona elastyczność i odpowiednie napięcie.
Makijaż korekcyjny
Podczas pielęgnacji rozważ także stosowanie makijażu korekcyjnego. Kosmetyki tego rodzaju cechują się lekką konsystencją, dzięki czemu rozprowadzisz podkład bez konieczności mocnego pocierania skóry. Jednak mimo to wciąż możesz liczyć na dobre krycie.
To jeszcze nie wszystko.
Dzięki takim kosmetykom nie tylko ukryjesz niedoskonałości, ale dodatkowo zadbasz również o pielęgnację. W składzie wielu z nich znajdziesz takie składniki, jak witamina B3, kwas hialuronowy czy wyciąg z ostropestu. Wszystkie przyczyniają się do poprawy kondycji i wyglądu skóry.