Z wiekiem dochodzi nie tylko do zwiększenia wiotkości skóry, ale też zaniku poduszeczek tłuszczowych centralnej części twarzy, a kości żuchwy, szczęki i oczodołów ulegają wchłonięciu. Wszystko to powoduje, że cały „szkielet” (tłuszcz i kości) podtrzymujący skórę zapada się i powstaje względny nadmiar skóry. Z drugiej strony zaś, poduszeczki tłuszczowe bocznych części twarzy ulegają przerostowi, co przyczynia się do spłaszczenia twarzy, obniżenia się policzków, uwydatnienia przepuklin tłuszczowych powiek oraz pojawienia się nadmiaru skóry w dolnej i centralnej części twarzy. To z kolei nasila fałdy nosowo-wargowe i fałdy marionetki, powoduje, że bródka ulega cofnięciu, a linia żuchwy nie jest już linią, lecz widoczny jest na niej nadmiar skóry, tzw. „chomiki”. Wszystko to powoduje, że patrząc na twarz z przodu nie ma ona już owalnego wyglądu typowego dla ludzi młodych, lecz jej dolna część przybiera formę kwadratu.
Oczywiście modelowanie twarzy to nie tylko usuwanie oznak starzenia, ale również poprawianie zmian wrodzonych, takich jak cofnięta centralna część twarzy, niewielkiej objętości policzki czy zapadnięte skronie. Metodami modelowania twarzy możemy również korygować różnego typu stany po urazach twarzoczaszki np. po urazach komunikacyjnych czy pogryzieniach.
Modelowanie twarzy kwasem polimlekowym
Kwas polimlekowy ma wyjątkowe właściwości stymulacji produkcji kolagenu w miejscu podania. Nowo powstały kolagen nadaje skórze większą gęstość, sprężystość i jędrność, a dodatkowo stopniowo przywraca tkance objętość. Preparat ten stosowany jest w medycynie estetycznej od 1999 r. W tym czasie został dokładnie przebadany i sprawdzony.
Opis zabiegu
Po znieczuleniu miejscowym kremem, wcześniej przygotowany roztwór kwasu polimlekowego podaje się za pomocą igły w okolice policzków, skroni, okolice podjarzmową i fałdy marionetek. Dzięki podaniu preparatu w tych okolicach, twarz nabiera młodszego wyglądu w wyniku odzyskania objętości i zwiększenia sprężystości skóry.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Możliwa jest niewielka bolesność w trakcie wkłuwania igły. W celu wykonania zabiegu należy wykonać od 4 do 8 wkłuć.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Efekty zabiegu są widoczne już po jednym zabiegu, po upływie ok. 6 tygodni. Jednak w celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonać serię 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Liczba zalecanych zabiegów zależna jest od stopnia wiotkości skóry i efektów jakie chcemy osiągnąć. Efekty zabiegu utrzymują się przez 1-2 lata. Zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających co 12 miesięcy.
Schemat terapii
W celu uzyskania optymalnych rezultatów należy wykonać serię 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni pomiędzy zabiegami. Następnie co 12 miesięcy należy wykonywać zabiegi podtrzymujące efekty.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu należy masować miejsca podania preparatu 2 x dziennie przez 2 minuty przez okres 2 tygodni.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe
- choroby autoimmunologiczne
- infekcje w miejscu podania preparatu
Działania niepożądane
- obrzęk i zaczerwienie w miejscu podania preparatu
- bolesność w miejscu podania preparatu
- siniaki
- infekcje
- asymetria
- reakcja ziarniniakowa w miejscu podania preparatu