Bardzo dobrą metodą służącą do obkurczania skóry jest modelowanie ciała ultradźwiękami. Urządzenia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) to maszyny generujące fale ultradźwiękowe skupiające się na różnych głębokościach skóry. Powodują podgrzanie, a następnie uszkodzenie tkanki. Dzięki dobraniu odpowiedniej głowicy możemy wykonywać zabiegi na różnych głębokościach.
Ponadto nie wymaga rekonwalescencji.
Jak sama nazwa wskazuje, liposukcja ultradźwiękowa oddziałuje na tkankę tłuszczową za pomocą ultradźwięków. Ich aktywność sprawia, że komórki tłuszczowe oddzielają się od pozostałych i zmieniają się w emulsję, którą z łatwością usuwamy z organizmu.
Ponadto ultradźwięki bardzo dobrze wpływają na skórę. Ujędrniają ją, dzięki czemu wygląda młodziej i zdrowiej.
Najczęściej używamy głowicy, która działa na głębokości 4,5 mm, gdzie uszkadzana jest tkanka podskórna (zazwyczaj tłuszcz i przegrody włókniste). Przy tej głębokości unikamy wykonywania zabiegów w okolicy ujść nerwów.
Kolejna głowica pracuje na głębokości 3 mm. Dzięki niej uszkadzamy tkankę na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Z kolei głowica działająca na głębokości 1,5 mm uszkadza skórę właściwą i można nią wykonać zabieg na całej twarzy włącznie z powiekami.
Ogniska uszkodzeń mają ok. 0,5 mm. W trakcie jednego strzału głowicą powstaje kilka takich ognisk. Dzięki kontrolowanemu uszkodzeniu skóry przez ultradźwięki dochodzi do jej przebudowy i produkcji kolagenu, co powoduje obkurczenie skóry.
Czasem stosuje się również głowice działające na głębokości 6-13 mm – uszkadzają one tkankę tłuszczową.
Najwięcej pacjentów interesuje się zabiegiem, którym jest liposukcja ultradźwiękowa brzucha. Nic dziwnego, ponieważ w tych okolicach najczęściej zbiera się tkanka tłuszczowa. Jednak bynajmniej nie znaczy to, że brzuch jest jedynym obszarem, na który możemy oddziaływać ultradźwiękami.
Liposukcja kawitacyjna skutecznie radzi sobie z tkanką tłuszczową i wiotką skórą również w takich miejscach, jak np.:
Sprawdź, na czym polega zabieg liposukcji ultradźwiękowej i przekonaj się o jego bezpieczeństwie oraz skuteczności.
Przed wykonaniem zabiegu oznaczamy okolice, które chcemy poddać zabiegowi. Następnie skórę pokrywamy żelem w celu lepszego przewodzenia ultradźwięków.
Zabieg polega na przyłożeniu do powierzchni skóry głowicy, za pomocą której w odstępach kilkumilimetrowych wykonujemy serie uszkodzeń skóry i tkanki podskórnej. Zależnie od okolicy przeprowadzamy po kilka przejść każdą głowicą.
Zabieg trwa ok. 40 minut (dokładny czas zależy od powierzchni, na jakiej ją wykonujemy).
Odczucia pacjentów w trakcie zabiegu są zróżnicowane. Zwykle opisują je jako mrowienie lub kłucie. Ponadto niewielka bolesność może utrzymywać się po zabiegu.
W celu jej zmniejszenia zabieg możemy wykonać w sedacji podtlenkiem azotu bądź zastosować premedykację, czyli podać leki doustne.
Pierwsze efekty mogą być widoczne bezpośrednio po zabiegu dzięki obkurczeniu włókien kolagenowych. Jednak pełne rezultaty przebudowy kolagenu są widoczne po 3 miesiącach od wykonania zabiegu, a efekt może narastać nawet do 12 miesięcy.
Przebudowa po zabiegu jest wieloletnia.
Zabieg wykonuje się jednorazowo. Jednak z powodu starzenia się skóry, zaleca się wykonywanie zabiegów raz na 1-2 lata w celu utrzymania efektów napięcia i jędrności skóry.
Pacjent może powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu.
Specjalista Dermatolog
Lekarz medycyny estetycznej