Starzenie się skóry jest procesem ciągłym i nieuniknionym. Początek tego procesu zaczyna się już po 25 roku życia. W medycynie jest bardzo trafne powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” i to tyczy się również starzenia skóry. Zawsze lepiej jest zapobiegać postępującemu procesowi starzenia, ponieważ na pewnym jego etapie może być już za późno na wprowadzenie mało inwazyjnych metod. Jedną z metod odmładzania i zapobiegania starzeniu skóry są zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze jest preparatem naturalnym, pozyskiwanym od pacjenta, dlatego jest w pełni bezpieczne. Pacjentowi podawane są jego własne płytki krwi uwalniające czynniki wzrostu (PDGF, TGF, VEGF, EGF) stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu, pobudzają syntezą macierzy zewnątrzkomórkowej, wpływają na regenerację i rewitalizację tkanek. Procesy te powodują zwiększenie gęstości i napięcia skóry, poprawie ulega koloryt i faktura skóry dzięki czemu skóra wygląda młodziej i zdrowiej. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mogą być łączone z innymi zabiegami medycyny estetycznej w celu utrzymania jak najlepszych efektów odmłodzenia.
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem naturalnym, pozyskiwanym od pacjenta w trakcie zabiegu. Po odwirowaniu krwi pacjenta uzyskujemy osocze wzbogacone w trombocyty (płytki krwi). Komórki te po podaniu do tkanki ulegają aktywacji, powodując uwolnienie czynników wzrostu (PDGF, TGF, VEGF, EGF) stymulujących fibroblasty do produkcji kolagenu, a także pobudzają syntezę macierzy zewnątrzkomórkowej, wpływają na regenerację i rewitalizację tkanek. Dzięki temu zwiększa się gęstość i napięcie skóry, skóra wygląda młodziej, poprawie ulega jej faktura i koloryt. Zabieg osocza łączony z inwazyjnymi zabiegami powoduje przyspieszenie regeneracji skóry.
Od pacjenta pobieramy ok. 10 ml krwi do specjalnej próbówki, którą następnie odwirowujemy. Proces ten powoduje podział krwi na frakcje komórkowe co umożliwia wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych komórek do tego zabiegu, czyli trombocytów (płytki krwi). Uzyskany preparat podawany jest za pomocą cienkiej igiełki w skórę i tkankę podskórną twarzy w formie mezoterapii. Po zabiegu widoczne są miejsca wkłucia z niewielkim obrzękiem, który ustępuje w ciągu 1-2 godzin.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym maścią lub kremem.
Pierwsze efekty po zabiegu widoczne są po ok. 2-3 tygodniach, jednak optymalne rezultaty uzyskuje się po wykonaniu serii zabiegów.
Terapia osoczem bogatpłytkowym składa się z kilku zabiegów. Najczęściej wykonuje się je 0-1-3-6 miesięcy, a następnie zaleca się powtarzanie zabiegu co 4-6 miesięcy.
Po zabiegu nie są wymagane żadne restrykcyjne zachowania.