Ostrzykiwanie sterydami to skuteczna metoda usuwania blizn przerosłych i bliznowców (keloidów). Niektóre blizny robią się wypukłe, swędzące i bolesne – są one nazywane bliznami przerosłymi. Blizny te nie rozrastają się poza miejsce pierwotnego uszkodzenia skóry. Z kolei bliznowce (keloidy) różnią się od blizn przerosłych tym, że przerastają poza miejsce pierwotnego uszkodzenia, szerząc się na niezmienioną tkankę i powodując powstanie bliznowatych odnóży. W miejscu blizn przerosłych i keloidów dochodzi do produkcji nadmiernej ilości tkanki pozakomórkowej, co powoduje zgrubienie i rozrost blizny. Do powstania takich blizn predysponuje przedłużone gojenie się rany, nadmierne napięcie skóry w okolicy blizny oraz predyspozycje genetyczne. Okolice ciała o zwiększonym ryzyku powstania tego typu blizn to okolica przedmostkowa, barki, kark oraz uszy.
Ostrzykiwanie sterydami – usuwanie blizn przerosłych i keloidów
W celu uleczenia blizn przerosłych czy keloidów stosujemy preparaty sterydowe w formie iniekcji bezpośrednio w bliznę. Powoduje to zahamowanie rozrostu, spłaszczenie blizny, a także ustąpienie swędzenia i bolesności. Ostrzykiwanie sterydami można łączyć z innymi zabiegami, takimi jak leczenie laserami frakcyjnymi czy naczyniowymi. W przypadkach opornych bliznowców możemy połączyć leczenie z podaniem 5-fluorouracylu (5-FU) w iniekcji w bliznę.
Opis zabiegu
Skórę znieczulamy i odkażamy, a następnie za pomocą strzykawki z małą igłą podajemy roztwór sterydowy bezpośrednio w zmianę. Zależnie od wielkości blizny przerosłej/bliznowca podajemy różne stężenia preparatu.
Czy ostrzykiwanie sterydami jest bolesne?
Ostrzykiwanie sterydami wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Pomimo znieczulenia odczuwany jest dyskomfort w trakcie zabiegu.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po 1-2 tygodniach od zabiegu i polegają na zmiękczeniu oraz spłaszczeniu blizn. Po serii zabiegów efekt jest w stały, jednak u części pacjentów zdarzają się ponowne przerosty blizn co wymaga przedłużenia terapii.
Ostrzykiwanie sterydami – schemat terapii
W celu spłaszczenia blizn należy wykonać od 1 do 8 zabiegów w zależności od wielkości zmiany i reakcji na leczenie. Zabiegi wykonujemy w odstępach 3-4 tygodniowych.
Zalecenia pozabiegowe
Zaleca się stosowanie plastrów sylikonowych na bliznę przez 23 h na dobę lub żeli sylikonowych 2-3 x dziennie przez kilka miesięcy. W większości przypadków wymagane jest stosowanie ubrań uciskowych do presoterapii. Dodatkowo zaleca się unikanie opalania blizn w trakcie terapii oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych SPF 50 na bliznę.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe
- infekcje skóry w miejscu zabiegu
Działania niepożądane
- zaczerwienienie
- pojawienie się nowych naczyń w bliźnie
- zanik skóry i tkanki podskórnej
- przebarwienia
- odbarwienia
- infekcje
- nawrót blizn przerosłych i bliznowców