Peelingi lekarskie to zabiegi medycyny estetycznej, których głównym celem jest poprawa wyglądu, kondycji oraz kolorytu skóry. Szeroka gama dostępnych peelingów oraz różnorodność ich działania sprawia, że są one skierowane zarówno do osób zmagających się z niedoskonałościami cery, przebarwieniami, jak i tym pragnącym skutecznie opóźnić oznaki starzenia. Wśród peelingów lekarskich wyróżniają się przede wszystkim peeling TCA oraz peeling fenolowy.
Usuwanie zmarszczek
Sprawdzonym i skutecznym sposobem na odnowę i odświeżenie skóry, a co za tym idzie również i zmniejszenie zmarszczek jest peeling medyczny. Jak wszyscy dobrze wiemy czas działa na niekorzyść skóry. Z wiekiem staje się ona wiotka, zaburza się jej koloryt i pojawiają się zmarszczki. Peelingi lekarskie poprzez złuszczanie naskórka stymulują skórę do odnowy komórek i pobudzają powstawanie nowego kolagenu.
Substancje peelingujące wykorzystywane w peelingu medycznym to głównie alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winowy, cytrynowy czy migdałowy) i beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy), a także inne substancje złuszczające takie jak kwas trójchloroctowy (TCA). Na rynku dostępne są również różne mieszanki substancji peelingujących z dodatkowymi składnikami hamującymi pigmentację.
Peeling kwasem TCA
Peeling TCA (trichlorooctowy) to jedna z najbardziej popularnych metod odmładzania skóry wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej. Kwas ten, dzięki swoim właściwościom, głęboko penetruje naskórek, usuwając stare komórki oraz pobudzając produkcję nowych. W rezultacie skóra staje się gładka, jędrna i promienna.
Jedną z głównych zalet peelingu TCA jest jego wszechstronność – może być stosowany na twarzy, szyi, dekolcie czy dłoniach. Ponadto, sprawdza się zarówno w przypadku skóry dojrzałej, potrzebującej regeneracji i odmłodzenia, jak i młodszej, z problemami takimi jak trądzik czy przebarwienia.
Peeling TCA może być stosowany w różnych stężeniach, dzięki czemu można dostosować intensywność zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy jednak pamiętać, że peeling TCA wymaga profesjonalizmu oraz umiejętności lekarza wykonującego zabieg, ponieważ niewłaściwe jego przeprowadzenie może prowadzić.
Usuwanie zmarszczek i odmładzanie skóry twarzy
Jeżeli chodzi o usuwanie zmarszczek i odnowę skóry, jednym z najbardziej skutecznych kwasów jest kwas trójchlorooctowy (TCA). Stosuje się go w różnych stężeniach, standardowo od 15 do 50%. W niektórych przypadkach, takich jak blizny potrądzikowe o stromych brzegach (icepick, boxcar), stosuje się kryształy kwasu TCA 100%. Jest to tzw. metoda CROSS i stosuje się ją wybiórczo na blizny. Już po jednym zabiegu kwasem TCA o stężeniu powyżej 30% otrzymujemy zwiększone napięcie skóry, poprawę kolorytu oraz zmniejszenie zmarszczek.
Peeling medyczny
Opis zabiegu
Po odtłuszczeniu i zdezynfekowaniu skóry, nakładamy na skórę kwas TCA za pomocą gazika, pędzelka bądź patyczków kosmetycznych. Kwas TCA nakładany jest na daną okolicę kilkukrotnie w celu uzyskania zbielenia naskórka (tzw. frosting). Tak nałożony kwas pozostawiamy na skórze, nie ma potrzeby jego zmywania czy neutralizacji. Sam zabieg wykonuje się szybko, peeling medyczny na całą twarz trwa ok. 2-3 minuty. Po zabiegu dochodzi do obrzęku skóry. Następnie naskórek przybiera ciemny kolor po czym pęka i złuszcza się odsłaniając nowy naskórek. Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa 7 dni.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie jest wykonywany w znieczuleniu. W celu zmniejszenia pieczenia w trakcje nakładania kwasu i kilka minut po jego nałożeniu stosujemy nawiew zimnym powietrzem. W trakcie złuszczania naskórka pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne bezpośrednio po złuszczeniu. Skóra nabiera jasnego kolorytu, ulega napięciu i wygładzeniu. Następnie zwiększa się produkcja kolagenu w skórze, dzięki czemu staje się ona bardziej gęsta i elastyczna. Oczywiście, żeby ten ostatni efekt był optymalny należy wykonać kilka zabiegów. Efekty przebudowy skóry są stałe, jednak należy pamiętać, że skóra ulega ciągłemu starzeniu. Wpływa na to zarówno czas, jak i czynniki zewnętrzne, z których największe znaczenia ma promieniowanie UV i palenie papierosów. Właśnie dlatego w celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się powtarzanie zabiegów kwasem TCA oraz łączenie ich z innymi zabiegami.
Schemat terapii
Peeling medyczny kwasem TCA wykonujemy w serii 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Następnie w celu podtrzymania efektu zaleca się powtarzanie zabiegu co 4-6 miesięcy.
Zalecenia pozabiegowe
Po wykonaniu zabiegu wskazane jest intensywne nawilżanie skóry poddanej zabiegowi kremem regeneracyjnym 3-4 razy dziennie. Skórę można delikatnie myć wodą z mydłem. Nie należy trzeć skóry po zabiegu ani zrywać złuszczającego się naskórka. Przez 1 miesiąc po zabiegu należy unikać słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50. U pacjentów z nawracającą opryszczką wargową należy zastosować 2 dni przed zabiegiem acyklowir doustnie w dawce 2×400 mg i kontynuować jego stosowanie do 5 dni po zabiegu.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe
- infekcje skóry w miejscu zabiegu
- terapia retinoidami doustnymi do 6 miesięcy od zakończenia terapii
- stosowanie peelingów lub retinoidów miejscowo do 2 tygodni przed zabiegiem
- ekspozycja na promieniowanie słoneczne do 4 tygodni przed zabiegiem
- pacjenci mający w planach intensywne opalanie przed okresem 6 tygodni po zabiegu
Działania niepożądane
- zaczerwienienie
- przedłużone gojenie
- przebarwienia
- odbarwienia
- infekcje
- blizny i bliznowce