W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na wygląd i idealny stan naszego ciała. Niezwykle ważnym aspektem jest również odpowiednia kondycja i jędrność skóry. Z tego powodu korzystamy z różnych zabiegów medycyny estetycznej, spośród których na szczególną uwagę zasługuje przeszczep tłuszczu.
Przeszczep własnego tłuszczu to metoda, która pozwala na osiągnięcie efektów odmładzających oraz poprawy wyglądu skóry. Coraz częściej w gabinetach medycyny estetycznej pojawia się metoda przeszczepu własnego tłuszczu, zwana również lipotransferem. Procedura ta zyskuje coraz większe uznanie ze względu na naturalny i długotrwały efekt. Lipotransfer polega na pobraniu tłuszczu z jednej części ciała pacjenta (np. z brzucha, bioder lub ud) i przeszczepieniu go do innej obszaru wymagającego poprawy. Tym samym, zabieg może służyć zarówno do korekty ubytków tkanek miękkich, jak i ujędrnienia, powiększania czy modelowania sylwetki. Zabieg przeszczepu tłuszczu jest bezpieczny, minimalnie inwazyjny oraz nie wywołuje alergii ani odrzucenia przez organizm, gdyż materiałem przeszczepowym jest własna tkanka tłuszczowa.
Jakie efekty przynosi przeszczep tłuszczu?
Jednym z głównych celów tego zabiegu jest nadanie objętości tkankom i poprawa wyglądu skóry. Przeszczep tłuszczu pozwala na wypełnienie zmarszczek, bruzd i uzupełnienie utraty objętości spowodowaną procesem starzenia się skóry. Ponadto przeszczep tłuszczu, może być stosowany do modelowania konturów twarzy, powiększania ust czy kształtowania policzków.
Przeszczep tłuszczu znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, zarówno w celach kosmetycznych, jak i rekonstrukcyjnych. Jednym z najpopularniejszych zastosowań lipotransferu jest korekcja niedoskonałości twarzy, takich jak bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki czy utrata objętości policzków. Przeszczep tłuszczu pozwala również na modelowanie sylwetki poprzez powiększenie piersi lub pośladków, a także korygowanie nierówności skóry spowodowanych cellulitem czy bliznami.
Jednym z głównych atutów przeszczepu tłuszczu są jego naturalne efekty. Ponieważ do zabiegu wykorzystywana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta, nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych czy odrzucenia przeszczepu. Co więcej, efekty przeszczepu tłuszczu są trwałe, gdyż po pewnym czasie wprowadzony tłuszcz zintegruje się z otaczającymi go tkankami.
W przypadku twarzy efekty przeszczepu tłuszczu mogą być porównywalne z rezultatami uzyskanymi za pomocą wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, jednak z tą różnicą, że efekty przeszczepu są trwalsze. W przypadku kształtowania sylwetki przeszczep tłuszczu może być alternatywą dla wszczepiania implantów, a także pozwala na bardziej naturalne efekty.
Jednym z głównych celów tego zabiegu jest nadanie objętości tkankom i poprawa wyglądu skóry. Przeszczep tłuszczu pozwala na wypełnienie zmarszczek, bruzd i uzupełnienie utraty objętości spowodowaną procesem starzenia się skóry. Ponadto, może być stosowany do modelowania konturów twarzy, powiększania ust czy kształtowania policzków.
Niwelowanie cieni pod oczami
Autologiczne przeszczepy tłuszczu znane są od ponad 100 lat. Stosuje się je w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Dzięki właściwościom rewitalizującym, regenerującym i wypełniającym tłuszczu stosuje się go na wypełnianie bruzd i drobnych zmarszczek oraz przy utracie elastyczności skóry. Innym ważnym wskazaniem do przeszczepu tłuszczu jest utrata rusztowania kostno-tłuszczowego w okolicy centralnej części twarzy i w okolicach policzków. Zjawisko to powoduje opadnięcie policzków i powstanie tzw. chomików (lifting wolumetryczny), a także nasilenie bruzd nosowo-wargowych i fałdów marionetek.
Tłuszczem możemy modelować twarz, wypełniać policzki, skronie, niwelować fałdy marionetki, wypełniać bruzdy nosowo-wargowe, jak również modelować nos, uzupełniać bródkę, wypełniać powieki górne i dolne. W zależności od wskazań, tłuszcz można podawać w zasadzie w każdą okolicę twarzy i ciała. Jest on naturalnym składnikiem organizmu i pozyskiwany jest od pacjenta, któremu jest następnie przeszczepiany, dlatego nie spotyka się z reakcji alergicznych czy innych reakcji organizmu na podany preparat.
Inną ważną kwestią przy przeszczepie tłuszczu jest fakt, że możemy pozyskać dużą ilość preparatu np. 20-30 ml co wystarcza na wypełnienie całej twarzy i grzbietów rąk. Tłuszcz jest naturalną tkanką koloru żółtego i w odróżnieniu od kwasu hialuronowego nawet podany bardzo płytko czy pod cienką skórę daje naturalny efekt wypełnienia.
Niwelowanie cieni pod oczami
Cienie pod oczami nadają twarzy wygląd zmęczonej, niewyspanej. Jest to złożony problem, który może być wywołany różnymi, często nakładającymi się przyczynami.
Jedną z przyczyn występowania cieni pod oczami jest prześwitywanie naczyń krwionośnych przez cienką skórę powiek. Nadaje to okolicy przynosowej powiek niebiesko-siny kolor, który może ciągnąć się do połowy dolnej powieki. W bocznej części powiek dolnych może występować żyła okołooczna dosyć dużego kalibru, która również nadaje skórze taki odcień.
Innym powodem powstania cieni pod oczami jest brązowy barwnik (melanina). Rozciąga się on zazwyczaj od wewnętrznych części powiek wzdłuż doliny łez i pod powieką, nadając skórze brązowe zabarwienie. Często jest to spowodowane zlewającymi się piegami, bądź przebarwieniami posłonecznymi (np. melasma).
Jeszcze innym powodem występowania cieni pod oczami jest mniejsza ilość tkanki tłuszczowej w okolicy powiek. Powoduje to zapadnięcie się powieki w stosunku do policzka i optycznie wywołuje pojawienie się cienia. Przypadłość ta często współwystępuje z prześwitywaniem naczyń.
Kolejnym problemem, występującym zwykle u osób starszych lub szczupłych, jest zanik środkowej poduszeczki tłuszczowej policzka. Wywołuje to opadnięcie policzka, powstanie doliny łez i zagłębienia powiekowo-policzkowego oraz uwydatnienia się tłuszczu oczodołowego.
Jak widać, powstanie cieni pod oczami może być złożonym procesem i zawsze trzeba dobierać terapię indywidualnie. Bardzo dobrą i skuteczną metodą jest wypełnianie doliny łez i zagłębienia powiekowo-policzkowego własnym tłuszczem. Dzięki podaniu tłuszczu podskórnie nad naczynia krwionośne, możemy zakamuflować ich prześwitywanie. Tłuszcz jest naturalną tkanką koloru żółtego i w odróżnieniu od kwasu hialuronowego nawet gdy podamy go bardzo płytko czy pod cienką skórę, uzyskamy naturalny efekt wypełnienia.
Opis zabiegu
Zabieg przeszczepu tłuszczu autologicznego wykonujemy w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Najczęstszymi miejscami biorczymi, z których pobieramy tłuszcz są okolice wewnętrzne kolan, okolica wewnętrzna ud, okolica lędźwiowa czy brzuch. Miejsca te wybieramy ze względu na dobry jakościowo tłuszcz, zawierający duże ilości komórek macierzystych, mających wpływ na utrzymywanie się przeszczepu, rewitalizację i regenerację tkankę.
Po odczekaniu ok. 20-30 minut od znieczulenia pobieramy tkankę tłuszczową za pomocą kaniuli. W celu samego wypełnienia powiek pobieramy od 20 ml tłuszczu. Następnie tkankę tłuszczową zależnie od zastosowanej metody separacji odwirowujemy w specjalnej wirówce lub przepuszczamy ją przez specjalną membranę w celu filtracji tkanki tłuszczowej. Wyżej wymienione metody są systemami zamkniętymi, gdzie tłuszcz nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, co zmniejsza ryzyko kontaminacji. Dzięki tym metodom separacji tłuszczu uzyskujemy czyste komórki tłuszczowe wzbogacone o komórki macierzyste. Powstały preparat jest oczyszczony z lipidów, komórek krwi, uszkodzonych komórek tłuszczowych i płynu podanego podczas znieczulenia. Zazwyczaj dzięki tym metodom z 20 ml pobranej tkanki tłuszczowej uzyskujemy ok. 6-10 ml „czystego” tłuszczu. Wymienione metody separacji sprawiają, że zabiegi z przeszczepem tłuszczu są bardziej przewidywalne a efekty znacznie trwalsze.
W następnym etapie zabiegu otrzymany preparat podajemy za pomocą kaniul w formie mikro depozytów, aby zapewnić jak najlepsze unaczynienie i odżywienie przeszczepu (microfat grafting). Taka metoda podawania tłuszczu pozwala uzyskać wieloletnie efekty zabiegu, jednocześnie zmniejszając ryzyko nadmiernej resorpcji tłuszczu. Tłuszcz podajemy w dolinę łez i zagłębienie powiekowo-policzkowe na kość i powierzchownie pod skórę.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym nasiękowym.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. W pierwszych 2 tygodniach może być widoczny obrzęk i zasinienia. Po podaniu tłuszczu część jego zanika i pozostaje od 40 do 60% jego początkowej objętości, dlatego często tłuszcz podajemy z nadkorekcją. Efekt utrzymuje się od 2 do wielu lat i jest zmienny osobniczo.
Schemat terapii
Zabieg wykonujemy jednorazowo. Czasami z powodu zaniku tkanki tłuszczowej konieczne jest ponowne wykonanie zabiegu.
Zalecenia pozabiegowe
Miejsce biorcze należy uciskać specjalnym ubraniem uciskowym przez 3-5 dni. Miejsca wkłucia należy odkażać i stosować krem z antybiotykiem przez 7 dni. Po zabiegu nie zaleca się wykonywania wysiłku przez ok. 2 tygodnie. Zaleca się spanie na plecach z 2-3 poduszkami ułożonymi pod głową w celu uniesienia głowy i zmniejszenia obrzęku pozabiegowego.
Przeciwwskazania
- choroby nowotworowe
- ciąża i okres karmienia
- uczulenie na preparaty znieczulające
- ciężkie choroby ogólne
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- przyjmowanie leków zaburzających krzepliwość krwi
- infekcje skóry w miejscu podania preparatu.
Działania niepożądane
- obrzęk po zabiegu
- siniaki
- przebarwienia
- nierówności, asymetria, grudki podskórne
- infekcje
- martwica skóry
- zatory tłuszczowe