Lwia zmarszczka powstaje w okolicy międzybrwiowej i przebiega prostopadle do zmarszczek poprzecznych czoła. Zmarszczka ta powstaje gdy się złościmy, co nadaje twarzy groźny wygląd. Często pacjenci z nasilonymi zmarszczkami gładzizny są odbierani przez otoczenie jako ludzie niemili. Nie raz spotykałem się z opinią pacjentów, że po zabiegu ostrzyknięcia toksyną botulinową w wyniku usunięcia lwich zmarszczek są lepiej odbierani przez współpracowników i współmałżonków.
Jak powstaje lwia zmarszczka? Powodem tworzenia się lwiej zmarszczki są trzy mięśnie. Dwa z nich to symetryczne mięśnie marszczące brwi, przebiegające od podstawy nosa bocznie i przyczepione do skóry w okolicach brwi. To właśnie one powodują ściągnięcie przyśrodkowo brwi. Trzeci mięsień odpowiedzialny za powstawanie lwiej zmarszczki to mięsień prosty nosa, umiejscowiony pomiędzy dwoma poprzednimi mięśniami, ale przebiegający do nich prostopadle. Powoduje on marszczenie skóry u nasady nosa. U części pacjentów lwie zmarszczki są nasilone już w wieku 25-30 lat.
Zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej w 5 wkłuciach.
Preparat jest podawany bardzo małą igłą, dlatego pacjenci odczuwają niewielką bolesność w trakcie podawania preparatu. Przed zabiegiem pacjenta można znieczulić preparatem miejscowym bądź schładzać skórę bezpośrednio przed podaniem preparatu.
Pierwsze efekty po wstrzyknięciu preparatu widoczne są w ciągu 3 dni, jednak optymalny efekt zabiegu widoczny jest po 7 dniach. Natomiast długość utrzymywania się efektów zabiegu jest zmienna i wynosi zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy.
Zabieg powinno się powtarzać co 4-6 miesięcy.
Po zabiegu należy unikać wysiłku przez 24 h, nie pochylać głowy przez 4 h po zabiegu oraz unikać masażu w miejscach wkłucia.
Specjalista Dermatolog
Lekarz medycyny estetycznej