Zdrowa i młoda skóra to jedna z największych ozdób ciała człowieka. Świadczy o naszym zdrowiu, kondycji i witalności. Niestety naturalne (lub wywołane zewnętrznymi czynnikami) procesy starzenia się sprawiają, że skóra z czasem traci jędrność i przybiera szary, ziemisty kolor. Pojawiają się także pierwsze zmarszczki.

Wbrew pozorom nie jest to problem wyłącznie osób starszych. Pierwsze oznaki powyższych procesów pojawiają się już przed 30. rokiem życia.

Oczywiście możemy im przeciwdziałać zdrową dietą i odpowiednimi kremami, ale czasem to nie wystarcza. Jeśli zależy nam na ponadprzeciętnych efektach odmłodzenia, zainteresujmy się tym, co oferuje nam dzisiejsza medycyna estetyczna.

A jest w czym wybierać…

Peelingi lekarskie

peelingi lekarskie

Za pierwszy przykład posłuży nam zabieg nieinwazyjny, ale wciąż bardzo skuteczny.

Wiele osób wie, czym jest peeling, bo regularnie stosuje go w domu bądź u kosmetyczki. Jednak  różni się od tradycyjnego tym, że jest silniejszy i skuteczniejszy. Lekarz przeprowadza zabieg za pomocą specjalistycznych środków złuszczających, dzięki którym dochodzi do kontrolowanej dermabrazji chemicznej na poziomie naskórka i skóry.

Tkanki uszkadzają się, więc organizm dostaje sygnał, że należy je odbudować.

Następuje proces regeneracji skóry, w trakcie którego zmniejszają się lub znikają jej defekty. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • powierzchowne blizny,
  • przebarwienia,
  • rogowacenia posłoneczne oraz
  • zmarszczki.

Istnieje wiele rodzajów substancji, które lekarz wykorzystuje podczas peelingu. Ich rodzaj dobiera po konsultacji z pacjentem i ocenie jego stanu skóry.

Jednak niezależnie od środków złuszczających zabieg ma jeden cel — przywrócenie skórze zdrowego i młodego wyglądu.

 

Nici liftingujące

Nici liftingujące

Przechodzimy do jednego z najnowszych i najbardziej innowacyjnych systemów poprawy zdrowia i kondycji skóry. Nici liftingujące działają na nią na kilka sposobów.

Po pierwsze — powstały ze specjalnego syntetycznego włókna, które stopniowo rozpuszcza się w skórze. Podczas tego procesu stymuluje ją do produkcji kolagenu i elastyny, które zwiększają elastyczność i sprężystość, czyli wpływają na zdrowy i młody wygląd.

Po drugie — nici liftingujące (jak sama nazwa wskazuje) naciągają skórę. Dają efekt podobny do liftingu chirurgicznego, ponieważ wygładzają i napinają. Co więcej, niektóre wersje nici są na tyle mocne, że potrafią:

  • podnieść skórę,
  • odciągnąć nieestetyczne fałdy,
  • unieść powieki
  • i wiele więcej.

Mimo że wprowadzenie nici pod skórę na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo inwazyjne, w rzeczywistości zabieg jest bezpieczny.

 

Odmładzanie laserowe

Odmładzanie laserowe

Podczas leczenia laserowego (podobnie jak w przypadku peelingu) lekarz przeprowadza kontrolowane uszkodzenie tkanek.

Laser frakcyjny rozbija część tkanek naskórka i skóry właściwej, tworząc tzw. mikrokolumny. Uszkodzenia te rozkładają się równomiernie i stanowią tylko mały odsetek całości. Jako że większość skóry pozostaje nietknięta, czas gojenia jest o wiele szybszy, a powikłania pozabiegowe zdarzają się bardzo rzadko.

Efekt działania lasera jest taki, że organizm przystępuje do regeneracji uszkodzonych tkanek. Produkuje większe ilości kolagenu, dzięki czemu skóra nabiera młodego wyglądu i usuwa wcześniejsze niedoskonałości.

Dzisiaj istnieje wiele rodzajów laserów, z których lekarz może korzystać, dlatego terapia pomaga w bardzo wielu przypadkach. Odmładzanie i leczenie laserowe dobrze radzi sobie z:

  • usuwaniem zmian naczyniowych (trądzik, naczyniaki, pajączki, etc.);
  • usuwaniem zmian pigmentowych (znamiona, melazma, cienie pod oczami itd.);
  • leczeniem zmian trądzikowych;
  • likwidacją rumienia;
  • fotoodmładzaniem skóry.

Co więcej, zabiegi laserowe są jednymi z najbezpieczniejszych wśród wszystkich tych, które oferuje dzisiejsza medycyna estetyczna.

 

Mezoterapia

Mezoterapia

W medycynie mezoterapię stosujemy już od kilkudziesięciu lat. Polega ona na ostrzykiwaniu konkretnych obszarów skóry substancją aktywną, którą w przypadku medycyny estetycznej zazwyczaj jest kwas hialuronowy, witaminy, antyoksydanty, stymulatory skóry..

Dokładna mieszanka preparatu zależy od indywidualnego pacjenta i efektów, które pragnie osiągnąć za pomocą zabiegu.

Głównym zadaniem mezoterapii jest biorewitalizacja i przywrócenie gęstości skóry, a także wzmocnienie jej elastyczności. Kwas hialuronowy wzbogacony innymi substancjami aktywnymi nie tylko odmładza skórę, ale również nawilża ją i stymuluje odbudowę tkanek.

Zabieg pomaga w przypadku wielu problemów skórnych, wśród których znajdują się:

  • blizny potrądzikowe,
  • zmarszczki,
  • przebarwienia,
  • łysienie,
  • cellulit.

Mezoterapia może być stosowana praktycznie na każdą partię ciała. Przywraca skórze blask i rozjaśnia ją.

Co ciekawe, ostrzykiwanie skóry można wykonać również innymi aktywnymi substancjami. W medycynie estetycznej oprócz kwasu hialuronowego stosujemy jeszcze dwie:

  • osocze bogatopłytkowe (z krwi pacjenta) oraz
  • tłuszcz (również pobrany od pacjenta i odpowiednio przygotowany).

Obydwie substancje wykazują bardzo skuteczne działanie odmładzające (i nie tylko). Ponadto — jako że pochodzą bezpośrednio od pacjenta — cechują się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa.