Każda przyszła mama obawia się o zdrowie rozwijającego się w niej dziecka — to zupełnie normalne. Dlatego gdy słyszysz głosy twierdzące, że zabiegi medycyny estetycznej mogą mu zaszkodzić, jesteś gotowa o nich zapomnieć. Jednak czy tak radykalne podejście aby na pewno jest konieczne?

Oczywiście ciąża to okres szczególny i nie wszystkie zabiegi oraz środki w nich stosowane są dozwolone, ale istnieją też takie, które pozostają w pełni bezpieczne. Jako przyszła mama bez obaw możesz z nich skorzystać.

W takim razie co w ciąży jest dopuszczalne, a czego lepiej unikać? O tym przeczytasz w artykule.

Zalecenia i przeciwwskazania wstępne

Pierwszy trymestr ciąży jest czasem szczególnym, dlatego nazywamy go „okresem ochronnym”. W jego trakcie przyszła mama powinna zrezygnować z większości zabiegów medycyny estetycznej. Poza tym przez całą ciążę zabronione są przede wszystkim te, które wykorzystują silnie działające substancje lub technologię głęboko oddziałującą na ciało, czyli:

  • laseroterapia,
  • prądy,
  • ultradźwięki,
  • fale radiowe.

Natomiast od czwartego miesiąca możesz zacząć myśleć o zabiegach profilaktycznych przeciw rozstępom i zaburzeniu krążenia w nogach. Jednak decyduj się na nie dopiero po konsultacji z twoim lekarzem ginekologiem, który wykluczy potencjalne przeciwwskazania.

Co równie ważne, zwracaj szczególną uwagę na jakość i profesjonalizm usług oraz preparaty zabiegowe. W tym szczególnym okresie dla każdej kobiety dozwolone są jedynie kosmetyki rekomendowane przez producenta dla ciężarnych. Takie produkty zwykle zawierają tylko i wyłącznie naturalne składniki. Ponadto są wolne od silnie działających substancji (np. alkoholu).

Co jest dozwolone w trakcie ciąży?

Zabiegi medycyny estetycznej dzielimy na dwie kategorie w zależności od tego, jakiemu obszarowi są poświęcone: twarzy czy ciału. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o każdej z tych kategorii w odniesieniu do ciąży.

Zabiegi na twarz

Jako że w tym błogosławionym okresie w ciele kobiety zachodzą istotne zmiany hormonalne, zaobserwujesz również bardzo wyraźną transformację kondycji skóry. W niektórych przypadkach jej wygląd ulega poprawie, ale częściej pojawiają się zmiany negatywne. Skóra wysusza się lub wręcz przeciwnie — zaczyna się nadmiernie przetłuszczać. Towarzyszą temu także zmiany wypryskowe i wykwity trądzikowe.

Dlatego zabiegi na twarz są w tym okresie bardzo przydatne. Bezpiecznie możesz się poddać tym o charakterze:

  • ujędrniającym (na podstawie naturalnych ekstraktów ziołowych lub z alg morskich) — wygładzają oraz głęboko nawilżają skórę, dzięki czemu szybciej się regeneruje i jest bardziej napięta;
  • przeciwtrądzikowym (z wykorzystaniem substancji rozszerzających i głęboko oczyszczających pory) — zmniejszają ryzyko pojawienia się trądziku, łagodzą istniejące stany zapalne, nawilżają i normują wydzielanie sebum;
  • rozświetlającym (głównie łagodny peeling na bazie preparatów roślinnych) — poprawiają koloryt skóry, wyrównują pigmentację i likwidują przebarwienia;
  • nawilżającym (na bazie wyciągu z alg i ziół) — działają przeciwzmarszczkowo i są przeznaczone przede wszystkim dla skóry bardzo wrażliwej i suchej.

Zabiegi na ciało

Jak już pisaliśmy, w pierwszych trzech miesiącach ciąży najlepiej zrobisz, gdy zrezygnujesz z zabiegów na ciało. Jednak od czwartego możesz rozważyć profilaktykę przeciwrozstępową oraz zwalczającą zaburzenia krążenia krwi w nogach.

W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się specjalny masaż ręczny dla ciężarnych. Łatwo połączysz go z uprzednim lekkim peelingiem ciała za pomocą preparatu roślinnego, który jest bezpieczny dla kobiet w tym stanie.

Natomiast w przypadku obrzęków nóg świetnie sprawdzi się masaż próżniowy (albo również ręczny). Skupia się on na przedrenowaniu, czyli odprowadzeniu limfy do węzłów chłonnych. Dzięki temu eliminuje uczucie ciężkich i spuchniętych nóg.

Zabiegi medycyny estetycznej niewskazane w czasie ciąży

Oczywiście ogólną zasadą jest wykreślenie z listy zabiegów (i preparatów) tych, które potencjalnie zagrażają przyszłej mamie i dziecku.

Dlatego wrócimy jeszcze na moment do kwestii masażu. Mianowicie: masaż powłok brzusznych jest absolutnie zabroniony, o czym powinien wiedzieć każdy masażysta. 

Unikaj wszystkich działań z zakresu medycyny estetycznej, które opierają się na retinolu. Retinol i inne pochodne witaminy A mogą spowodować uszkodzenie płodu. 

Kolejną substancją, którą wykreślamy z listy, jest toksyna botulinowa. Jako że jest substancją powodującą porażenie mięśni, każdy zabieg z jej udziałem jest zabroniony w trakcie ciąży..

Finalnie zrezygnuj także z tych zabiegów, które charakteryzują się przerwaniem ciągłości naskórka. Są to:

  • mezoterapia igłowa,
  • laseroterapia.

Do przeciwwskazań możemy również doliczyć zabiegi przeciw cellulitowi, które wykorzystują preparaty na bazie kofeiny oraz depilacyjne z użyciem wosku lub kremów (w ciąży lepiej ogranicz się do starej dobrej maszynki do golenia).