Każda przyszła mama obawia się o zdrowie rozwijającego się w niej dziecka — to zupełnie normalne. Dlatego gdy słyszysz głosy twierdzące, że zabiegi medycyny estetycznej mogą mu zaszkodzić, jesteś gotowa o nich zapomnieć. Jednak czy tak radykalne podejście aby na pewno jest konieczne?
Oczywiście ciąża to okres szczególny i nie wszystkie zabiegi oraz środki w nich stosowane są dozwolone, ale istnieją też takie, które pozostają w pełni bezpieczne. Jako przyszła mama bez obaw możesz z nich skorzystać.
W takim razie co w ciąży jest dopuszczalne, a czego lepiej unikać? O tym przeczytasz w artykule.
Zalecenia i przeciwwskazania wstępne
Pierwszy trymestr ciąży jest czasem szczególnym, dlatego nazywamy go „okresem ochronnym”. W jego trakcie przyszła mama powinna zrezygnować z większości zabiegów medycyny estetycznej. Poza tym przez całą ciążę zabronione są przede wszystkim te, które wykorzystują silnie działające substancje lub technologię głęboko oddziałującą na ciało, czyli:
- laseroterapia,
- prądy,
- ultradźwięki,
- fale radiowe.
Natomiast od czwartego miesiąca możesz zacząć myśleć o zabiegach profilaktycznych przeciw rozstępom i zaburzeniu krążenia w nogach. Jednak decyduj się na nie dopiero po konsultacji z twoim lekarzem ginekologiem, który wykluczy potencjalne przeciwwskazania.
Co równie ważne, zwracaj szczególną uwagę na jakość i profesjonalizm usług oraz preparaty zabiegowe. W tym szczególnym okresie dla każdej kobiety dozwolone są jedynie kosmetyki rekomendowane przez producenta dla ciężarnych. Takie produkty zwykle zawierają tylko i wyłącznie naturalne składniki. Ponadto są wolne od silnie działających substancji (np. alkoholu).
Co jest dozwolone w trakcie ciąży?
Zabiegi medycyny estetycznej dzielimy na dwie kategorie w zależności od tego, jakiemu obszarowi są poświęcone: twarzy czy ciału. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o każdej z tych kategorii w odniesieniu do ciąży.
Zabiegi na twarz
Jako że w tym błogosławionym okresie w ciele kobiety zachodzą istotne zmiany hormonalne, zaobserwujesz również bardzo wyraźną transformację kondycji skóry. W niektórych przypadkach jej wygląd ulega poprawie, ale częściej pojawiają się zmiany negatywne. Skóra wysusza się lub wręcz przeciwnie — zaczyna się nadmiernie przetłuszczać. Towarzyszą temu także zmiany wypryskowe i wykwity trądzikowe.
Dlatego zabiegi na twarz są w tym okresie bardzo przydatne. Bezpiecznie możesz się poddać tym o charakterze:
- ujędrniającym (na podstawie naturalnych ekstraktów ziołowych lub z alg morskich) — wygładzają oraz głęboko nawilżają skórę, dzięki czemu szybciej się regeneruje i jest bardziej napięta;
- przeciwtrądzikowym (z wykorzystaniem substancji rozszerzających i głęboko oczyszczających pory) — zmniejszają ryzyko pojawienia się trądziku, łagodzą istniejące stany zapalne, nawilżają i normują wydzielanie sebum;
- rozświetlającym (głównie łagodny peeling na bazie preparatów roślinnych) — poprawiają koloryt skóry, wyrównują pigmentację i likwidują przebarwienia;
- nawilżającym (na bazie wyciągu z alg i ziół) — działają przeciwzmarszczkowo i są przeznaczone przede wszystkim dla skóry bardzo wrażliwej i suchej.
Zabiegi na ciało
Jak już pisaliśmy, w pierwszych trzech miesiącach ciąży najlepiej zrobisz, gdy zrezygnujesz z zabiegów na ciało. Jednak od czwartego możesz rozważyć profilaktykę przeciwrozstępową oraz zwalczającą zaburzenia krążenia krwi w nogach.
W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się specjalny masaż ręczny dla ciężarnych. Łatwo połączysz go z uprzednim lekkim peelingiem ciała za pomocą preparatu roślinnego, który jest bezpieczny dla kobiet w tym stanie.
Natomiast w przypadku obrzęków nóg świetnie sprawdzi się masaż próżniowy (albo również ręczny). Skupia się on na przedrenowaniu, czyli odprowadzeniu limfy do węzłów chłonnych. Dzięki temu eliminuje uczucie ciężkich i spuchniętych nóg.
Zabiegi medycyny estetycznej niewskazane w czasie ciąży
Oczywiście ogólną zasadą jest wykreślenie z listy zabiegów (i preparatów) tych, które potencjalnie zagrażają przyszłej mamie i dziecku.
Dlatego wrócimy jeszcze na moment do kwestii masażu. Mianowicie: masaż powłok brzusznych jest absolutnie zabroniony, o czym powinien wiedzieć każdy masażysta.
Unikaj wszystkich działań z zakresu medycyny estetycznej, które opierają się na retinolu. Retinol i inne pochodne witaminy A mogą spowodować uszkodzenie płodu.
Kolejną substancją, którą wykreślamy z listy, jest toksyna botulinowa. Jako że jest substancją powodującą porażenie mięśni, każdy zabieg z jej udziałem jest zabroniony w trakcie ciąży..
Finalnie zrezygnuj także z tych zabiegów, które charakteryzują się przerwaniem ciągłości naskórka. Są to:
- mezoterapia igłowa,
- laseroterapia.
Do przeciwwskazań możemy również doliczyć zabiegi przeciw cellulitowi, które wykorzystują preparaty na bazie kofeiny oraz depilacyjne z użyciem wosku lub kremów (w ciąży lepiej ogranicz się do starej dobrej maszynki do golenia).