Przebarwienia na twarzy są częstym problemem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wywołują one poczucie nieestetycznego wyglądu, potrzebę ciągłego stosowania podkładów maskujących oraz filtrów przeciwsłonecznych o wysokim wskaźniku ochrony, co znacznie wpływa na obniżenie jakości życia.
Czynnikami wyzwalającymi i pogarszający chorobę są ciąża, terapia hormonalna oraz promieniowanie słoneczne. Sytuacje te stymulują melanocyty skóry do produkcji nadmiernej ilości melaniny, co wpływa na nieregularną pigmentację skóry głównie w okolicy czoła, policzków czy nad górną wargą. Niezależnie od powodu, przebarwienia często powodują dyskomfort i obniżają poczucie własnej wartości.
Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna posiada skuteczne metody na usuwanie przebarwień na twarzy w Warszawie.
Jaki zabieg na przebarwienia? Przykłady leczenia
Podstawą terapii jest unikanie czynników wyzwalających chorobę, takich jak światło słoneczne, promieniowanie UV czy leki hormonalne, a także stosowanie kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną połączone z leczeniem miejscowym z preparatami wpływającymi na produkcję melaniny (np. arbutyna, kwas kojowy, kwas azelainowy, niacynamid).
Niestety terapia miejscowa kremami na przebarwienia jest w większości przypadków niewystarczająca do uzyskania zadowalających efektów. W dodatku wykonywanie zbyt agresywnych peelingów czy zabiegów laserami frakcyjnymi może powodować początkowe zmniejszenie przebarwienia, a następnie powstanie przebarwienia z odbicia, które staje się oporne na jakiekolwiek leczenie.
W tej sytuacji w sukurs przychodzi laserowe usuwanie przebarwień na twarzy za pomocą nowoczesnych i bezpiecznych laserów.
Czym jest laserowe usuwanie przebarwień na twarzy?
W celu uzyskania optymalnych rezultatów leczenia wprowadza się terapię laserową. Do leczenia melasmy stosuje się lasery Q-switch, tulowy lub nowoczesne lasery pikosekundowe. Laserowe usuwanie przebarwień polega na rozbiciu barwnika w skórze przez wiązkę lasera co z kolei przyczynia się do rozjaśnienia skóry.
Usuwanie przebarwień na twarzy w Warszawie
Zanim zaczniemy leczenie przebarwień, warto zrozumieć ich rodzaje, aby wybrać odpowiednią metodę usuwania. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów przebarwień, takich jak plamy soczewicowate, piegi czy melasma.
Plamy soczewicowate to drobne, ciemnobrunatne lub czarne plamy o nieregularnych kształtach, które pojawiają się na twarzy lub innych częściach ciała narażonych na działanie słońca.
Piegi to małe, jasnobrunatne plamki o regularnych kształtach, które występują głównie u osób o jasnej karnacji i predyspozycjach genetycznych.
Melasma to ciemne przebarwienia występujące głównie u kobiet. Najczęściej dotyczy obszarów, takich jak czoło, policzki, broda czy górna warga.
Dostępnych jest wiele metod pozwalających na zniwelowanie lub zmniejszenie widoczności przebarwień na twarzy. Usuwanie przebarwień na twarzy w Warszawie to skuteczność działania dzięki zastosowaniu metody laserowej. Terapia laserowa to jedna z najbardziej zaawansowanych i skutecznych metod usuwania przebarwień na twarzy. Laser działa na melaninę, powodując jej rozpad, co prowadzi do zmniejszenia widoczności przebarwień. Terapia laserowa wymaga kilku sesji w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów.
Laseroterapia na przebarwienia — szczegóły zabiegu
Zabieg na przebarwienia jest bardzo bezpieczny i nie wymaga od pacjenta okresu rekonwalescencji. Czytaj dalej, a dowiesz się o nim więcej.
Jak przebiega laseroterapia na przebarwienia?
Pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Ważne jest tylko to, żeby na leczonym obszarze nie było patologicznych wykwitów.
Lekarz najpierw zakłada pacjentowi specjalne okulary ochronne, a następnie przechodzi do terapii. Za pomocą lasera aplikuje na skórę impulsy o różnej długości w celu usunięcia przebarwień.
Laserowe usuwanie przebarwień na twarzy trwa kilka minut.
Czy zabieg jest bolesny?
Laserowy zabieg na przebarwienia jest bezpieczny, bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.
Efekt po zabiegu
Pierwsze efekty mogą być widoczne już 1-2 tygodnie po terapii. Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest niewielki rumień, który ustępuje po kilku godzinach. Dzięki temu zabieg nie skutkuje wyłączeniem z pracy na kilka dni, jak to bywa w przypadku peelingów czy innych laserów.
Schemat terapii
Terapię wykonuje się w serii 2-6 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu należy unikać promieniowania słonecznego i stosować kremy z filtrem SPF 50. Dodatkowo należy stosować kremy rozjaśniające.
Dla kogo jest laserowe usuwanie przebarwień?
Dla każdego, kto boryka się z jednym z poniższych problemów:
- hiperpigmentacja,
- melasma,
- piegi,
- plamy soczewicowate,
- inne zaburzenia pigmentacyjne.
Działania niepożądane
Laseroterapia na przebarwienia jest bezpieczna i ogranicza możliwość powstania przebarwień pozapalnych.
Przeciwwskazania:
- Ciężkie choroby autoimmunologiczne;
- Choroby nowotworowe;
- Ciąża i okres karmienia;
- Stosowanie preparatów samoopalających czy opalanie w ciągu ostatnich 4 tygodni.