Rozstępy to bardzo popularna przypadłość. Dotykają około 70% dziewcząt i 40% chłopców w okresie dorastania. Pojawiają się także u osób dorosłych — przede wszystkim u kobiet w ciąży, kulturystów i osób otyłych. Czym są? To rodzaj blizny, która powstaje w wyniku zbyt szybkiego rozciągania się skóry i w wielu przypadkach zwiększonego działania hormonów.
Rozstępy często są powodem pogorszenia własnej samooceny, więc nic dziwnego, że ludzie szukają sposobu na pozbycie się ich. Jednym z najskuteczniejszych jest laserowa redukcja rozstępów.
Czym jest laserowe usuwanie rozstępów?
Laserowe zabiegi usuwania rozstępów możemy zastosować w przypadku większości rodzajów tego typu blizn. Podczas korekcji stosujemy zarówno lasery frakcyjne ablacyjne, jak i nieablacyjne.
Lasery frakcyjne powodują powstanie mikrokolumn uszkodzenia ułożonego bardzo równomiernie. Takie uszkodzenie pokrywa od 7 do 30 procent powierzchni rozstępów, zapewniając następnie przebudowę skóry i szybkie gojenie. W efekcie nierówna powierzchnia rozstępu ulega wyrównaniu, a jego koloryt ujednoliceniu, co z kolei powoduje zmniejszenie widoczności rozstępu.
Do laserów frakcyjnych zaliczamy laser ablacyjny CO2 i lasery nieablacyjne: erbowy 1550 nm, tulowy 1927 nm, erbowo-yagowy 2940 nm, a także nowoczesny laser frakcyjny picosekundowy o długości fali 1064 nm.
Rozstępy różowe i czerwone można leczyć również laserami naczyniowymi w celu ich rozjaśnienia.
Laserowe usuwanie rozstępów — szczegóły zabiegu
Zanim zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się o nim więcej. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, dlaczego laserowe usuwanie rozstępów jest skuteczne? Jak przebiega? Jakie daje efekty? Jakie są przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane?
Jak przebiega redukcja rozstępów laserem? Opis zabiegu
Po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym i odkażeniu skóry wykonujemy przejścia laserem w celu kontrolowanego uszkodzenia blizny bądź zamknięcia światła naczyń. Laser wnika w głąb skóry i tworzy kolumny mikroskopijnych uszkodzeń, które są otoczone zdrową tkanką.
W efekcie organizm otrzymuje impuls do naprawy i regeneracji uszkodzonych miejsc, co prowadzi do poprawy wyglądu rozstępów.
Laserowe usuwanie rozstępów trwa zazwyczaj od 2 do 10 minut. Czas zabiegu zależy od powierzchni, jaka została poddana działaniu wiązki laserowej. Zależnie od typu lasera w trakcie zabiegu wykonuje się jedno bądź kilka przejść nad daną okolicą.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabiegi usuwania rozstępów laserem wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent odczuwa niewielki dyskomfort związany z leczeniem.
Kiedy powstaje i jak długo się utrzymuje efekt zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta, a w przypadku niektórych laserów może pojawić się nawet sączenie bądź krwawienie. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj 2-5 dni (zależnie od energii, z jaką wykonany był zabieg i typu lasera).
Pierwsze efekty mogą być widoczne już w pierwszych tygodniach po zabiegu. Jednak na pełną przebudowę skóry trzeba poczekać 4 tygodnie. Efekt jest stały.
Schemat terapii
Lasery frakcyjne podczas jednego zabiegu pokrywają mikrokolumnami uszkodzeń 7-30% powierzchni skóry. Z tego względu zabiegi te powinny być wykonywane w seriach po 4-8 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych.
Lasery stosowane na naczynia czy przebarwienia powinny być wykonane w serii 4 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych.
Zalecenia pozabiegowe
Wszelkie zabiegi usuwania rozstępów laserem warto zakończyć nałożeniem kremu regenerującego bezpośrednio po terapii. Zaś w następnych dniach zaleca się stosowanie kremu regenerującego 3-4 razy dziennie.
Przez 1 miesiąc po zabiegu nie wolno się opalać, a w razie ekspozycji na słońce należy stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci filtrów SPF50. U pacjentów z nawracającą opryszczką należy zastosować 2 dni przed zabiegiem acyklowir doustnie w dawce 2×400 mg i kontynuować leczenie do 5 dni po zabiegu.
Jakie zalety ma redukcja rozstępów laserem?
Popularność tego zabiegu nie wzięła się znikąd. Laserowe usuwanie rozstępów przynosi pacjentowi liczne korzyści. Najważniejsze z nich to:
- redukcja rozstępów (ich widoczności),
- poprawa wyglądu, czyli również samooceny,
- trwały efekt,
- bezpieczeństwo i wysoka skuteczność.
Przeciwwskazania:
- Ciąża i okres karmienia;
- Choroby nowotworowe;
- Infekcja skóry w miejscu zabiegu;
- Terapia retinoidami doustnymi do 6 miesięcy od zakończenia terapii;
- Stosowanie peelingi lub retinoidy miejscowe do 2 tygodni przed zabiegiem;
- Ekspozycja na promieniowanie słoneczne do 4 tygodni przed zabiegiem;
- Pacjenci mający w planach intensywne opalanie w okresie 6 tygodni po zabiegu.
Działania niepożądane:
- Zaczerwienienie;
- Przedłużone gojenie;
- Przebarwienia;
- Odbarwienia;
- Infekcje;
- Blizny i bliznowce.