Choć tatuaże mogą stanowić piękną ozdobę skóry, nie zawsze chcemy, by wzory wykonane wiele lat temu pozostały z nami na zawsze. Tusz z czasem może tracić intensywny kolor, a linie stawać się znacznie mniej wyraźne, przez co całość prezentuje się nieestetycznie. Laserowe usuwanie tatuaży może pomóc w pozbyciu się niechcianego wzoru, a jednocześnie jest bezpieczne i realizowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod.
Lasery picosekundowe to nowa generacja laserów stosowanych m.in. do usuwania tatuaży. Wykorzystują one technologię lasera o krótkim impulsie (jedna bilionowa część sekundy), aby bardzo szybko dostarczyć energię do danego obszaru i rozbić atrament na bardzo małe cząsteczki. Umożliwia to jego łatwe usunięcie z organizmu, a co za tym idzie – stopniowe usuwanie wzoru ze skóry. Im mniejsze cząstki pigmentu, tym łatwiej organizm pozbywa się ich przez układ limfatyczny.
Jak przebiega laserowe usuwanie tatuaży?
Laserowe usuwanie tatuażu rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, który ogląda niechciany tatuaż i informuje pacjenta o możliwych efektach zabiegu. Są one związane m.in. z kolorem użytego pigmentu, a także jego ilością w skórze. Wówczas eliminowane są także ewentualne przeciwwskazania, a pacjent informowany jest o możliwych działaniach niepożądanych oraz koniecznej pielęgnacji danego miejsca po zabiegu.
Na początku lekarz dobiera odpowiednią moc i parametry lasera do barwnika, na podstawie którego powstał tatuaż. Później przygotowuje miejsce zabiegu, czyli dokładnie oczyszcza skórę. Dopiero wówczas może rozpocząć laserowe usuwanie tatuaży. Wiązka światła dociera do barwnika, który ją wchłania i w efekcie rozpada się na kawałeczki. Dzięki temu naturalne procesy fizjologiczne organizmu mogą stopniowo usunąć go ze skóry.
PO JAKIM CZASIE MOŻLIWE JEST USUWANIE TATUAŻY?
Aby przeprowadzić zabieg laserowego usunięcia tatuażu, konieczne jest całkowite wygojenie miejsca, na którym został on zrobiony. Wszelkie strupki i zaczerwienienia muszą samoistnie zniknąć. Zwykle następuje to 6-10 tygodni po wizycie w salonie tatuażu, jednak jest to uzależnione od indywidualnych możliwości regeneracyjnych skóry pacjenta.
Co jednak istotne, w moim gabinecie wykonuję nie tylko laserowe usuwanie tatuaży. Swoją ofertę kieruję też do osób, które cierpią z powodu nieestetycznych przebarwień na skórze, które powstały na skutek chorób, zmian hormonalnych czy promieniowania słonecznego. Takie osoby mogą zdecydować się na usuwanie przebarwień na twarzy – również wykonywane za pomocą lasera picosekundowego lub Q-switch.
Jakie tatuaże można usunąć laserowo?
Laserowe usuwanie tatuaży pozwala na pozbycie się różnorodnych wzorów i kolorów. Najłatwiej usunąć tatuaże wykonane profesjonalnie, gdyż pigment jest wówczas równomiernie rozłożony w skórze. Amatorskie tatuaże mogą być trudniejsze do usunięcia ze względu na nierówne rozmieszczenie barwnika. Co więcej, niektóre kolory są łatwiejsze do usunięcia niż inne – na przykład czarny i czerwony pigment są zwykle łatwe do usunięcia, podczas gdy zielony i żółty mogą wymagać większej liczby zabiegów.
CZY LASEROWE USUWANIE TATUAŻY JEST BOLESNE?
Laserowe usuwanie tatuaży może wiązać się z pewnym dyskomfortem lub bólem. Dlatego też stosuje się znieczulenie miejscowe lub nasiękowe w celu zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć w trakcie zabiegu.
ILE TRZEBA CZEKAĆ NA EFEKTY?
Laserowe usuwanie tatuaży przynosi rezultaty stopniowo, co oznacza, że nie są one widoczne od razu po wyjściu z gabinetu. Po każdym zabiegu organizm potrzebuje bowiem trochę czasu, aby usunąć rozbity na maleńkie cząsteczki pigment ze skóry. Z każdym dniem oraz przeprowadzonym zabiegiem tatuaż staje się coraz jaśniejszy, aż w końcu po kilku sesjach znika – w wielu przypadkach całkowicie.
Liczba potrzebnych zabiegów laserowego usuwania tatuaży zależy jednak od wielu czynników, takich jak wielkość, kolor, głębokość i wiek tatuażu. Zwykle potrzeba kilku sesji, aby całkowicie usunąć niechciany wzór. Każda wizyta w gabinecie nie trwa zbyt długo, a przerwa między nimi powinna wynosić 4-6 tygodni, aby dać skórze czas na regenerację.
Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuaży
Mimo że laserowe usuwanie tatuaży jest metodą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania, których należy się trzymać. Nie jest to metoda odpowiednia dla osób z chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą, chorobami skóry, jak również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponadto osoby mające skłonność do bliznowców czy keloidów powinny poinformować o tym lekarza przed zabiegiem.
ZALECENIA POZABIEGOWE
Dokładne zalecenia lekarz przedstawia pacjentowi indywidualnie. Warto jednak wiedzieć, że usuwanie tatuaży czasem zostawia po sobie ślady w postaci strupków i zaczerwienień w miejscach, gdzie znajdował się barwnik. Dlatego pacjent po zabiegu powinien stosować krem regenerujący, unikać promieni UV i stosować krem z filtrem, kiedy wychodzi na słońce. Można też chłodzić miejsce usuwania tatuażu za pomocą okładów z lodu, co przynosi ulgę podrażnionej skórze i minimalizuje ewentualny obrzęk. Efekty uboczne są normalną reakcją organizmu na laser i – przy odpowiedniej pielęgnacji – ustępują w ciągu kilku dni.