Drugi podbródek jest niczym innym jak zlokalizowanym depozytem tłuszczu w okolicy podżuchwowej. Depozyty tłuszczu w tej okolicy pojawiają się nie tylko z powodu nadwagi, ale też w wyniku predyspozycji genetycznych oraz procesu starzenia. Jest to częsty problem, a próby jego usunięcia dietą i ćwiczeniami fizycznymi nie przynoszą w większości przypadków zamierzonych rezultatów. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm tłuszczu z tego obszaru jest zmniejszony podobnie jak w przypadku bryczesów i boczków u kobiet. Oznacza to, że jeżeli tłuszcz nagromadzi się w tych miejscach, jest go bardzo trudno usunąć dietą i ćwiczeniami. Dodatkowo przy próbie odchudzania usuwamy tłuszcz również z okolic policzków i piersi, czyli miejsc, w których najchętniej chcielibyśmy tłuszcz pozostawić. Dlatego z pomocą w usunięciu drugiego podbródka przychodzi medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. W zależności od nagromadzenia tłuszczu i wiotkości skóry podbródka można wybrać różne metody terapii. Jedną z nich jest lipoliza iniekcyjna.
Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna to zabieg dedykowany główne podbródkom tłuszczowym u pacjentów z jędrną skórą. W celu rozpuszczenia tłuszczu i uszkodzenia komórek tłuszczowych w tkankę tłuszczową wstrzykiwany jest deoksycholan i fosfatydylocholina.
Opis zabiegu
Przed zabiegiem znieczulamy miejscowo pacjenta kremem. Następnie za pomocą małej igły wstrzykujemy preparat w odstępach co 1 cm w tkankę podskórną w okolicy podbródka. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie okolicy podbródka mogące utrzymywać się kilka dni.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Możliwa jest natomiast niewielka bolesność w trakcie wkłuwania igły. Po podaniu preparatu pacjent może odczuwać swędzenie i niewielkie pieczenie mogące utrzymywać się kilka godzin.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Efekty lipolizy pojawiają się po 2 zabiegach. Przy utrzymywaniu odpowiedniej diety efekt zabiegu jest stały.
Schemat terapii
Lipolizę wykonujemy w serii 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych.
Zalecenia pozabiegowe
W celu zmniejszenia dolegliwości po zabiegu, można schładzać podbródek zimnymi okładami.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe
- choroby autoimmunologiczne
- infekcje w miejscu podania preparatu
- nadmierna wiotkość skóry podbródka
Działania niepożądane
- obrzęk i zaczerwienie w miejscu podania preparatu
- bolesność i pieczenie w miejscu podania preparatu
- siniaki
- infekcje
- asymetria
- reakcje alergiczne
- blizny
- uszkodzenia skóry w miejscu iniekcji