Z wiekiem dochodzi nie tylko do zwiększenia wiotkości skóry, ale również zaniku poduszeczek tłuszczowych w centralnej części twarzy, a kości żuchwy, szczęki i oczodołów ulegają wchłonięciu. Powoduje to, że cały „szkielet” (tłuszcz i kości) podtrzymujący skórę zapada się i powstaje względny nadmiar skóry. Dochodzi wówczas do obniżenia się policzków oraz pojawienia się nadmiaru skóry w dolnej i centralnej części twarzy, co z kolei nasila fałdy nosowo-wargowe i fałdy marionetki, a linia żuchwy nie jest już linią – widoczny jest na niej nadmiar skóry, który tworzy tzw. „chomiki”. To wszystko powoduje, że patrząc na twarz z przodu nie ma ona już owalnego wyglądu typowego dla ludzi młodych, lecz jej dolna część przybiera formę kwadratu. Dodatkowo z powodu zwiększenia wiotkości skóry w okolicy czołowej i zanikowi kości oczodołu dochodzi do obniżenia brwi.
Nici liftingujące mogą być wykonane z kwasu polimlekowego i kopolimeru kwasu polimlekowo-poliglikolowego (Silhouette Soft), polidioxanonu (nici liftingujące PDO) lub polikaprolaktonu (Happy Lift). Różnice w składzie materiału z jakiego wykonane są nici nie są najważniejsze (różnią się one głównie okresem resorpcji), ponieważ wszystkie rodzaje nici liftingujących wykonane są z substancji bezpiecznych i resorbowalnych w organizmie. Najważniejszą różnicą jest budowa poszczególnych nici.
W celu wykonania liftingu nici posiadają haczyki lub stożki, które zakotwiczają się w skórze. Dzięki temu możemy nić naciągnąć i skóra się z niej nie zsunie. Haczyki lub stożki na niciach ułożone są w przeciwnych kierunkach, co pozwala na zakotwiczenie każdego z końców nici w tkance podskórnej i utrzymanie naciągniętej skóry. Dzięki niciom liftingującym możemy unieść opadające policzki, zniwelować fałdy nosowo-wargowe czy fałdy marionetki, uwydatnić linię żuchwy, a także podnieść brwi. Przy odpowiednim wprowadzeniu nici możemy nawet uwydatnić policzki. Po wprowadzeniu nici otrzymujemy efekt mechanicznego podwieszenia skóry. Następnie wzdłuż przebiegu nici produkowany jest kolagen, który po resorpcji nici jeszcze wpływa na utrzymanie efektu liftingu. Okres wchłaniania nici wynosi od 6 do 12 miesięcy zależnie od typu nici.
Częstym problemem skóry podbródka jest jego wiotkość. U pacjentów występuje wtedy luźna, zwisająca skóra, bez nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji metody polegające na usunięcie tłuszczu bez obkurczenia czy naciągnięcia skóry mogą jedynie nasilić wiotkość w tej okolicy. Dlatego przy wiotkich podbródkach o niewielkim i średnim nasileniu dobrą metodą poprawy wyglądu podbródka są nici liftingujące.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, preparatem znieczulającym ostrzykuje się miejsca wejścia i wyjścia nici. Zabiegi implantacji nici wykonujemy w warunkach sterylnych w celu ograniczenia możliwości infekcji. Zależnie od typu nici, metody zakładania mogą być różne.
W przypadku nici Silhouette Soft i Happy Lift Double Needle na każdym końcu umieszczona jest igła, dzięki której możemy wprowadzić z jednego wkłucia dwie części nici w zaplanowaną wcześniej okolicę. Następnie igły wykłuwamy w zaplanowanych wcześniej punktach i obcinamy. Inną metodą jest wprowadzenie pustej igły przez tkankę podskórną w okolicę, którą chcemy podnieść, a następnie włożenie w tę igłę nici i usunięcie igły. Taką metodę wykorzystujemy przy niciach Happy Lift Free Floating i niektórych niciach liftingujących PDO. Kolejna metodą jest wkłuwanie igieł, w których są już umieszczone nici. Po wyciągnięciu igły nici pozostają w tkance podskórnej. Po usunięciu igieł naciąga się skórę na niciach, a następnie odcina się wystające poza skórę końcówki nici. Zabieg trwa ok. 20-60 minut. W trakcie zabiegu implantuje się od 2 do 10 nici.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu nasiękowym w miejscu wkłucia i ewentualnego wyjścia igły. Po wykonaniu znieczulenia zabieg jest bezbolesny. Odczuwalne jest uczucie ciągnięcia w trakcie implantacji nici.
Efekt zabiegu jest widoczny bezpośrednio po założeniu nici. W większości przypadków wykonujemy nadmierną korekcję wiedząc, że tkanka ułoży się na haczykach i opadnie. Z tego powodu przez 1-2 tygodnie zazwyczaj efekt liftingu jest nadmierny. Po tym okresie dochodzi do pojawienia się optymalnego efektu, który utrzymuje się ok. 1-2 lat.
W celu utrzymania efektu zabiegi nićmi liftingującymi trzeba powtarzać co 1-2 lata. Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się łączyć zabiegi nićmi liftingującymi z inny zabiegami medycyny estetycznej.
Stosowanie maści przeciwbakteryjnych w miejscach wkłucia 2 razy dziennie (np. maść detreomycynowa 2%, mupirocyna), unikanie masowania twarzy przez 4 tygodnie, spanie na plecach przez 1 tydzień, unikanie nadmiernej gestykulacji twarzy przez 1 tydzień ( np.: śmiania się), unikanie wysiłku fizycznego przez 2 tygodnie.