Nici liftingujące, które wykorzystuję w moim gabinecie w Warszawie, to zabieg modelowania twarzy, za pomocą którego można poprawić owal twarzy i wydobyć jej rysy, które zaniknęły przez utratę jędrności skóry. Z wiekiem dochodzi jednak nie tylko do zwiększenia wiotkości skóry, ale również zaniku poduszeczek tłuszczowych w centralnej części twarzy, a kości żuchwy, szczęki i oczodołów ulegają wchłonięciu.
Powoduje to, że cały „szkielet” (tłuszcz i kości) podtrzymujący skórę zapada się i powstaje względny nadmiar skóry. Dochodzi wówczas do obniżenia się policzków oraz pojawienia się nadmiaru skóry w dolnej i centralnej części twarzy, co z kolei nasila fałdy nosowo-wargowe i fałdy marionetki, a linia żuchwy nie jest już linią – widoczny jest na niej nadmiar skóry, który tworzy tzw. „chomiki”.
To wszystko powoduje, że patrząc na twarz z przodu, nie ma ona już owalnego wyglądu typowego dla ludzi młodych, lecz jej dolna część przybiera formę kwadratu. Dodatkowo z powodu zwiększenia wiotkości skóry w okolicy czołowej i zanikowi kości oczodołu dochodzi do obniżenia brwi. Za pomocą nici liftingujących można cofnąć te nieestetyczne zmiany i sprawić, że twarz nabierze zdrowego, odmłodzonego i pełnego energii wyrazu.
Czym są nici liftingujące?
Nici liftingującemogą być wykonane z kwasu polimlekowego i kopolimeru kwasu polimlekowo-poliglikolowego, polidioxanonu (nici liftingujące PDO) lub polikaprolaktonu. Różnice w składzie materiału, z jakiego wykonane są nici, wpływaj na róże okresy resorpcji nici co wiążę się z długością efektu zabiegu. Kolejną różnicą jest budowa i kształt poszczególnych nici.
Stosowanie nici liftingujących, które oferuję w moim gabinecie w Warszawie, to innowacyjna technika nieoperacyjnego liftingu twarzypolegająca na wszczepieniu pod skórę specjalnych nici wykonanych z materiałów biodegradowalnych. Nici te mają za zadanie stymulować produkcję kolagenu oraz zamocować tkanki w odpowiednich miejscach, dzięki czemu skóra odzyskuje jędrność, a owal twarzy jest wyraźniej zarysowany.
Jak wszczepia się nici liftingujące?
Nici liftingujące posiadają haczyki lub stożki, które zakotwiczają się w skórze. Dzięki temu możemy nić naciągnąć i skóra się z niej nie zsunie. Haczyki lub stożki na niciach ułożone są w przeciwnych kierunkach, co pozwala na zakotwiczenie każdego z końców nici w tkance podskórnej i utrzymanie naciągniętej skóry. Dzięki temu możemy unieść opadające policzki, zniwelować fałdy nosowo-wargowe czy fałdy marionetki, uwydatnić linię żuchwy, a także podnieść brwi.
Przy odpowiednim wprowadzeniu nici liftingujących możemy nawet uwydatnić policzki. Po wprowadzeniu nici otrzymujemy efekt mechanicznego podwieszenia skóry. Następnie wzdłuż przebiegu nici produkowany jest kolagen, który po resorpcji nici jeszcze wpływa na utrzymanie efektu liftingu. Okres wchłaniania nici wynosi od 6 do 12 miesięcy zależnie od ich rodzaju.
Wskazania do stosowania nici liftingujących
Nici liftingujące mają wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten sposób odmładzania skóry. Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności po kilku dniach, a ewentualne objawy uboczne, takie jak siniaki czy obrzęk, ustępują zwykle po 4-10 dniach.
Dodatkowo nici liftingujące dają efekty zbliżone do tych uzyskiwanych podczas klasycznych zabiegów liftingu twarzy. Skóra zostaje uniesiona i ujędrniona, a kontury twarzy są wyraźniej zarysowane. Efekty utrzymują się średnio 6-12 miesięcy, w zależności od organizmu pacjenta oraz stosowanych nici. Po tym czasie można powtórzyć zabieg lub zdecydować się na inną formę odmładzania, np. wolumetrię twarzy, która ma na celu przywrócenie pięknego owalu twarzy i napięcia skóry.
Dla kogo polecane są nici liftingujące?
Nici liftingujące są polecane w szczególności dla osób, które zmagają się z różnymi oznakami starzenia się skóry, takimi jak opadające policzki, zmarszczki czy utrata jędrności skóry. Metoda ta jest popularna zwłaszcza wśród osób w wieku 30–50 lat, które nie chcą jeszcze decydować się na bardziej inwazyjne metody odmładzania, takie jak chirurgiczny lifting twarzy.
Przygotowanie do zabiegu wszczepiania nici liftingujących
Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem nici liftingujących warto przeprowadzić konsultację z lekarzem medycyny estetycznej. Podczas spotkania specjalista oceni stan skóry pacjenta oraz przedstawi szczegółowy plan zabiegu. Warto również zapytać o ewentualne przeciwwskazania oraz o to, jakich efektów można się spodziewać po zabiegu.
Usuwanie drugiego podbródka
Częstym problemem skóry podbródka jest jego wiotkość. U pacjentów występuje wtedy luźna, zwisająca skóra, bez nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji metody polegające na usunięcie tłuszczu bez obkurczenia czy naciągnięcia skóry mogą jedynie nasilić wiotkość w tej okolicy. Dlatego przy wiotkich podbródkach o niewielkim i średnim nasileniu dobrą metodą poprawy wyglądu podbródka są nici liftingujące.
Opis zabiegu z zastosowaniem nici liftigujących
Zabieg wszczepiania nici liftingujących wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Preparatem znieczulającym ostrzykuje się miejsca wejścia i wyjścia nici. Zabiegi implantacji nici wykonujemy w warunkach sterylnych w celu ograniczenia możliwości infekcji. Zależnie od typu nici, metody zakładania mogą być różne.
W przypadku niektórych typów nici liftingujących na każdym końcu umieszczona jest igła, dzięki której możemy wprowadzić z jednego wkłucia dwie części nici w zaplanowaną wcześniej okolicę. Następnie igły wykłuwamy w zaplanowanych wcześniej punktach i obcinamy.
Inną metodą jest wprowadzenie pustej igły przez tkankę podskórną w okolicę, którą chcemy podnieść, a następnie włożenie w tę igłę nici i usunięcie igły. Kolejną metodą jest wkłuwanie igieł (kaniul), w których są już umieszczone nici. Po wyciągnięciu igły nici pozostają w tkance podskórnej. Po usunięciu igieł naciąga się skórę na niciach, a następnie odcina się wystające poza skórę końcówki nici.
Zabieg trwa ok. 20-60 minut. W trakcie zabiegu implantuje się od 2 do 10 nici liftingujących.
Zalety nici liftingujących
Nici liftingujące mają wiele zalet, które przyciągają coraz większą liczbę pacjentów. Przede wszystkim jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga cięć chirurgicznych ani długiego okresu rekonwalescencji. Efekty zabiegu są widoczne niemal natychmiast, a pełne rezultaty można zaobserwować już po kilku tygodniach. Ponadto nici liftingujące są wykonane z materiałów biodegradowalnych, które są bezpieczne dla organizmu i nie powodują alergii, a także ulegają wchłonięciu w skórze.
Czy wszczepianie nici liftingujących jest bolesne?
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu nasiękowym w miejscu wkłucia i ewentualnego wyjścia igły. Po wykonaniu znieczulenia zabieg wszczepiania nici liftingujących jest bezbolesny. Odczuwalne może być jedynie uczucie ciągnięcia w trakcie implantacji nici, jednak nie powoduje to zwykle dużego dyskomfortu.
Efekty zastosowania nici liftingujących
Efekt zabiegu jest widoczny bezpośrednio po założeniu nici liftingujących. W większości przypadków wykonujemy nadmierną korekcję, wiedząc, że tkanka ułoży się na haczykach i opadnie. Z tego powodu przez 1-2 tygodnie zazwyczaj efekt liftingu jest nadmierny. Po tym okresie dochodzi do pojawienia się optymalnego efektu, który utrzymuje się od 6 miesięcy do 1,5 roku.
Schemat terapii
W celu utrzymania efektu zabiegi nićmi liftingującymi trzeba powtarzać co 1-2 lata. Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się łączyć zabiegi nićmi liftingującymi z innymi zabiegami medycyny estetycznej. Pełną terapię należy skonsultować z lekarzem, który dobierze metody odpowiadające indywidualnym potrzebom.
Zalecenia pozabiegowe
Po wszczepieniu nici liftingujących należy stosować się do zaleceń lekarza, abyzminimalizować możliwość wystąpienia niepożądanych efektów. Pacjent powinien w szczególności pamiętać o stosowaniu maści przeciwbakteryjnych w miejscach wkłucia 2 razy dziennie (np. maść detreomycynowa 2%, mupirocyna). Ponadto należy unikać masowania twarzy przez 4 tygodnie, należy spać na plecach przez 1 tydzień, nadmiernej gestykulacji twarzy przez 1 tydzień (np. śmiania się) oraz wysiłku fizycznego przez 2 tygodnie.
Przeciwwskazania
Mimo że zabieg z użyciem nici liftingujących jest uważany za bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy uwzględnić przed przystąpieniem do procedury. Należą do nich:
W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, który rozwieje ewentualne wątpliwości oraz wskaże bezpieczne dla Państwa zabiegi.
Działania niepożądane
Decydując się na wszczepienie nici liftingujących, należy się także liczyć z ewentualnymi działaniami niepożądanymi. Są to w szczególności: