Wiotkość skóry i nagromadzenie tłuszczu może mieć różne nasilenie. Przy niewielkim nagromadzeniu tłuszczu możemy zastosować lipolizę iniekcyjną bądź ultradźwięki (HIFU) usuwające tłuszcz. Natomiast w przypadku przewagi wiotkości skóry o niewielkim nasileniu można zastosować nici liftingujące lub ultradźwięki (HIFU) zwiększające napięcie skóry.
Jednak w przypadku występowania tkanki tłuszczowej, która jest bardzo oporna na diety i ćwiczenia, najskuteczniejszą metodą leczenia jest lipoliza laserowa. Od tradycyjnej liposukcji odróżnia ją to, że jest bezpieczna i małoinwazyjna.
Na czym polega liposukcja laserowa?
Zabieg polega na laserowym usunięciu tłuszczu i obkurczeniu skóry za pomocą światłowodu, który pod nią wprowadzamy. W metodzie tej wykorzystujemy różne długości fali laserowej. Za pomocą długości 1440 nm usuwamy komórki tłuszczowe, a za pomocą fali 1320 nm możemy obkurczyć skórę. Ponadto, w celu zmniejszenia krwawienia, w trakcie zabiegu wykorzystujemy fale o długości 1064 nm.
O bezpieczeństwo pacjenta w czasie zabiegu dodatkowo dba termometr kontrolujący podgrzanie tkanek, w który wyposażony jest laser. Dzięki temu liposukcja laserowa nie wywołuje poparzeń.
Czy laserowa liposukcja brzucha (i nie tylko) jest bezpieczna?
Jeszcze nie tak dawno temu liposukcja polegała na mechanicznym usuwaniu tłuszczu poprzez zastosowanie podciśnienia. W ten sposób lekarze „wysysali” nadmiarową tkankę tłuszczową z pacjenta. Był to zabieg bardzo inwazyjny i wymagał ogólnego znieczulenia.
Na szczęście dziś mamy dostęp do lepszych technologii.
Liposukcja laserowa pozwala na małourazowe usunięcie tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała. Nie uszkadza otaczającej jej struktur, takich jak np. nerwy czy narządy. W efekcie jest o wiele bezpieczniejsza od swojej poprzedniczki.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów tego typu jest laserowa liposukcja brzucha, ale to nie jedyny obszar, z którego możemy usunąć tłuszcz i ujędrnić skórę.
Laser stosujemy również na:
- biodra,
- uda,
- plecy,
- ramiona,
- boczki
- i inne.
Liposukcja laserowa — szczegóły zabiegu
Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przebiega lipoliza laserowa. Przekonasz się również o jej skuteczności i bezpieczeństwie, a także poznasz przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane.
Opis zabiegu – liposukcja laserowa
Zanim przystąpisz do zabiegu, lekarz nakreśli na twoim ciele obszar, który będzie modelowany. Później otrzymasz miejscowe znieczulenie w miejscu, w którym powstanie mikronacięcie.
Liposukcja laserowa rozpoczyna się ok. 20-30 min od znieczulenia. Wykonujemy nacięcie, a następnie wprowadzamy światłowód, który nakieruje laser wprost na tkankę tłuszczową. Kaniulą ze światłowodem poruszamy się w tkance podskórnej i rozpuszczamy tłuszcz.
Cała procedura ze znieczuleniem trwa ok. 1-2 h, a sam zabieg to ok. 40-60 min.
Czy liposukcja laserowa jest bolesna?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu nasiękowym lub ogólnym. Pacjent może odczuwać przechodzenie światłowodu przez tkankę podskórną.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po ustąpieniu obrzęku, czyli zazwyczaj po ok. 4-6 tygodniach. Przebudowa skóry, z czym wiąże się jej obkurczenie, postępuje przez 3 miesiące. Dalsza poprawa napięcia skóry może trwać nawet do 12 miesięcy. Efekt zabiegu jest wieloletni.
Schemat terapii
Zabieg wykonuje się jednorazowo.
Liposukcja laserowa – zalecenia pozabiegowe
Przede wszystkim bezpośrednio po zabiegu nakładane są opatrunki na miejsca wprowadzenia światłowodu pod skórę i zakładany jest opatrunek uciskowy. Miejsca wprowadzenia światłowodu należy smarować 2 x dziennie maścią z antybiotykiem i zakładać jałowe opatrunki do czasu wygojenia, co trwa zazwyczaj ok. 7 dni. Opatrunek uciskowy należy nosić przez 7 dni przez 24 h na dobę, następnie przez kolejne 7 dni opatrunek uciskowy zakłada się tylko na noc. Po 5 dniach od zabiegu należy rozpocząć masaże limfatyczne w celu zmniejszenia obrzęku. W razie odczuwania bolesności pozabiegowej można stosować doustne leki przeciwbólowe.
Liposukcja laserowa — efekty:
- Likwidacja tkanki tłuszczowej;
- Wygładzona, wzmocniona i napięta skóra.
Przeciwwskazania:
- Ciąża i okres karmienia;
- Choroby autoimmunologiczne;
- Choroby nowotworowe;
- Infekcje w miejscu wykonywania zabiegu;
- Wykonywanie wypełnienia kwasem hialuronowym mniej niż 4 tygodnie przed zabiegiem;
- Wykonywanie zabiegu nićmi mniej niż 3-4 miesiące przed zabiegiem;
- Stosowanie leków przeciwkrzepliwych, zaburzenia krzepnięcia.
Działania niepożądane:
- Zaczerwienienie w miejscu zabiegu;
- Obrzęk;
- Bolesność w miejscu zabiegu;
- Siniaki;
- Porażenie nerwów;
- Blizny;
- Asymetria;
- Poparzenie skóry;
- Zatory tłuszczowe;
- Zakrzepica.
Liposukcja laserowa — cena
Koszt liposukcji laserowej w dużej mierze zależy od obszaru, który poddajemy zabiegowi. Dlatego podczas konsultacji z pacjentem ustalamy jego oczekiwania i potrzeby, a dopiero w następnym kroku rozmawiamy o cenie.