Wiotkość skóry i nagromadzenie tłuszczu może mieć różne nasilenie. Przy niewielkim nagromadzeniu tłuszczu możemy zastosować lipolizę iniekcyjną bądź ultradźwięki (HIFU) usuwające tłuszcz. W przypadku przewagi wiotkości podbródka o niewielkim nasileniu można zastosować nici liftingujące lub ultradźwięki (HIFU) zwiększające napięcie skóry. Bardzo dobrą metodą leczenia jest również liposukcja laserowa.
Zabieg polega na laserowym usunięciu tłuszczu i obkurczeniu skóry za pomocą światłowodu wprowadzonego pod skórę. W metodzie tej wykorzystujemy różne długości fali laserowej. Za pomocą długości 1440 nm usuwamy komórki tłuszczowe, a za pomocą fali 1320 nm możemy obkurczyć skórę. Dodatkowo w celu zmniejszenia krwawienia w trakcie zabiegu wykorzystujemy fale o długości 1064 nm. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu laser wyposażony jest w termometr kontrolujący podgrzanie tkanek, co pozwala uniknąć poparzeń.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu nasiękowym. Odczekujemy ok. 20-30 min od znieczulenia, a następnie wprowadzamy światłowód. Kaniulą ze światłowodem poruszamy się w tkance podskórnej. Cała procedura ze znieczuleniem trwa ok. 1-2 h, a sam zabieg to ok. 40-60 min.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu nasiękowym lub ogólnym. W trakcie zabiegu nie odczuwa się bolesności. Pacjent może odczuwać przechodzenie światłowodu przez tkankę podskórną.
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po ustąpieniu obrzęku podbródka, czyli zazwyczaj po ok. 4-6 tygodniach. Przebudowa skóry, z czym wiąże się jej obkurczenie, postępuje przez 3 miesiące. Dalsza poprawa napięcia skóry może trwać nawet do 12 miesięcy. Efekt zabiegu jest wieloletni.
Zabieg wykonuje się jednorazowo.
Przede wszystkim, bezpośrednio po zabiegu nakładane są opatrunki na miejsca wprowadzenia światłowodu pod skórę i zakładany jest opatrunek uciskowy. Miejsca wprowadzenia światłowodu należy smarować 2 x dziennie maścią z antybiotykiem i zakładać jałowe opatrunki do czasu wygojenia, co trwa zazwyczaj ok. 7 dni. Opatrunek uciskowy należy nosić przez 7 dni przez 24 h na dobę, następnie przez kolejne 7 dni opatrunek uciskowy zakłada się tylko na noc. Po 5 dniach od zabiegu należy rozpocząć masaże limfatyczne w celu zmniejszenia obrzęku. W razie odczuwania bolesności pozabiegowej można stosować doustne leki przeciwbólowe.