Z wiekiem dochodzi nie tylko do zwiększenia wiotkości skóry, ale również zanikają nam poduszeczki tłuszczowe centralnej części twarzy, z kolei kości żuchwy, szczęki i oczodołów ulegają wchłonięciu. Powoduje to, że cały „szkielet” (tłuszcz i kości) podtrzymujący skórę zapada się i powstaje względny nadmiar skóry. Dochodzi od zaniku centralnej części twarzy, za to poduszeczki tłuszczowe bocznych części twarzy ulegają przerostowi. Jak to wpływa na twarz? Wszystkie te zmiany powodują spłaszczenie twarzy, obniżenie się policzków, uwydatnienie się przepuklin tłuszczowych powiek, pojawienie się nadmiaru skóry w dolnej i centralnej części twarzy. To z kolei nasila fałdy nosowo-wargowe i fałdy marionetki, bródka ulega cofnięciu, a linia żuchwy nie jest już linią lecz widoczny jest na niej nadmiar skóry, tzw. „chomiki”. Wszystko to powoduje, że patrząc na twarz z przodu nie ma ona już owalnego wyglądu typowego dla ludzi młodych, lecz jej dolna część przybiera formę kwadratu.
Oczywiście modelowanie twarzy polega nie tylko na usuwaniu oznak starzenia się, ale również na poprawie zmian wrodzonych, takich jak cofnięta bródka, garbaty lub płaski nos, wysunięta żuchwa, cofnięta centralna część twarzy, niewielkiej objętości policzki. Metodami modelowania twarzy możemy również korygować różnego typu stany po urazach twarzoczaszki np. urazach komunikacyjnych, pogryzieniach.
Hydroksyapatyt wapnia
Hydroksyapatyt wapnia występuje naturalnie w organizmie i jest materiałem budulcowym kości. W medycynie jest stosowany od ponad ćwierć wieku, głownie w ortopedii i stomatologii. Preparat hydroksyapatytu wapnia stosowany w medycynie estetycznej jest podawany w formie zawiesiny mikroskopijnych cząsteczek. Po dostaniu się do tkanki podskórnej, cząsteczki tworzą rodzaj rusztowania, na którym odkładają się cząsteczki kolagenu. Dzięki temu hydroksyapatyt wapnia zwiększa gęstość skóry i nadaje jej objętości. Wypełniacz jest biokompatybilny i nie wywołuje alergii.
Opis zabiegu
Po odkażeniu skóry, preparat hydroksyapatytu wapnia mieszamy z preparatem znieczulającym. Za pomocą kaniuli wprowadzamy preparat w tkankę podskórną. Zależnie od potrzeby wypełniamy okolicę policzków, bródki, linia żuchwy, fałdy nosowo-wargowe, fałdy marionetki, okolica podjarzmowa lub grzbiet nosa.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Pacjent może odczuwać niewielka bolesność w chwili nakłucia skóry igiełką. Podczas przechodzenia kaniuli w tkance podskórnej może być odczuwany dyskomfort jednak nie jest to bolesne. Preparat hydroksyapatytu wapnia podawany jest ze znieczuleniem co znacznie ogranicza uczucie dyskomfortu.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Efekt zabiegu widoczny jest bezpośrednio po podaniu preparatu ze względu na żelowy nośnik hydroskyapatytu wapnia. Po ok. 3-4 miesiącach żelowy nośnik zostaje wchłonięty, natomiast na jego miejsce produkowany jest kolagen przez fibroblasty. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 1-2 lat.
Schemat terapii
W celu utrzymania efektu zaleca się wykonywanie zabiegu co 12-18 miesięcy. Zaleca się łączenie z innymi terapiami.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu nie wymaga się masowania miejsca podania preparatu. Pacjent może powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia
- choroby autoimmunologiczne
- choroby nowotworowe
- infekcje w miejscu podania preparatu
Działania niepożądane
- obrzęk w miejscu podania
- bolesność okolicy poddanej zabiegowi
- siniaki
- infekcje skóry
- asymetrie
- nierówności
- reakcje ziarniniakowe