Blizna jest niczym innym jak wygojeniem rany zastępującym uszkodzoną tkankę tkanką włóknistą. Na skórze blizny powstają w wyniku uszkodzeniu skóry poniżej naskórka. Pozbawione są komórek produkujących melaninę, dlatego większość z nich jest jaśniejsza od otaczającej je zdrowej skóry. Blizny nie mają włosów, gruczołów łojowych i potowych, a ich naskórek jest cieńszy co nadaje bliznom pergaminowy wygląd. Nowo powstała blizna jest dobrze unaczyniona, dlatego jest koloru od różowego do czerwonego. Blizny utrzymujące się powyżej jednego roku tracą naczynia co powoduje powstanie blizn jaśniejszych od otaczającej, zdrowej skóry. Niestety czasami pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne, długiego gojenia czy predyspozycji osobniczej dochodzi do powstania blizn przebarwionych. Najczęstszym powodem powstania blizn twarzy jest trądzik o ciężkim przebiegu, urazy, pogryzienia, zabiegi chirurgiczne czy choroby infekcyjne. Metodą leczenia, którą możemy zastosować w większości typów blizn jest laserowe usuwanie blizn.
Laserowe usuwanie blizn przeprowadza się z wykorzystaniem laserów frakcyjnych ablacyjnych i nieablacyjnych. Lasery frakcyjne powodują powstanie mikrokolumn uszkodzeń blizny ułożonych bardzo równomiernie. Takie uszkodzenia pokrywają od 7 do 30 procent powierzchni blizny, co zapewnia przebudowę skóry i szybkie gojenie. W wyniku leczenia laserowego powierzchnia blizny ulega wyrównaniu, a jej koloryt zostaje ujednolicony co z kolei powoduje zmniejszenie widoczności blizny.
Do laserów frakcyjnych zaliczamy laser ablacyjny CO2 i lasery nieablacyjne: erbowy 1550 nm, tulowy 1927 nm oraz erbowo-yagowy 2940 nm, a także nowoczesny laser frakcyjny picosekundowy o długości fali 1064 nm. Blizny różowe i czerwone mogą być leczone laserami naczyniowymi w celu ich rozjaśnienia, natomiast blizny przebarwione można leczyć laserami q-switch czy pikosekundowymi. Niestety nie ma jeszcze dostępnych metod usuwających blizny w 100%. Blizna jest uszkodzoną tkanką, która nie ma zdolności do odbudowy zdrowej skóry.
Po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym i odkażeniu skóry wykonuje się przejścia laserem w celu kontrolowanego uszkodzenia blizny, bądź zamknięcia światła naczyń. Czas trwania zabiegu zależy od powierzchni jaka została poddana zabiegowi i zazwyczaj wynosi od 2 do 10 minut. Zależnie od typu lasera wykonuje się jedno bądź kilka przejść nad daną okolicą w trakcie jednego zabiegu.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta, w przypadku części laserów może pojawić się sączenie lub krwawienie. Taki stan utrzymuje się zależnie od energii z jaką wykonany był zabieg i typu lasera zazwyczaj 2-5 dni. Pierwsze efekty zabiegu mogą być widoczne już w pierwszych tygodniach po zabiegu, jednak na przebudowę blizny trzeba poczekać 4 tygodnie. Efekt przebudowy blizny jest stały.
Lasery frakcyjne podczas jednego zabiegu pokrywają mikrokolumnami 7-30% powierzchni skóry. Dlatego zabiegi te powinny być wykonywane w seriach 5-8 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych. Lasery stosowane na naczynia czy przebarwienia powinny być wykonane w serii 4 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych.
Bezpośrednio po zabiegu można nałożyć krem regenerujący, a w następnych dniach zaleca się stosowanie kremu regenerującego 3-4 razy dziennie. Przez 1 miesiąc po zabiegu nie wolno się opalać, a w razie ekspozycji na słońce należy stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci filtrów SPF50. U pacjentów z nawracającą opryszczką wargową należy zastosować 2 dni przed zabiegiem acyklowir doustnie w dawce 2×400 mg i kontynuować leczenie do 5 dni po zabiegu.
Specjalista Dermatolog
Lekarz medycyny estetycznej