Blizny po zabiegach chirurgicznych, urazach czy infekcjach mogą być zagłębione i przyrośnięte do głębszych tkanek przez zrosty. Taka sytuacja powoduje zaciągnięcie blizny i zwiększenie asymetrii lub też zaciągnięcia przy ruchach skóry twarzy. Skuteczną metodą redukcji blizn zagłębionych jest ich wypełnienie kwasem hialuronowym lub tłuszczem. Niestety często jednak zrost blizny z głębszą tkanką uniemożliwia wykonanie tej procedury. Dlatego przed wypełnieniem wykonuje się podcinanie blizn w celu uwolnienia zrostu.
Podcinanie blizn to metoda pomocnicza w leczeniu blizn wklęsłych, jednak w niektórych przypadkach pozwala ona całkowicie zlikwidować widoczny na zewnątrz problem. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę igły lub dyssektora w celu rozcięcia zrostu. Po takim podcięciu zazwyczaj blizna ulega wypłaszczeniu, a krew zbierająca się w miejscu podcięcia stymuluje tkankę do włóknienia.
Po wcześniejszym znieczuleniu nasiękowym wprowadzamy igłę bądź dyssektor w miejscu blizny, a następnie rozcinamy zrosty blizny. Czas trwania zabiegu zależy od rozległości zmiany.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu nasiękowym.
Bezpośrednio po zabiegu występuje obrzęk i pojawia się siniak. Jeżeli zrosty rozcięte są całkowicie, wówczas efekt jest natychmiastowy i stały. W części przypadków po zabiegu może dojść do ponownego zrostu tkanki, dlatego często łączymy ten zabieg z przeszczepami tłuszczu w celu zmniejszenia jego prawdopodobieństwa.
W większości przypadków wystarcza jeden zabieg. Czasami trzeba jednak wykonać 2 zabiegi w odstępie 6 tygodniowym. W celu uzyskania optymalnych rezultatów, zaleca się łączenie zabiegu podcinania z przeszczepem tłuszczu.
Po zabiegu zalecane jest odkażanie miejsca wkłucia 2 x dziennie.