Blizny po zabiegach chirurgicznych, urazach czy infekcjach mogą być zagłębione i przyrośnięte do głębszych tkanek z powodu zrostów. Taka sytuacja powoduje zaciągnięcie blizny i zwiększenie asymetrii lub też zaciągnięcia przy ruchach mimicznych. Skuteczną metodą redukcji blizn zagłębionych jest ich wypełnienie kwasem hialuronowym lub tłuszczem.
Niestety często zrost blizny z głębszą tkanką uniemożliwia wykonanie tej procedury. Dlatego przed wypełnieniem wykonuje się podcinanie blizn w celu uwolnienia zrostu.
Co to jest podcinanie blizn?
Podcinanie blizn to metoda pomocnicza w leczeniu blizn wklęsłych, jednak w niektórych przypadkach pozwala ona całkowicie zlikwidować widoczny na zewnątrz problem.
Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę igły lub dyssektora w celu rozcięcia zrostu. Po takim podcięciu blizna zazwyczaj ulega wypłaszczeniu, a krew zbierająca się w miejscu podcięcia stymuluje tkankę do włóknienia.
Podcinanie blizn potrądzikowych
Tak się składa, że blizny po trądziku mają charakter blizn zanikowych (wklęsłych). Co to znaczy? Otóż po stanie zapalnym powstaje tkanka łączna, która przyrasta do tkanki podskórnej, w efekcie czego na twarzy pojawiają się charakterystyczne zagłębienia.
Dlaczego zabieg podcinania blizn jest w tym przypadku tak skuteczny?
Ponieważ podcięcie zrostu „uwalnia” bliznę, skutkiem czego niemal natychmiast ulega ona wypłaszczeniu.
Zabieg podcinania blizn — szczegóły
Masz problem z bliznami zanikowymi i nie widzi ci się maskowanie ich na różne sposoby do końca życia? W takim razie podcinanie blizn to zabieg, który ci pomoże.
Czytaj dalej, a dowiesz się o nim więcej.
Opis zabiegu
Po wcześniejszym znieczuleniu nasiękowym wprowadzamy igłę bądź dyssektor w miejscu blizny, a następnie rozcinamy zrosty. Mimo że podcinanie blizn potrądzikowych (i innych blizn zanikowych) samo w sobie daje bardzo dobry efekt, zwykle łączymy ten zabieg z wypełnieniem (np. kwasem hialuronowym).
Czas trwania zabiegu zależy od rozległości zmiany.
Czy zabieg podcinania blizn jest bolesny?
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu nasiękowym, dzięki czemu podcinanie blizn jest bezbolesne.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu występuje obrzęk i pojawia się siniak. Tego typu ślady pozabiegowe mogą być widoczne do tygodnia, ale gdy minie pierwsza doba nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zamaskować.
Profesjonalny zabieg podcinania blizn daje efekt natychmiastowy i stały.
W części przypadków po zabiegu może dojść do ponownego zrostu tkanki, dlatego często łączymy go z przeszczepami tłuszczu lub kwasu hialuronowego w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się nowego zrostu.
Schemat terapii
W większości przypadków wystarcza jeden zabieg. Jeśli jednak mamy do czynienia z licznymi bliznami zanikowymi, podcinanie blizn trzeba rozłożyć na przynajmniej 2 zabiegi w odstępie 6-tygodniowym.
W celu uzyskania optymalnych rezultatów, zaleca się łączenie zabiegu z przeszczepem tłuszczu.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu zalecane jest odkażanie miejsca wkłucia 2 x dziennie.
Podcinanie blizn — zalety
Zabieg podcinania blizn cieszy się dobrą renomą z wielu powodów. Najważniejsze z nich to:
- trwałe efekty,
- bezpieczeństwo,
- krótki okres rekonwalescencji.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia,
- choroby nowotworowe,
- infekcja skóry w miejscu zabiegu.
Działania niepożądane
Mimo że podcinanie blizn potrądzikowych (i innych blizn wklęsłych) jest bardzo bezpieczne, czasem mogą pojawić się działania niepożądane. Są to:
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- siniaki,
- przedłużone gojenie,
- przebarwienia,
- odbarwienia,
- infekcje,
- blizny i bliznowce,
- uszkodzenie naczyń,
- uszkodzenie nerwów.