Jedną ze skutecznych metod leczenia blizn twarzy jest leczenia kwasem trójchlorooctowym. Stosuje się go w różnych stężeniach, standardowo od 15 do 50%. W niektórych przypadkach, takich jak blizny potrądzikowe o stromych brzegach (icepick, boxcar), stosuje się kryształy kwasu TCA 100% (metoda CROSS) aplikując go wybiórczo na blizny. Już po jednym zabiegu kwasem TCA o stężeniu powyżej 30% otrzymujemy przebudowę i wyrównanie powierzchni blizny.
Leczenie blizn potrądzikowych
Blizny potrądzikowe to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem, który może wpłynąć negatywnie na samopoczucie i samoocenę. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia, które mogą pomóc zredukować te nieestetyczne zmiany skórne i przywrócić gładkość skóry. Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i to, co sprawdzi się u jednej osoby, może niekoniecznie przynieść pozytywne rezultaty u innej. Dlatego konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia blizn potrądzikowych na podstawie stanu skóry i rodzaju blizn. Jedną ze skuteczniejszych metod jest leczenie blizn kwasem trójchlorooctowym.
Leczenie blizn kwasem trójchlorooctowym może być przeprowadzone zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Głównym wskazaniem do terapii są blizny po trądziku, ale kwas TCA może być stosowany również do leczenia różnego rodzaju przebarwień, np. plam posłonecznych. Ponadto, kwas TCA może być stosowany jako dodatek do innych metod leczenia blizn, takich jak dermabrazja czy mikronakłuwania.
Podstawowe informacje o kwasie trójchlorooctowym
Kwas trójchlorooctowy (TCA) to związek chemiczny, który od lat stosowany jest w medycynie estetycznej jako środek do złuszczania naskórka i przebudowy górnej części skóry właściwej. Dzięki temu procesowi możliwa jest regeneracja skóry oraz redukcja blizn potrądzikowych.
Leczenie blizn kwasem TCA
Opis zabiegu
Najpierw odtłuszczamy i zdezynfekujemy skórę, a następnie nakładamy preparat gazikiem, pędzelkiem lub patyczkami kosmetycznymi. Kwas TCA nakładany jest kilkukrotnie na daną okolicę w celu uzyskania zbielenia naskórka (tzw. frosting). Tak nałożony kwas pozostawiamy na skórze, nie ma potrzeby zmywania czy neutralizacji. Sam zabieg wykonuje się szybko, zabieg na całą twarz trwa 2-3 minuty. Po zabiegu dochodzi do obrzęku skóry, a następnie naskórek przybiera ciemny kolor po czym pęka i złuszcza się odsłaniając nowy naskórek. Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa 7 dni.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie jest wykonywany w znieczuleniu. W celu zmniejszenia pieczenia w trakcje nakładania kwasu i kilka minut po jego nałożeniu stosujemy nawiew zimnym powietrzem. W trakcie złuszczania naskórka pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne bezpośrednio po złuszczeniu, blizna nabiera wówczas jasnego kolorytu i ulega wygładzeniu. W celu uzyskania optymalnego efektu przebudowy należy wykonać kilka zabiegów. Efekty przebudowy blizny są stałe.
Schemat terapii
W celu uzyskania optymalnych efektów, zabiegi kwasem TCA wykonujemy w serii 4-8 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych.
Zalecenia pozabiegowe
Po wykonaniu zabiegu wskazane jest intensywne nawilżanie skóry poddanej zabiegowi kremem regeneracyjnym 3-4 razy dziennie. Skórę można delikatnie myć wodą z mydłem. Nie należy trzeć skóry po zabiegi i zrywać złuszczającej się skóry. Należy unikać słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50 przez 1 miesiąc po zabiegu. U pacjentów z nawracającą opryszczką wargową należy zastosować 2 dni przed zabiegiem acyklowir doustnie w dawce 2×400 mg, a następnie kontynuować leczenie do 5 dni po zabiegu.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe
- infekcje skóry w miejscu zabiegu
- terapia retinoidami doustnymi do 6 miesięcy od zakończenia terapii
- stosowanie peelingów lub retinoidów miejscowych do 2 tygodni przed zabiegiem
- ekspozycja na promieniowanie słoneczne do 4 tygodni przed zabiegiem
- pacjenci mający w planach intensywne opalanie przed okresem 6 tygodni po zabiegu
Działania niepożądane
- zaczerwienienie
- przedłużone gojenie
- przebarwienia
- odbarwienia
- infekcje
- blizny i bliznowce