Blizny mogą być nie tylko powodem dyskomfortu fizycznego, ale także źródłem kompleksów i obniżonej samooceny. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej, które pomagają zredukować ich widoczność. Jedną ze skutecznych metod usuwania blizn twarzy jest ich leczenie kwasem trójchlorooctowym (TCA).
Stosuje się go w różnych stężeniach, standardowo od 15 do 50%. W niektórych przypadkach, takich jak blizny potrądzikowe o stromych brzegach (icepick, boxcar) stosuje się kryształy kwasu TCA 100% (metoda CROSS), który aplikuje się wybiórczo na blizny. Już po jednym zabiegu leczenia blizn kwasem TCA o stężeniu powyżej 30% możemy uzyskać przebudowę i wyrównanie powierzchni blizny.
LECZENIE BLIZN KWASEM TCA
Kwas trójchlorooctowy TCA to substancja chemiczna, która stosowana jest w medycynie estetycznej do redukcji blizn, przebarwień czy zmarszczek. Zabieg polega na miejscowym aplikowaniu kwasu TCA na obszarze skóry dotkniętym bliznami. Kwas ten działa na zewnętrzne warstwy skóry, powodując ich złuszczenie i stymuluje regenerację komórek. W efekcie skóra staje się gładsza, a blizny mniej widoczne.
Opis zabiegu leczenia blizn kwasem TCA
W celu wykonania zabiegu leczenia blizn kwasem TCA najpierw odtłuszczamy i dezynfekujemy skórę, a następnie preparat nakładamy gazikiem, pędzelkiem bądź patyczkami kosmetycznymi. Kwas TCA nakładany jest kilkukrotnie na daną okolicę w celu uzyskania zbielenia naskórka (tzw. frosting). Tak nałożony preparat pozostawiamy na skórze, nie ma potrzeby zmywania czy neutralizacji.
Sam zabieg leczenia blizn kwasem TCA wykonuje się szybko, procedura na całą twarz trwa ok. 2-3 minuty. Po zabiegu dochodzi do obrzęku skóry, a następnie naskórek przybiera ciemny kolor, po czym pęka i złuszcza się, odsłaniając nowy naskórek. Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa 7 dni. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza związanych z pielęgnacją skóry.
Wskazania do leczenia blizn kwasem trójchlorooctowym
Leczenie blizn kwasem trójchlorooctowym jest wskazane przede wszystkim w przypadku blizn potrądzikowych, rozstępów, blizn pooperacyjnych czy po urazach. Zabieg może być również stosowany w celu redukcji przebarwień, melasmy oraz zmarszczek. Przed przystąpieniem do zabiegu warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, który oceni kondycję skóry oraz możliwości zastosowania kwasu TCA w danym przypadku.
Co istotne, kwas wykorzystywany do leczenia blizn ma znacznie szersze zastosowanie. W moim gabinecie przeprowadzam również peelingi kwasem TCA, które mają na celu odmłodzenie skóry, ponieważ preparat ten pobudza produkcję nowych komórek w tkance. W rezultacie twarz jest znacznie gładsza i jędrniejsza.
Czy leczenie blizn kwasem TCA jest bolesne?
Zabieg leczenia blizn kwasem TCA nie jest wykonywany w znieczuleniu. W celu zmniejszenia pieczenia w trakcje nakładania kwasu i kilka minut po jego nałożeniu stosujemy nawiew zimnym powietrzem, który przynosi ulgę. W trakcie złuszczania naskórka natomiast pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.
KIEDY POWSTAJE I JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT ZABIEGU?
Pierwsze efekty zabiegu leczenia blizn kwasem TCA są widoczne bezpośrednio po złuszczeniu, kiedy blizna nabiera jasnego kolorytu i ulega wygładzeniu. W celu uzyskania optymalnego efektu przebudowy należy wykonać kilka zabiegów. Efekty przebudowy blizny są stałe
SCHEMAT TERAPII
Zabiegi kwasem TCA wykonujemy w serii 4-8 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych.
Jak przygotować się do zabiegu oraz jak dbać o skórę po jego wykonaniu?
Przygotowanie do zabiegu leczenia blizn kwasem TCA polega przede wszystkim na unikaniu ekspozycji na słońce oraz stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV. Po wykonaniu zabiegu natomiast należy stosować się do zaleceń przedstawionych przez lekarza. Wskazane jest m.in. intensywne nawilżanie skóry poddanej zabiegowi kremem regeneracyjnym 3-4 razy dziennie. Skórę można też delikatnie myć wodą z mydłem.
Co jednak istotne, nie należy trzeć skóry po zabiegu leczenia blizn kwasem TCA ani zrywać złuszczającej się skóry. Należy unikać słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50 przez 1 miesiąc po zabiegu. U pacjentów z nawracającą opryszczką wargową należy zastosować 2 dni przed zabiegiem acyklowir doustnie w dawce 2×400 mg, a następnie kontynuować leczenie do 5 dni po zabiegu.
PRZECIWWSKAZANIA
Warto pamiętać, że choć leczenie blizn kwasem TCA uważane jest za efektywną metodę usuwania blizn, nie zawsze ma ona stuprocentową skuteczność. W niektórych przypadkach jej przeprowadzenie może być też całkowicie wykluczone. Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu należą:
-
ciąża i okres karmienia piersią,
-
choroby nowotworowe,
-
infekcje skóry w miejscu zabiegu,
-
terapia retinoidami doustnymi do 6 miesięcy od zakończenia terapii,
-
peelingi lub retinoidy miejscowe do 2 tygodni przed zabiegiem,
-
ekspozycja na promieniowanie słoneczne do 4 tygodni przed zabiegiem.
Zabieg ten odradzany jest również pacjentom mającym w planach intensywne opalanie się w trakcie 6 tygodni po zabiegu.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Leczenie blizn kwasem trójchlorooctowym jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, jednak jak każda procedura medyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Możliwe są reakcje alergiczne, infekcje czy przebarwienia skóry, a także:
-
zaczerwienienie,
-
przedłużone gojenie,
-
odbarwienia,
-
blizny i bliznowce.
Podrażniona skóra jest także podatna na inne uszkodzenia, dlatego należy stosować się do zaleceń pozabiegowych przedstawionych przez lekarza, by proces gojenia zakończył się szybko i bezproblemowo.