Tłuszcz jest tkanką mającą szerokie zastosowanie w leczeniu blizn. Jednym z głównych wskazań dla terapii tłuszczem jest leczenie blizn zanikowych (blizny zapadnięte poniżej powierzchni skóry) w celu ich wypełnienia. Poza uzyskaniem wypełnienia z pobranej i odpowiednio przetworzonej tkanki tłuszczowej, otrzymujemy również tzw. stromal vascular fraction, wzbogaconą między innymi o komórki macierzyste. Dzięki tym komórkom, tkanka tłuszczowa daje możliwość przebudowy blizny i regeneracji tkanek. Efektem takiej terapii jest zmiękczenie blizn, poprawa ich kolorytu oraz zmniejszenie nierówności blizny. W przypadku pacjentów skarżących się na bolesność w okolicy blizny po urazach dochodzi do zmniejszenia bądź całkowitego ustąpienia bolesności w tej okolicy po zabiegu przeszczepu tłuszczu. Wypełnianie blizn własnym tłuszczem wykonujemy w przypadku blizn po urazach komunikacyjnych, pogryzieniach czy operacjach, gdzie bardzo często dochodzi do powstania zrostów bądź ubytku tkanki. Pacjenci po ciężkim trądziku z bliznami zanikowymi również są odpowiednimi kandydatami do tej terapii.
Wypełnianie blizn własnym tłuszczem
Opis zabiegu
Zabieg wypełniania blizn własnym tłuszczem wykonujemy w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Ewentualnie w przypadku dużego zabiegu można go przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym. Najczęstszymi miejscami biorczymi są okolice wewnętrzna kolan, wewnętrznej strony ud, okolica lędźwiowa oraz brzuch. Okolice te wybieramy ze względu na dobry jakościowo tłuszcz, zawierający duże ilości komórek macierzystych mających wpływ na utrzymywanie się przeszczepu, a także wykazujących działanie rewitalizujące i regenerujące tkankę.
Po odczekaniu ok. 20-30 minut od znieczulenia pobieramy tkankę tłuszczową za pomocą kaniuli. Zazwyczaj pobieramy od 40 do 100 ml tkanki zależnie od potrzeb. Następnie pozyskujemy tkankę tłuszczową przez odwirowanie w specjalnej wirówce lub za pomocą innej metody przepuszczamy ją przez specjalną membranę w celu filtracji tkanki tłuszczowej. Wyżej wymienione metody są systemami zamkniętymi, gdzie tłuszcz nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym co zmniejsza ryzyko kontaminacji. Dzięki tym metodom separacji tłuszczu, uzyskujemy czyste komórki tłuszczowe wzbogacone o komórki macierzyste, a powstały preparat jest oczyszczony z lipidów, komórek krwi, uszkodzonych komórek tłuszczowych i płynu podanego podczas znieczulenia.
Zazwyczaj z 50 ml pobranej tkanki tłuszczowej uzyskujemy 20 ml „czystego” tłuszczu. Dzięki metodom separacji zabiegi z przeszczepem tłuszczu są bardziej przewidywalne a efekty znacznie trwalsze. Następnie otrzymany preparat podajemy za pomocą kaniul w formie mikro depozytów w celu jak najlepszego unaczynienia i odżywienia przeszczepu (microfat grafting). Dzięki tej metodzie podawania tłuszczu otrzymujemy wieloletnie efekty zabiegu, jednocześnie zmniejszając ryzyko nadmiernej resorpcji tłuszczu. Inną metodą podawania tłuszczu jest nanofat grafting, czyli emulsyfikacja tłuszczu i podawanie go bardzo powierzchownie w celu regeneracji blizny.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonujemy jest w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. W razie wykonywania zabiegu na dużym obszarze, zabieg można wykonać w znieczuleniu ogólnym.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu. W pierwszych 2 tygodniach może być widoczny obrzęk i zasinienia. Po podaniu tłuszczu część jego zanika i pozostaje od 40 do 60 % jego początkowej objętości, dlatego często tłuszcz podajemy z nadkorekcją. Efekt utrzymuje się od 2 do wielu lat i jest zmienny osobniczo.
Schemat terapii
Zabieg wykonywany jest jednorazowo. Czasami z powodu zaniku tkanki tłuszczowej wymagane jest wykonanie ponownego zabiegu.
Zalecenia pozabiegowe
Miejsce biorcze powinno być uciskane specjalnym ubraniem uciskowym przez 3-5 dni. Miejsca wkłucia należy odkażać i stosować krem z antybiotykiem przez 7 dni. Po zabiegu nie zaleca się wykonywania wysiłku przez ok. 2 tygodnie. Zaleca się spanie na plecach z 2-3 poduszkami ułożonymi pod głową w celu uniesienia głowy i zmniejszenia obrzęku pozabiegowego.
Przeciwwskazania
- choroby nowotworowe
- ciąża i okres karmienia
- uczulenie na preparaty znieczulające
- ciężkie choroby ogólne
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- przyjmowanie leków zaburzających krzepliwość krwi
- infekcje skóry w miejscu podania preparatu
Działania niepożądane
- obrzęk po zabiegu
- siniaki
- przebarwienia
- nierówności, asymetria, grudki podskórne
- infekcje
- martwica skóry
- zatory tłuszczowe