Zabiegi mezoterapii iniekcyjnej są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do mezoterapii. W ich skład wchodzi zazwyczaj kwas hialuronowy, witaminy A, B, C, aminokwasy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne. Składniki zawarte w preparatach do mezoterapii nawilżają skórę, dostarczają witamin i minerałów, wspomagają mikrokrążenie, a także stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu poprawiając napięcie skóry. Wykonanie serii zabiegów mezoterapii kwasem hialuronowym widocznie poprawia gęstość skóry, zmniejsza zmarszczki, a także rozjaśnia i odmładza cerę. Dzięki swoim właściwościom mezoterapia igłowa wskazana jest jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, terapia w początkowym etapie starzenia się skóry, bądź jako terapia łączona z innymi zabiegami medycyny estetycznej.
Cienie pod oczami nadają twarzy wygląd zmęczonej, niewyspanej. Jest to złożony problem, który może być spowodowany różnymi, często nakładającymi się przyczynami.
Jedną z przyczyn występowania cieni pod oczami jest prześwitywanie naczyń krwionośnych przez cienką skórę powiek. Nadaje to okolicy przynosowej powiek niebiesko-siny kolor, który może ciągnąć się do połowy dolnej powieki. W bocznej części powiek dolnych może występować żyła okołooczna dosyć dużego kalibru, która również nadaje skórze taki odcień.
Innym powodem powstania cieni pod oczami jest brązowy barwnik (melanina). Rozciąga się on zazwyczaj od wewnętrznych części powiek wzdłuż doliny łez i pod powieką, nadając skórze brązowe zabarwienie. Często jest to spowodowane zlewającymi się piegami, bądź przebarwieniami posłonecznymi (np. melasma).
Jeszcze innym powodem występowania cieni pod oczami jest mniejsza ilość tkanki tłuszczowej w okolicy powiek. Powoduje to zapadnięcie się powieki w stosunku do policzka i optycznie wywołuje pojawienie się cienia. Przypadłość ta często współwystępuje z prześwitywaniem naczyń.
Kolejnym problemem, występującym zwykle u osób starszych lub szczupłych, jest zanik środkowej poduszeczki tłuszczowej policzka. Wywołuje to opadnięcie policzka, powstanie doliny łez i zagłębienia powiekowo-policzkowego oraz uwydatnienia się tłuszczu oczodołowego.
Jak widać, powstanie cieni pod oczami może być złożonym procesem i zawsze trzeba dobierać terapię indywidualnie. Jedną z metod mogących usunąć lub zmniejszyć cienie pod oczami jest mezoterapia kwasem hialuronowym.
Zabieg mezoterapii dedykowany jest zmianom o niewielkim nasileniu, związanym głównie z niewielkim brakiem wypełnienia, niewielkim stopniem prześwitywania naczyń lub zmianami barwnikowymi. Dzięki składnikom zawartym w preparatach do mezoterapii, uzyskujemy zwiększenie objętości tkanek, nawilżenie skóry, dostarczamy witamin i minerałów. Wspomagamy również mikrokrążenie oraz stymulujemy fibroblasty do produkcji kolagenu, co korzystnie wpływa na napięcie skóry. Wykonanie serii zabiegów pozwala uzyskać widoczne wypełnienie powiek, zmniejszenie prześwitywania naczyń przez skórę i zmniejszenie przebarwień. Dodatkowo mezoterapia igłowa zapewnia poprawę gęstości skóry oraz zmniejszenie zmarszczek.
Jak zachować na dłużej młodą skórę twarzy? Poza unikaniem czynników powodujących szybsze starzenie się skóry, takich jak promieniowanie słoneczne czy palenie tytoniu, oraz stosowaniem przed nimi należytej ochrony, należy również pomóc skórze w stymulacji. Jedną z metod stymulujących skórę do przebudowy jest mezoterapia igłowa z podawaniem substancji stymulujących i odżywiających skórę.
Preparaty do mezoterapii są gotowymi produktami, które zawierają kwas hialuronowy, witaminy A, B, C, aminokwasy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne. Zapewniają one nawilżenie skóry, dostarczają jej witamin i minerałów, wspomagają mikrokrążenie, a także stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu przez co poprawiają napięcie skóry. Po wykonaniu serii zabiegów widoczna jest poprawa gęstości skóry, zmniejszenie zmarszczek, rozjaśnienie i odmłodzenie cery. Dzięki tym właściwościom mezoterapia iniekcyjna jest wskazana jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, terapia w początkowym etapie starzenia skóry, bądź jako terapia łączona z innymi zabiegami medycyny estetycznej.
Zabieg polega na podawaniu preparatu do mezoterapii śródskórnie i podskórnie za pomocą strzykawki z małą igiełką, w odstępach co 1 cm. Zabieg wykonuje się na całą twarz, bądź wybrane okolice. Po zabiegu widoczne są na skórze miejsca wkłucia z niewielkim obrzękiem, który ustępujące w ciągu kilku godzin.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Efekty mezoterapii igłowej mogą być widoczne już po jednym zabiegu, jednak pełny efekt mezoterapii widoczny jest po 4-6 zabiegach wykonanych w odstępach 2-4 tygodniowych. Następnie, żeby utrzymać efekty zabiegu, należy wykonywać zabiegi podtrzymujące co 2-3 miesiące.
Mezoterapia nie wymaga żadnych specjalnych zaleceń pozabiegowych.