Zabiegi mezoterapii iniekcyjnej są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do ich przeprowadzania. Zwykle głównym składnikiem jest kwas hialuronowy, a oprócz niego:
- witaminy A, B, C,
- aminokwasy,
- mikroelementy oraz
- peptydy biomimetyczne.
Składniki zawarte w preparatach do mezoterapii nawilżają skórę, dostarczają witamin i minerałów, wspomagają mikrokrążenie, a także stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu.
Wykonanie serii zabiegów mezoterapii kwasem hialuronowym widocznie poprawia gęstość skóry, zmniejsza zmarszczki, a także rozjaśnia i odmładza cerę. Dzięki swoim właściwościom mezoterapia igłowa wskazana jest jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, terapia w początkowym etapie starzenia się skóry, bądź terapia łączona z innymi zabiegami medycyny estetycznej.
Mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym
Mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym jest zabiegiem polegającym na śródskórnych iniekcjach preparatu zawierającego kwas hialuronowy. Kwas ten jest naturalnym składnikiem naszej skóry, odpowiedzialnym za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, jędrności i elastyczności. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje, co prowadzi do utraty sprężystości, zmarszczek i suchości skóry. Dlatego podanie go w formie mezoterapii pozwala na uzupełnienie jego niedoboru i przywrócenie młodzieńczego wyglądu.
Co to jest mezoterapia? Historia zabiegu
Historycy medycyny przyjmują, że mezoterapia powstała w 1952 roku. Zabieg wynalazł francuski lekarz, Michel Pistor.
W trakcie swej praktyki mierzył się z licznymi chorobami natury reumatycznej, laryngologicznej i neurologicznej, które leczył punktowo. Zauważył, że taka metoda przynosi znaczną poprawę, więc zaczął dodatkowo ostrzykiwać newralgiczne miejsca odpowiednimi lekami.
Efekt był jeszcze lepszy.
Jeśli zaś chodzi o nazwę „mezoterapia”, po raz pierwszy pojawiła się ona w czasopiśmie medycznym w 1958 roku. Michel Pistor określił tym mianem swoje zabiegi, kiedy prezentował je dziennikarzowi.
Dlaczego akurat „mezoterapia”?
Nazwa pochodzi od słowa „mezoderma” (w rozwoju embrionalnym trzeci listek zarodkowy, z którego rozwija się tkanka łączna, mięśnie i naczynia krwionośne). Dr Pistor odnosił efekty właśnie na poziomie tych tkanek, więc określił swoją terapię jako sposób na leczenie mezodermy.
W 1964 roku założył Francuskie Stowarzyszenie Mezoterapii. W trakcie jego istnienia rozszerzył zasięg tej techniki na wiele innych przypadków medycznych (w tym problemów skórnych).
Aktualnie mezoterapia igłowa kojarzy się przede wszystkim z medycyną estetyczną.
W czym pomaga mezoterapia igłowa?
Efekty mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym są widoczne już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się bardziej napięta, nawilżona i odzyskuje swoją młodzieńczą elastyczność. Ponadto, regularne zabiegi pozwalają na zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek oraz na poprawę ogólnej kondycji skóry.
Zabieg znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób skóry, takich jak:
- osłabienie i wypadanie włosów,
- przebarwienia
Jednak mezoterapia igłowa przede wszystkim służy jako pomoc w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry oraz w usuwaniu objawów starzenia się, które wynikają nie tylko z wieku, ale również z nadmiernej ekspozycji na słońce czy palenia tytoniu.
Badania potwierdzają, że podanie substancji czynnej punktowo pod skórę zwiększa metabolizm komórek i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. Co więcej, poprawia mikrokrążenie i jakość macierzy zewnątrzkomórkowej.
Mezoterapia igłowa wykorzystuje wiele substancji czynnych. O podaniu tej jednej właściwej decyduje lekarz, który wykonuje zabieg i który wcześniej przeprowadził wywiad z pacjentem.
W ostatnim czasie największą popularność na tym polu zyskuje kwas hialuronowy. Liczne badania z analizą histopatologiczną i oparte na mikroskopie elektronowym potwierdzają, że mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym przynosi bardzo dobre efekty w biorewitalizacji skóry.
W gabinecie wykonujemy przede wszystkim dwa zabiegi, które poprawiają estetykę skóry. Są to:
- mezoterapia igłowa twarzy oraz
- mezoterapia igłowa pod oczy.
Niwelowanie cieni pod oczami
Cienie pod oczami nadają twarzy wygląd zmęczonej, niewyspanej. Jest to złożony problem, który może być spowodowany różnymi, często nakładającymi się przyczynami.
Jedną z przyczyn występowania cieni pod oczami jest prześwitywanie naczyń krwionośnych przez cienką skórę powiek. Nadaje to okolicy przynosowej powiek niebiesko-siny kolor, który może ciągnąć się do połowy dolnej powieki. W bocznej części powiek dolnych może występować żyła okołooczna dosyć dużego rozmiaru, która również nadaje skórze taki odcień.
Innym powodem powstania cieni pod oczami jest brązowy barwnik (melanina). Rozciąga się on zazwyczaj od wewnętrznych części powiek wzdłuż doliny łez i pod powieką, nadając skórze brązowe zabarwienie. Często jest to spowodowane zlewającymi się piegami, bądź przebarwieniami posłonecznymi (np. melasma).
Jeszcze innym powodem występowania cieni pod oczami jest mniejsza ilość tkanki tłuszczowej w okolicy powiek. Powoduje to zapadnięcie się powieki w stosunku do policzka i optycznie wywołuje pojawienie się cienia. Przypadłość ta często współwystępuje z prześwitywaniem naczyń.
Kolejnym problemem, występującym zwykle u osób starszych lub szczupłych, jest zanik środkowej poduszeczki tłuszczowej policzka. Wywołuje to opadnięcie policzka, powstanie doliny łez i zagłębienia powiekowo-policzkowego oraz uwydatnienia się tłuszczu oczodołowego.
Jak widać, powstanie cieni pod oczami może być złożonym procesem i zawsze trzeba dobierać terapię indywidualnie. Jedną z metod mogących usunąć lub zmniejszyć cienie pod oczami jest mezoterapia kwasem hialuronowym.
Dla kogo jest ten zabieg?
Mezoterapia pod oczy dedykowana jest zmianom o niewielkim nasileniu, związanym głównie z niewielkim brakiem wypełnienia, niewielkim stopniem prześwitywania naczyń lub zmianami barwnikowymi. Dzięki składnikom zawartym w preparatach do mezoterapii, uzyskujemy zwiększenie objętości tkanek, nawilżenie skóry, dostarczamy witamin i minerałów. Wspomagamy również mikrokrążenie oraz stymulujemy fibroblasty do produkcji kolagenu, co korzystnie wpływa na napięcie skóry.
Wykonanie serii zabiegów pozwala uzyskać widoczne wypełnienie powiek, zmniejszenie prześwitywania naczyń przez skórę i zmniejszenie przebarwień. Dodatkowo mezoterapia igłowa zapewnia poprawę gęstości skóry oraz zmniejszenie zmarszczek.
Odmładzanie skóry twarzy
Jak zachować na dłużej młodą skórę twarzy? Poza unikaniem czynników powodujących szybsze starzenie się skóry, takich jak promieniowanie słoneczne czy palenie tytoniu, oraz stosowaniem należytej ochrony przed nimi, należy również pomóc skórze w stymulacji.
Jedną z metod stymulujących skórę do przebudowy jest mezoterapia igłowa z podawaniem substancji stymulujących i odżywiających skórę.
Preparaty do mezoterapii są gotowymi produktami, które zawierają kwas hialuronowy, witaminy A, B, C, aminokwasy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne.
Po wykonaniu serii zabiegów widoczna jest poprawa gęstości skóry, zmniejszenie zmarszczek, rozjaśnienie i odmłodzenie cery. Dzięki tym właściwościom mezoterapia iniekcyjna jest wskazana jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, a także jako terapia przeciw starzeniu.
Korzyści z mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym
Mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym oferuje wiele korzyści dla skóry, w tym przede wszystkim głębokie nawilżenie i regenerację. Wśród innych zalet tego zabiegu można wymienić następujące efekty.
Odmładzanie i rewitalizacja skóry – regularne zabiegi mezoterapii igłowej z użyciem kwasu hialuronowego wpływają na odmłodzenie wyglądu skóry, dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Efektem jest także lepsza kondycja naczyń krwionośnych, co przyczynia się do poprawy mikrokrążenia i odżywienia skóry.
Wygładzenie zmarszczek – kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i bruzdy, co prowadzi do znacznego wygładzenia skóry. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i promienna.
Liftingujący efekt – dzięki mezoterapii igłowej z użyciem kwasu hialuronowego uzyskuje się delikatny efekt liftingu. Skóra odzyskuje swoją jędrność i napięcie, a kontury twarzy ulegają wymodelowaniu.
Bezpieczeństwo i komfort zabiegu – mezoterapia igłowa jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod odmładzania skóry. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Ponadto, kwas hialuronowy jest substancją naturalną, więc ryzyko wystąpienia alergii czy powikłań jest minimalne.
Mezoterpia igłowa
Poniżej przeczytasz, jak przebiega mezoterapia i czego możesz się spodziewać po zabiegu.
Opis zabiegu
Zabieg polega na podawaniu preparatu do mezoterapii śródskórnie i podskórnie za pomocą strzykawki z małą igiełką, w odstępach co 1 cm. Zabieg wykonuje się na całą twarz, bądź na wybrane okolice.
Po zabiegu widoczne są na skórze miejsca wkłucia z niewielkim obrzękiem, który ustępujące w ciągu kilku godzin.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Kiedy powstają i jak długo utrzymują się efekty mezoterapii igłowej?
Efekty mezoterapii igłowej mogą być widoczne już po jednym zabiegu, jednak pełny efekt mezoterapii widoczny jest po 4-6 zabiegach wykonanych w odstępach 2-4 tygodniowych.
Następnie, żeby utrzymać efekty zabiegu, należy wykonywać zabiegi podtrzymujące co 2-3 miesiące.
Zalecenia po zabiegowe
Mezoterapia nie wymaga żadnych specjalnych zaleceń pozabiegowych.
Przeciwwskazania:
- Ciąża i okres karmienia,
- Alergia na składniki preparatu,
- Zaburzenia krzepnięcia,
- Infekcje w miejscu podania preparatu,
- Choroby nowotworowe,
- Choroby autoimmunologiczne.
Działania niepożądane:
- Rumień,
- Obrzęk w miejscu podania,
- Siniaki,
- Reakcje alergiczne,
- Reakcje ziarniniakowe na preparat,
- Infekcje
Mezoterapia igłowa — cena
Istnieje wiele czynników (np. zakres lub ilość zabiegów), które wpływają na to, ile kosztuje mezoterapia. Cena jest ustalana indywidualnie na podstawie potrzeb