Pojawianie się zmarszczek na twarzy, choć jest to zupełnie naturalny proces, jest oznaką starzenia się, którą wiele osób próbuje w różny sposób zatuszować. Z wiekiem skóra robi się wiotka i mało elastyczna, a kontury twarzy się zmieniają i stają się mniej wyraźne. Nici PDO to jedno z rozwiązań, które może nieco cofnąć te niechciane zmiany i sprawić, że twarz będzie wyglądała znacznie młodziej oraz piękniej.
W moim gabinecie w Warszawie wykonuję również zabiegi związane z wszczepianiem nici liftingujących, które poprawiają owal twarzy oraz napinają skórę, odmładzając ją. Zabieg z użyciem nici PDO wykonywany jest wyłącznie po konsultacji pacjenta z lekarzem, podczas której eliminowane są ewentualne przeciwwskazania, a klient informowany jest zarówno o przebiegu całej procedury, jak i jej następstwach oraz efektach.
Czym są nici PDO?
Nici PDO po raz pierwszy pojawiły się w Korei, ale ich skuteczność sprawiła, że szybko zadomowiły się w wielu innych krajach — również w Europie. To nici liftingujące, które powstały z polidioxanonu – syntetycznego włókna przez lata powszechnie stosowanego w chirurgii estetycznej. Składa się ono z jednego lub dwóch skręconych i stałych włókien, które po określonym czasie ulegają rozpuszczeniu w tkance skórnej.
Gdy umieścimy nici PDO pod skórą, stymulują ją do produkcji tkanki włóknistej — głównie kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za gęstość i sprężystość skóry. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, elastyczniejsza i lepiej nawilżona. Nici PDO można wprowadzać w każdy rejon twarzy, który zamierzamy odmłodzić (popularne są np. nici pod oczy).
Wielu pacjentów decyduje się również na wprowadzenie ich w okolicę szyi czy dekoltu. Syntetyczne włókna ulegają samoczynnemu wchłonięciu po 180-240 dniach. W klinice wykorzystujemy tradycyjny rodzaj nici PDO. Jako że nie są to nici haczykowe, zapewniają efekt głównie stymulujący i zagęszczający.
Opis i przebieg zabiegu wszczepiania nici PDO
Przed zabiegiem wszczepiania nici PDO przeprowadzamy konsultację i wywiad lekarski. W ich trakcie określamy potrzeby i oczekiwania pacjenta, a także sprawdzamy, czy przypadkiem nie istnieją jakieś przeciwwskazania do użycia tej metody odmładzania skóry. Jeśli wszystko jest w porządku, tłumaczymy pacjentowi, jak działają nici PDO i jakich efektów można się dzięki nim spodziewać.
Chcąc zapewnić pacjentom jak największy komfort podczas zabiegu, wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym (z użyciem specjalnego kremu czy maści) bądź znieczulamy nasiękowo. Dzięki temu procedura wprowadzania nici PDO jest mało bolesna lub bezbolesna. Znieczulenie miejscowe nakładamy na ok. 30 minut przed zabiegiem.
Gdy znieczulenie zacznie działać, implementujemy nici w skórę twarzy (w tkankę podskórną) za pomocą jałowych igieł, na które są nawleczone. Po wprowadzeniu odpowiedniej ilości igieł za daną okolicę wyciągamy je, pozostawiając nici w tkance podskórnej. Po zabiegu widoczne są tylko miejsca wkłucia. Nici PDO pozostawione w tkance podskórnej początkowo tworzą sieć podtrzymującą skórę, a następnie stymulują ją do produkcji kolagenu i elastyny.
Kiedy warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem nici PDO?
Zabieg z wykorzystaniem nici PDO jest polecany osobom, które zauważają pierwsze oznaki starzenia się skóry, takie jak utrata jędrności czy pojawienie się zmarszczek. Warto zdecydować się na tę metodę, jeśli szukają Państwo bezpiecznego i skutecznego sposobu na odmłodzenie skóry. Nici PDO są również polecane dla osób, które pragną utrzymać młody wygląd na dłużej oraz dla tych, którzy chcą poprawić efekty innych zabiegów medycyny estetycznej. Metoda ta jest zatem bardzo wszechstronna, jednak decyzja związana z jej wyborem powinna być zawsze przedyskutowana z lekarzem specjalistą.
Czy zabieg nićmi PDO jest bezpieczny?
Zabieg z wykorzystaniem nici PDO do uważany jest za bezpieczny i mało inwazyjny sposób na odmłodzenie skóry. Polidioksanon, z którego wykonane są nici, jest materiałem bioresorbowalnym i dobrze tolerowanym przez organizm. Ponadto cała procedura wykonywana jest przez doświadczonego specjalistę, co minimalizuje ryzyko powikłań. Warto jednak pamiętać, że jak każdy zabieg medycyny estetycznej, również ten może wiązać się z pewnymi przeciwwskazaniami czy efektami ubocznymi, dlatego przed przystąpieniem do terapii należy się z nimi zapoznać.
Zalety zabiegu z wykorzystaniem nici PDO
Nici PDO to jeden z prostszych, ale jednocześnie skuteczniejszych sposobów na poprawę wyglądu twarzy. Coraz więcej osób decyduje się na odmładzanie skóry w taki sposób, rezygnując z bardziej inwazyjnych, a także wymagających dłuższej rekonwalescencji zabiegów. Główne zalety nici PDO to:
-
bezpieczeństwo,
-
brak konieczności przygotowywania się do zabiegu,
-
brak nacięć i blizn,
-
brak widoczności i wyczuwalności nici,
-
możliwość powtórzenia procedury,
-
całkowita wchłanialność nici,
-
wysoka skuteczność.
Co więcej, pacjent po zabiegu związanym z wszczepianiem nici PDO może cieszyć się natychmiastowymi wynikami i pięknymi efektami, nie martwiąc się o długotrwałe gojenie ran czy powstawanie ewentualnych blizn.
CZY ZABIEG JEST BOLESNY?
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub nasiękowym w celu zminimalizowania dyskomfortu czy bolesności odczuwanej przez pacjenta.
KIEDY POWSTAJE I JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT
Pierwsze efekty dostrzegalne są bezpośrednio po zabiegu i wiążą się z utworzeniem fizycznej siatki z nici podtrzymującej skórę. Efekt stymulacji skóry widoczny jest po 2-3 miesiącach od zabiegu i utrzymuje się do 1 roku.
SCHEMAT TERAPII
Implantację nici PDO powinno się powtarzać co roku w celu utrzymania optymalnych efektów stymulacji skóry. Ponieważ nici mają efekt stymulujący, zaleca się stosowanie ich jako efekt prewencji starzenia się skóry. Warto również łączyć zabiegi nićmi z innymi metodami terapii, takimi jak toksyna botulinowa, wypełniacze, lasery frakcyjne czy metody HIFU.
ZALECENIA POZABIEGOWE
Nie zaleca się intensywnego masowania miejsc, w których były wprowadzane nici PDO.
PRZECIWWSKAZANIA
Choć stosowanie nici PDO jest bezpieczną metodą odmładzania skóry twarzy, istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzania tego zabiegu. Są to:
-
ciąża i okres karmienia,
-
choroby nowotworowe,
-
choroby autoimmunologiczne,
-
infekcje skóry w miejscu zabiegu,
-
zaburzenia krzepnięcia,
-
przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych przed zabiegiem.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Zabieg z użyciem nici PDO jest wykonywany przez specjalistę w gabinecie medycyny estetycznej. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dokładnie ocenia stan skóry pacjenta oraz omawia oczekiwane efekty. Jednak mimo wszelkich podjętych starań, mogą pojawić się pewne działania niepożądane, takie jak:
-
siniaki,
-
obrzęk w miejscu implantacji,
-
bolesność w miejscu implantacji,
-
infekcje skóry,
-
przebarwienia.
Z reguły są one jednak całkowicie niegroźne i ustępują po krótkim czasie. Wówczas lekarz może zalecić stosowanie dodatkowych środków regenerujących skórę, takich jak maść z antybiotykiem.
NICI PDO — CENA
Koszt zabiegu wykorzystującego nici PDO ustalamy indywidualnie. Cena zależy przede wszystkim od ilości wykorzystanych nici oraz ich rodzaju, a także miejsca ich wprowadzenia, więc dla każdego pacjenta będzie inna. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat lub umówić na konsultację z lekarzem, pozostaję do Państwa dyspozycji.