Głównym powodem postrzegania twarzy jako starszej są zmarszczki. Przyczyna ich powstania jest złożona. Polega na zwiększeniu wiotkości skóry z wiekiem, zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej w okolicy centralnej części twarzy oraz postępującym zaniku kostnym centralnej części twarzy i oczodołów.
Wszystko to powoduje pojawianie się w początkowym etapie drobnych zmarszczek skóry np. w okolicy czołowej, okolicy oczu, okolicy ust. Jednak z czasem dochodzi do nasilenia i pogłębiania się zmarszczek, a także narastania fałdów skórnych.
Typowymi zmarszczkami i fałdami skórnymi są: zmarszczki poprzeczne czoła, lwie zmarszczki, kurze łapki, dolina łez, bruzdy nosowo-wargowe, fałdy marionetki, zmarszczki śmiechowe.
Kwas hialuronowy na zmarszczki to substancja bardzo podobna do tej, która naturalnie występuje w wielu tkankach, w tym również w skórze. Jego funkcją jest wiązanie wody, dzięki czemu przyczynia się do poprawy nawodnienia tkanek i — co za tym idzie — zwiększenia ich jędrności.
Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co powoduje zwiotczenie skóry i pojawianie się zmarszczek.
Kwas hialuronowy na zmarszczki stosowany w medycynie uzyskuje się poprzez biosyntezę i podaje w formie żelu. Poszczególne preparaty mogą różnić się między sobą gęstością, ponieważ kwas hialuronowy ma kilka rodzajów usieciowienia.
Dzięki temu uzyskujemy preparaty kwasu hialuronowego o małej gęstości, które podajemy powierzchownie lub gęste, które aplikujemy w tkankę podskórną.
Niedobory kwasu hialuronowego możemy uzupełniać. Kiedy wstrzykniemy substancję do skóry, idealnie wypełni zmarszczki. Ponadto sprawi, że twarz nabierze młodszego wyglądu. To dlatego, że kwas hialuronowy (poza usuwaniem zmarszczek) ma właściwości regeneracyjne. Przywraca skórze sprężystość i dobrze ją nawadnia.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym idealnie radzi sobie z takimi problemami, jak:
Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym to mało skomplikowany zabieg, który jest stosunkowo bezpieczny i nie wymaga od pacjenta okresu rekonwalescencji. Czytaj dalej, a dowiesz się o nim więcej.
Na początku podajemy znieczulenie — najczęściej w formie kremu. Kiedy zacznie działać, przechodzimy do zabiegu.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu preparatu igłą lub kaniulą bezpośrednio w zmarszczkę lub jej okolicę, co zwiększy objętość i uwodni tkankę podskórną i skórę. Metody podania mogą być różne w zależności od nasilenia zmarszczek oraz obszaru anatomicznego, w którym się znajdują.
W wielu przypadkach dla uzyskania optymalnych rezultatów leczenia zaleca się łączyć zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym z podaniem toksyny botulinowej czy głębokim podaniem preparatów wypełniających w celu odbudowy zaników kostnych centralnej części twarzy i zaniku poduszeczek tłuszczowych.
Preparat podajemy bardzo małą igłą lub kaniulą, więc pacjenci odczuwają niewielką bolesność w trakcie zabiegu. Dlatego przed wypełnieniem zmarszczek możemy znieczulić pacjenta preparatem miejscowym bądź schładzać skórę bezpośrednio przed podaniem kwasu hialuronowego.
Wypełnianie kwasem hialuronowym daje rezultat już po zabiegu. Utrzymywanie się efektów zależy w dużym stopniu od rodzaju podanego preparatu. Zwykle są widoczne 9-18 miesięcy.
Po tym okresie preparat ulega rozkładowi do nieaktywnych produktów.
Nie zaleca się picia alkoholu przez 24 h po zabiegu. Należy za to wypić 2 litry wody w celu zwiększenia jej wiązania przez kwas hialuronowy.
Nie bez powodu usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym cieszy się dużą popularnością. Zabieg jest skuteczny i przynosi rezultaty w postaci:
Koszt zabiegu zależy od ilości zmarszczek i wielkości obszaru, który będzie wypełniany. Dlatego cenę za wypełnianie kwasem hialuronowym zawsze ustalamy indywidualnie z pacjentem podczas konsultacji.
Specjalista Dermatolog
Lekarz medycyny estetycznej