Głównym powodem spostrzegania twarzy jako starszej są zmarszczki. Przyczyna ich powstania jest złożona i polega na zwiększeniu wiotkości skóry z wiekiem, zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej w okolicy centralnej części twarzy oraz postępującym zaniku kostnym centralnej części twarzy i oczodołów. Wszystko to powoduje pojawianie się w początkowym etapie drobnych zmarszczek skóry np. w okolicy czołowej, okolicy oczu, okolicy ust. Następnie z czasem dochodzi do nasilenia i pogłębiania się zmarszczek, a także nasilania się fałdów skórnych. Podstawowymi zmarszczkami i fałdami skórnymi są: zmarszczki poprzeczne czoła, lwie zmarszczki, kurze łapki, dolina łez, bruzdy nosowo-wargowe, fałdy marionetki, zmarszczki śmiechowe.
Kwas hialuronowy jest substancją występująca w wielu tkankach, w tym również w skórze. Jest to substancja wiążąca wodę przez co przyczynia się do zwiększenia nawodnienia tkanek i, co za tym idzie, zwiększenia ich jędrności. Wraz ze starzeniem się tkanek zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co powoduje zwiotczenie skóry i pojawianie się zmarszczek.
Kwas hialuronowy stosowany w medycynie uzyskiwany jest poprzez biosyntezę i podawany jest w formie żelu. Różne preparaty mogą różnić się między sobą gęstością, a to wszystko dzięki różnicy w usieciowaniu kwasu hialuronowego. W ten sposób uzyskujemy preparaty kwasu hialuronowego o małej gęstości, które podawane są powierzchownie lub gęste preparaty podawane w tkankę podskórną.
Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu preparatu igłą lub kaniulą bezpośrednio w zmarszczkę lub jej okolicę w celu zwiększenia objętości i uwodnienia tkanki podskórnej i skóry. Metody podania mogą być różne w zależności od nasilenia zmarszczek oraz obszaru anatomicznego, w którym się znajdują. W wielu przypadkach dla uzyskania optymalnych rezultatów leczenia, zaleca się łączyć zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym z podaniem toksyny botulinowej czy głębokim podaniem preparatów wypełniających w celu odbudowy zaników kostnych centralnej części twarzy i zaniku poduszeczek tłuszczowych.
Preparat jest podawany bardzo małą igłą lub kaniulą, dlatego pacjenci odczuwają niewielką bolesność w trakcie podawania preparatu. Przed zabiegiem pacjenta można znieczulić preparatem miejscowym bądź schładzać skórę bezpośrednio przed podaniem preparatu.
Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Utrzymywanie się rezultatów zależy w dużym stopniu od rodzaju podanego preparatu. Zwykle efekty zabiegu utrzymują się 9-12 miesięcy. Po tym okresie preparat ulega rozkładowi do nieaktywnych produktów.
Nie zaleca się picia alkoholu przez 24 h po zabiegu. Należy za to wypić po zabiegu 2 litry wody w celu zwiększenia wiązania wody przez kwas hialuronowy.