Mimo że słońce jest źródłem życia, zbyt intensywne promieniowanie UV ma swoje negatywne strony — przede wszystkim dla skóry. Może ją podrażniać, uszkadzać, postarzać. Dla wielu dużym problemem są także wywołane promieniowaniem przebarwienia.

Masz ten problem i chcesz go uniknąć? W takim razie przeczytaj artykuł.

Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat różnego typu przebarwień słonecznych i tego, jak się przed nimi chronić. Informacje te przydadzą się każdemu posiadaczowi wrażliwej skóry ( i nie tylko).

Jak powstają przebarwienia słoneczne?

opalająca się kobieta

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zacząć od wyjaśnienia, jak zbudowana jest skóra. Otóż składa się ona z trzech głównych warstw:

  • naskórka,
  • skóry właściwej,
  • tkanki podskórnej.

Na granicy naskórka i skóry właściwej znajdują się komórki, które nazywamy melanocytami. Odpowiadają za produkcję barwnika, czyli melaniny. Ta zaś nadaje kolor zarówno skórze, jak i włosom czy tęczówce oka.

Co więcej, pełni rolę naturalnego filtra, więc pochłania część promieni UV i odpowiednio je rozprasza.

Niestety latem, gdy skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie, istnieje ryzyko zaburzenia pracy melanocytów. W efekcie dochodzi do nadprodukcji melaniny, co objawia się właśnie przebarwieniami lub plamkami na ciele. Najczęściej pojawiają się one na:

  • nosie,
  • czole,
  • policzkach,
  • dłoniach.

Tutaj warto zaznaczyć, że słońce nie jest jedynym winowajcą. Niektóre leki w kontakcie z promieniowaniem UV dają efekt uboczny w postaci przebarwień.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Mimo że przebarwienia mają wiele wspólnego z wystawieniem skóry na działanie promieni UV, przyczyny ich występowania mogą się między sobą różnić. Dlatego w medycynie mówimy o kilku rodzajach przebarwień.

Są to:

  • Piegi (uwarunkowane genetycznie) — najczęściej występują u osób jasną karnacją i rudymi włosami. Pojawiają się głównie na twarzy, karku, dekolcie i przedramionach;
  • Melasma lub ostuda — często dotyczy kobiet w ciąży lub po ciąży. Przybiera postać ciemnobrązowych plam na czole, skroniach i policzkach;
  • Plamy soczewicowe (inaczej plamy starcze) — są wynikiem starzenia się skóry i wieloletniej ekspozycji na słońce. Mają kształt małych i ciemnych plamek, które zwykle pojawiają się na skroniach lub dłoniach;
  • Przebarwienia wtórne (uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi) — ich najlepszym przykładem są przebarwienia, które zostały na skórze po trądziku.

Jak chronić skórę przed przebarwieniami?

ochrona przed przebarwieniami

Znasz przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”? W przypadku przebarwień jest tak samo. Nawet jeśli nie masz z nimi wielkich problemów teraz, odpowiednia profilaktyka uchroni cię przed pojawieniem się ich w późniejszym okresie.

Zadbaj o to przede wszystkim latem.

Pielęgnacja antyprzebarwieniowa skupia się przede wszystkim na fotoprotekcji, ale nie tylko. Poniżej zebraliśmy dla ciebie najważniejsze wskazówki odnośnie ochrony skóry przed efektami promieniowania UV.

Oto one:

  • Korzystaj z kremów z wysokim filtrem. Szukaj na opakowaniu znaków UVA albo P+++;
  • Rozważ dodatkową ochronę przed słońcem. Może to być kapelusz lub czapka z daszkiem, a także okulary przeciwsłoneczne. W sprzedaży znajdziesz również ubrania z filtrem UPF, który chroni przed promieniowaniem;
  • Dołącz do swojej kolekcji przynajmniej jeden kosmetyk, który blokuje syntezę melaniny. Aby tak działał, musi zawierać jedną z następujących substancji aktywnych: kwas traneksamowy, niacynamid, kwas askorbinowy, arbutyna, kwas kojowy;
  • Wystrzegaj się perfumowania skóry przed wyjściem na słońce. Niektóre składniki perfum (np. alkohol) sprawiają, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie, co może skutkować podrażnieniami, wysypką oraz przebarwieniami;
  • Jeśli nie stosujesz odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, zrezygnuj z kosmetyków z kwasami AHA lub BHA, a także tych z retinolem.

Stosuj się do powyższych zaleceń, a zapomnisz o przebarwieniach na długo!

Co w sytuacji, gdy przebarwienia już się pojawiły?

Powstawanie przebarwień to złożony proces, przez co ich likwidacja powinna być przemyślana i kompleksowa. Jeśli się z nimi zmagasz, najlepiej udaj się po poradę do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie specjalista dokładnie oceni twój problem i skonstruuje odpowiedni plan działania.

Najczęściej w takich sytuacjach stosuje się następujące zabiegi:

  • peeling medyczny (z zastosowaniem specjalistycznych substancji);
  • terapie laserowe (wykazują bardzo dużą skuteczność w walce z przebarwieniami).

Oczywiście do twojej dyspozycji pozostają również różne dermakosmetyki. Produkty te nie tylko zwalczają i rozjaśniają obecne przebarwienia, ale również zapobiegają powstawaniu nowych.

Dr Michał Rożalski Warszawa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.