Te widoczne gołym okiem zmiany skórne najczęściej przypominają białe lub czerwonawe blizny. Mówimy tu oczywiście o rozstępach, które zaburzają estetykę ciała i często prowadzą do pogorszenia samooceny u wielu kobiet. Jednak myliłby się ten, kto myśli, że problem dotyczy jedynie pań. Wedle badań z rozstępami zmaga się ok. 80% kobiet i 40% mężczyzn po 18. roku życia.

To sprawia, że pytanie „jak pozbyć się rozstępów?” staje się bardzo zasadne, a odpowiedź na nie ciekawi wielu z nas.

Dlatego powstał ten artykuł. Przeczytaj go, a poznasz najlepsze sposoby na walkę z tymi zmianami skórnymi.

Skąd biorą się rozstępy?

Kiedy sylwetka ulega nagłej zmianie (z różnych przyczyn), skóra naciąga się szybciej, niż przebiega produkcja nowych włókien kolagenowych. W efekcie ulega osłabieniu i pojawiają się rozstępy, czyli swoiste „pęknięcia” na skórze.

Najczęstsze przyczyny ich wystąpienia to:

  • ciąża,
  • zaburzenia hormonalne,
  • otyłość,
  • predyspozycje genetyczne,
  • szybki przyrost masy ciała (tkanki tłuszczowej lub mięśniowej),
  • gwałtowne dorastanie,
  • leki sterydowe,
  • nadmierny stres (kortyzol osłabia włókna kolagenowe),
  • choroby przewlekłe, które osłabiają włókna kolagenowe.

Zabiegi zwalczające rozstępy

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę zabiegów, dzięki którym rozstępy staną się mniej widoczne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Laserowe usuwanie rozstępów

Pacjenci bardzo chwalą sobie zabiegi z użyciem lasera, ponieważ dają spektakularne rezultaty. Na czym polegają?

Lekarz za pomocą laserów frakcyjnych doprowadza do równomiernych mikrouszkodzeń skóry, które pokrywają do 30% powierzchni rozstępów. Sprawia to, że organizm otrzymuje bodziec do naprawy uszkodzeń. Skóra podlega szybszej regeneracji, dzięki czemu rozstępy wyrównują się i przybierają jednolity kolor.

Efekt? Mniejsza widoczność bliznowatych zmian skórnych.

Co więcej, w przypadku rozstępów w kolorach czerwonym i różowym lekarz może zastosować laser naczyniowy, który rozjaśni ich kolor.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Zastanawiasz się, czym jest osocze bogatopłytkowe? To specjalny preparat, który przed zabiegiem przygotowuje się z krwi pacjenta. Cechuje się większym stężeniem płytek krwi oraz czynników wzrostu. Te ostatnie są szczególnie istotne, ponieważ uczestniczą w procesach regeneracyjnych.

Lekarze podaje preparat w formie mezoterapii, czyli ostrzykuje skórę i tkankę podskórną za pomocą cienkiej igiełki lub kaniuli.

Gdy osocze wejdzie w kontakt z tkanką, aktywizuje się i uwalnia czynniki wzrostu. W efekcie stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, przyspiesza regenerację i rewitalizuje.

Dlaczego wykazuje skuteczność w walce z rozstępami? Ponieważ stymuluje wzrost włókien elastyny i kolagenu.

Dodatkową zaletą zabiegu jest fakt, że jego bazę stanowi preparat z krwi pacjenta. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wystąpią jakiekolwiek powikłania. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest bardzo bezpieczna.

Profilaktyka przeciwko rozstępom

Czy można zapobiec pojawieniu się rozstępów? Tak, ale czasem jest to trudne.

Najczęstszym problemem jest to, że zauważamy je za późno. Uchwycenie dokładnego momentu, w którym zaczynają się pojawiać jest po prostu bardzo trudne. Jedynymi oznakami tego procesu są swędzenie i pieczenie tam, gdzie włókna kolagenowe nie wytrzymują napięcia. Niedługo po tym pojawiają się charakterystyczne, różowe pręgi.

Jeszcze zanim pojawią się rozstępy, zastosuj profilaktykę w postaci regularnego nawilżania, ujędrniania i peelingowania skóry. Kiedy jest ona odżywiona i miękka, lepiej się rozciąga, dzięki czemu skutki ciąży czy szybkiego rozwoju masy mięśniowej stają się mniej widoczne. Ponadto dużą rolę odgrywa zdrowa dieta, aktywność fizyczna czy regularne masaże.

Rozważ także wzbogacenie jadłospisu suplementami, które zawierają kolagen i kwas hialuronowy.

Jeśli jednak rozstępy już się pojawiły, jak najszybciej wprowadź do pielęgnacji skóry kremy i maści na rozstępy. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny, czyli włókien odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Szukaj w składzie kosmetyków takich substancji, jak: alantoina, kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, związki krzemu czy wyciąg z soi (witaminy również będą mile widziane). Ponadto podczas aplikacji wykonuj lekki masaż, który pobudzi mikrokrążenie i przyspieszy wchłanianie kremu lub maści.