Mimo że zabieg nazywamy „powiększeniem” ust, słowo to nie oddaje w pełni jego funkcji. Dlaczego? Ponieważ wypełnienia warg kwasem hialuronowym nie stosujemy wyłącznie po to, aby fizycznie zmienić ich wygląd. Służy także do nawilżenia, subtelnego wyrównania asymetrii czy chociażby odmłodzenia.

Jednak zanim zdecydujesz się na powiększenie ust, czyli jeden z najpopularniejszych zabiegów modelujących twarz, rozwiej swoje wszelkie wątpliwości na jego temat. Artykuł ci w tym pomoże.

Jak przygotować się do zabiegu?

Powiększanie ust nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania, ale jest kilka rzeczy, których lepiej przed nim nie robić. Chodzi o:

  • wizyty w saunie, solarium lub opalanie się,
  • stosowanie leków przeciwzapalnych i aspiryny,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • malowanie ust,
  • palenie papierosów i picie alkoholu.

Czy powiększanie ust jest bezpieczne?

Tak, to bezpieczny zabieg, ponieważ jego bazą jest kwas hialuronowy, który występuje naturalnie w organizmie. Sam przebieg zabiegu również nie jest skomplikowany.

Jeśli zaś chodzi o objawy niepożądane, najczęściej jest to opuchlizna, która schodzi w ciągu tygodnia. Wtedy też rezultat zaczyna być w pełni zauważalny.

Jednak zanim to nastąpi, unikaj ciepłych napojów i malowania ust. Ponadto dobrze zrobisz, jeśli na dzień lub dwa po zabiegu zrezygnujesz ze sportu, picia alkoholu i palenia papierosów.

Finalnie warto wspomnieć, że opuchliznę zredukujesz domowymi sposobami (np. za pomocą zimnych okładów oraz delikatnego masażu).

Jak przebiega powiększanie ust kwasem hialuronowym?

Jak już wspomnieliśmy, zabieg jest stosunkowo prosty i cechuje się bardzo małym ryzykiem skutków ubocznych. Przystępujemy do niego zaraz po konsultacji, podczas której ustalamy z tobą cele i oczekiwania oraz sprawdzamy, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Tuż przed zabiegiem znieczulamy usta metodą nasiękową lub za pomocą specjalistycznych kremów znieczulających. Dzięki temu dyskomfort przy  powiększaniu ust niewielki.

Sam zabieg wykonujemy igłą lub kaniulą, czyli cienką rurką. Robimy kilkanaście nakłuć skóry i wprowadzamy kwas hialuronowy za pomocą strzykawki. Preparat trafia bezpośrednio do wargi lub na granicę skóry i czerwieni ust.

Na koniec masujemy usta. Robimy to po to, aby kwas hialuronowy rozszedł się równomiernie i dał planowany efekt wizualny.

Całość trwa nie więcej niż 30 minut.

Ile trzeba czekać na efekty? Jak długo się utrzymują?

Rezultat zabiegu zauważysz od razu po jego wykonaniu. Jednak (jak już wiesz) na pełny efekt poczekasz aż do zejścia opuchlizny.

Przez jak długi czas będziesz się nim cieszyć? Jako że kwas hialuronowy to substancja naturalna, organizm stopniowo rozkłada go i wchłania. Dlatego efekt utrzymuje się od sześciu miesięcy do półtora roku. W dużej mierze zależy to od rodzaju preparatu, czyli stężenia kwasu hialuronowego oraz jego usieciowania.

Tak czy inaczej, po zabiegu będziesz cieszyć się większymi, bardziej jędrnymi i nawilżonymi wargami. Co więcej, preparat zredukuje również zmarszczki wokół ust. Dzięki temu cała twarz odmłodnieje o co najmniej kilka lat.

Powiększanie ust a przeciwwskazania

Nie zapominajmy, że powiększanie ust to zabieg medyczny, więc niektórzy ludzie z powodu aktualnego stanu zdrowia nie będą mogli mu się poddać.

Pierwszym i najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz okres karmienia piersią. 

Drugim przeciwwskazaniem są niektóre choroby. Pacjent decydujący się na zabieg musi być zdrowy, więc infekcje, nowotwory czy chociażby niewyrównana cukrzyca eliminuje go z listy osób dopuszczonych do powiększania ust.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią są przeszłe zabiegi pacjenta. Jeśli ktoś powiększał wcześniej usta za pomocą permanentnych wypełniaczy, nie kwalifikuje się do nowego zabiegu. To dlatego, że istnieje duże ryzyko uszkodzenia ulokowanych w ustach substancji, co może skutkować stanami zapalnymi.

Ile kosztuje zabieg?

Cena powiększania ust wynosi 1500 zł za 1 ml kwasu hialuronowego.

Podczas zabiegów używa się tzw. kwasów usieciowanych, które różnią się między sobą m.in.:

  • stopniem usieciowania,
  • czystością,
  • wielkością cząsteczek,
  • konsystencją.

Usieciowanie jest tutaj bardzo istotnym kryterium, ponieważ w zależności od jego stopnia mamy możliwość lekkiego nawilżenia lub zmiany kształtu ust. Co więcej, dobra jakość preparatu gwarantuje ci większe bezpieczeństwo i dłuższe rezultaty.