Zastanawiasz się nad wypełnieniem ust kwasem hialuronowym? A może jesteś już po zabiegu? W obydwu przypadkach uzbrój się w cierpliwość, bo efektów nie zauważysz zaraz po wyjściu z gabinetu. Wręcz przeciwnie — jako że zabieg to ingerencja w strukturę ust, początkowo możesz zauważyć opuchliznę, podrażnienia czy nawet siniaki.

Jednak nie ma tego złego…

Odpowiednia pielęgnacja nie tylko pomoże ci szybko uporać się z tego typu problemami, ale również poprawi finalny rezultat zabiegu. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zadbać o usta w tym trudnym czasie.

Zadbaj o usta jeszcze przed zabiegiem

To informacja przede wszystkim dla tych, którzy mają tendencję do pojawiania się opryszczki. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, wiedz, że możesz sobie pomóc jeszcze przed wizytą w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak?

Przed zabiegiem zażyj lek przeciwwirusowy, który zwalcza opryszczkę. Powiększanie ust kwasem hialuronowym wiąże się z wielokrotnym nakłuwaniem ich igłą, więc może nasilać twoje tendencje do tego problemu. Dlatego zadziałaj prewencyjnie i uniknij przyszłych nieprzyjemności.

Oczywiście przed zażyciem leku zapoznaj się z ulotką lub skonsultuj się z lekarzem/farmaceutą.

Jak poradzisz sobie z opuchlizną?

Wystąpienie opuchlizny po nakłuciach ust jest niemal pewne. Usta są bardzo wrażliwe i silnie unaczynione, przez co jakakolwiek ingerencja w ich strukturę jest nie tylko widoczna, ale również wyraźnie odczuwalna.

Mimo że opuchlizna lubi utrzymywać się nawet przez tydzień, za pomocą kilku prostych sztuczek ograniczysz dyskomfort do minimum.

Po pierwsze — zastosuj zimne okłady. Zrób to zaraz po powrocie do domu, a od razu poczujesz ulgę i nieco ograniczysz obrzęk. Okład możesz potrzymać nawet przez kilkadziesiąt minut.

Po drugie — delikatnie masuj usta. Dzięki temu poprawisz ich ukrwienie. Jeśli tradycyjny masaż powoduje ból lub dyskomfort, możesz użyć do niego zimnego okładu (np. kostek lodu).

Po trzecie — nie jedz i nie pij gorących rzeczy. Kontakt z ciepłem będzie dodatkowo podrażniał i tak już wymęczoną tkankę ust, co może doprowadzić do większego dyskomfortu lub innych problemów.

Po czwarte — nie pij przez słomkę i nie ściągaj ust. Takie ułożenie ciała będzie po zabiegu bardzo niekomfortowe, a nawet bolesne.

Regularnie nawilżaj usta

Kolejnym etapem pielęgnacji ust po zabiegu jest smarowanie ich odpowiednimi kremami lub pomadkami ochronnymi.

Które będą najlepsze?

Dobrze sprawdzają się produkty dedykowane dla takich sytuacji. Pozabiegowe kremy do ust łagodzą podrażnienia i gwarantują odpowiednie nawilżenie. Jeśli będziesz je regularnie stosować w pierwszych dniach rekonwalescencji, o wiele szybciej przywrócisz usta do formy.

Pomyśl także o domowych maseczkach (np. z miodu). Świetnie nadają się do pielęgnacji nadwyrężonych tkanek.

To jeszcze nie wszystko.

Są rzeczy, których musisz unikać w pierwszych dniach po zabiegu. Chodzi tutaj przede wszystkim o nakładanie szminek, ciężkich pomadek lub błyszczyków — szczególnie takich, które wysuszają. Odpowiednie nawilżenie jest bardzo ważne w procesie regeneracji.

Dodatkowe uwagi i wskazówki

Chcesz dodatkowo wesprzeć usta w powrocie do zdrowia? W takim razie pomóż im w usuwaniu martwego naskórka. Zrobisz to poprzez proste peelingi, które przygotujesz z domowych produktów (np. cukru wymieszanego z oliwą).

A co w sytuacji, gdy po zabiegu pojawią się siniaki? Może się tak zdarzyć, gdy igła natrafi na naczynia krwionośne.

Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie maść arnikowa. Na rynku znajdziesz wiele produktów tego typu. Zaopatrz się więc w maść arnikową i smaruj usta przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się siniaków.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie.

Wykorzystaj okazję i zasłoń siniaki za pomocą szminek o mocniejszych kolorach. To najprostszy i najszybszy sposób, aby ukryć je przed światem. Pamiętaj jednak o tym, co pisaliśmy wcześniej i nie wybieraj szminek wysuszających usta — szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu.

Czego musisz unikać po zabiegu?

Na koniec przygotowaliśmy krótką listę rzeczy, których pacjent nie powinien robić zaraz po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej. Zastosuj się do nich, a regeneracja pójdzie sprawnie:

  • zaraz po zabiegu unikaj dotykania miejsc, w których wykonane były nakłucia i utrzymuj usta w czystości;
  • przez kolejne 2-3 dni zrezygnuj basenu, a także sauny, solarium czy opalania;
  • nie wystawiaj się na duże wahania temperatury;
  • nie pij alkoholu i nie pal papierosów;
  • zrezygnuj ze wzmożonej aktywności fizycznej;
  • przez około 2 tygodnie unikaj niektórych zabiegów kosmetycznych (np. z zakresu laseroterapii).

Podsumowanie

Mimo że powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bardzo bezpieczne, nie zapominaj o jego inwazyjności. Dbaj o usta i pielęgnuj je po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej, a nie tylko szybciej wrócą do formy, ale również będziesz cieszyć się lepszymi rezultatami zabiegu. Unikniesz też poważniejszych problemów, które mogą wyniknąć z niewłaściwej ochrony nadwyrężonych tkanek (np. zakażenie).

Nie ma się czego obawiać, w razie niepewności wszystko dokładnie wyjaśni ci lekarz prowadzący. Stosuj się do jego zaleceń, a piękny wygląd ust pozostanie z tobą na długo.