Sekretem pięknych, pełnych i jędrnych ust jest pielęgnacja, zwłaszcza po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego. Właściwe przygotowanie do zabiegu oraz dbałość o usta po jego wykonaniu to klucz do sukcesu i długotrwałego efektu. Warto również wiedzieć, czego spodziewać się po jego przeprowadzeniu – wszak piękne efekty nie są widoczne od razu. Odpowiednia pielęgnacja może jednak nie tylko pomóc uporać się z ewentualnymi podrażnieniami, ale również poprawi finalny rezultat zabiegu. Dowiedz się więc, co możesz zrobić, aby zadbać o usta w tym trudnym czasie.

Przygotowanie ust do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego ważne jest, aby odpowiednio przygotować usta. Przede wszystkim warto zainwestować w dobry peeling, który usunie martwy naskórek i wygładzi powierzchnię ust. Należy również zadbać o nawilżenie ust, stosując balsamy i olejki nawilżające. Ponadto polecamy również unikać spożywania alkoholu na kilka dni przed zabiegiem oraz poinformować specjalistę o ewentualnych alergiach czy przyjmowanych lekach.

To jednak nie wszystko. O szczególne przygotowanie się do zabiegu powinny zadbać również osoby, które mają tendencję do występowania opryszczki. Przed wizytą w gabinecie powinny one zażyć lek przeciwwirusowy, który zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Powiększanie ust kwasem hialuronowym wiąże się bowiem z wielokrotnym nakłuwaniem ich igłą, więc może spowodować pojawienie się opryszczki. Dlatego warto działać prewencyjnie.

Przebieg zabiegu wypełniania ust kwasem hialuronowym

Zabieg wypełniania ust kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu tego składnika w okolice ust, co prowadzi do ich powiększenia i ujędrnienia. Zabieg jest stosunkowo krótki – trwa 10-20 minut, jednak w jego trakcie usta są wielokrotnie nakłuwane w różnych miejscach, aby równomiernie rozprowadzić pod skórą kwas hialuronowy. Przed wstrzyknięciem specjalista znieczula usta za pomocą kremu lub iniekcji, a następnie wykonuje serię wstrzyknięć w odpowiednich miejscach.

Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności. Warto jednak pamiętać, że okolica ust po nakłuwaniu może być przez pewien czas bardzo tkliwa, a skóra napuchnięta i podrażniona. Mogą być też widoczne na niej drobne siniaki. Są to jednak zupełnie normalne objawy, które znikają po niedługim czasie, co pozwoli szybko cieszyć się pięknym wyglądem ust.

Sposoby na opuchliznę po zabiegu

Opuchlizna ust po zabiegu z kwasem hialuronowym jest naturalną reakcją organizmu na wstrzyknięcie tego składnika i nakłuwanie. Usta są bowiem bardzo wrażliwe i silnie unaczynione, przez co jakakolwiek ingerencja w ich strukturę jest nie tylko widoczna, ale również wyraźnie odczuwalna. Aby zminimalizować te skutki, warto stosować zimne okłady przez pierwsze godziny po zabiegu.

Czego unikać po zabiegu wypełniania ust kwasem hialuronowym?

W pierwszych dniach po zabiegu warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce. Należy również zrezygnować z gorących napojów i jedzenia, które mogą prowadzić do dodatkowego podrażnienia. Warto także unikać używania makijażu w okolicy ust, aby nie zanieczyszczać miejsca iniekcji. Ponadto należy pamiętać, aby po zabiegu:

  • nie dotykać miejsc, w których były wykonane nakłucia,
  • utrzymywać usta w czystości,
  • na 2-3 dni zrezygnować z basenu, sauny czy solarium,
  • nie wystawiać ust na duże wahania temperatury,
  • nie pić alkoholu i nie palić papierosów.

Warto ponadto przez 1 tydzień unikać niektórych zabiegów kosmetycznych, takich jak laserowe usuwanie blizn z twarzy czy też inne zabiegi z zakresu laseroterapii. Co więcej, należy pamiętać, by przez pewien czas nie pić przez słomkę oraz nie ściągać ust. Takie ich ułożenie może być bowiem również niekomfortowe lub nawet bolesne.

Nawilżanie ust po zabiegu

Po zabiegu wypełniania ust kwasem hialuronowym bardzo istotnym elementem pielęgnacji jest również dbałość o ich odpowiednie nawilżenie. W tym celu warto stosować kremy nawilżające lub specjalne pomadki ochronne, które utrzymają skórę w dobrej kondycji i pomogą się jej szybciej zregenerować.

Dodatkowe uwagi i wskazówki

Wspomnieliśmy, że wokół ust mogą pojawić się także siniaki. Dzieje się tak w sytuacji, gdy igła podczas zabiegu natrafi na naczynia krwionośne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest maść arnikowa, którą powinno się smarować usta co najmniej dwa razy dziennie, aby szybko pozbyć się nieestetycznych zasinień.

Kontrola i ewentualne korekty

Po zabiegu z kwasem hialuronowym warto umówić się na kontrolę u specjalisty, aby ocenić efekt zabiegu oraz ewentualnie wykonać korekty. Kontrola powinna odbyć się po około 2 tygodniach od zabiegu, gdy opuchlizna ustąpi i efekt będzie widoczny. W przypadku potrzeby korekty specjalista może dodać więcej kwasu hialuronowego lub rozpuścić jego nadmiar za pomocą iniekcji z enzymem hialuronidazą.

Częstotliwość powtarzania zabiegu i środki ostrożności

Efekt zabiegu wypełniania ust kwasem hialuronowym utrzymuje się średnio od 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych cech organizmu oraz stosowanej techniki. Aby utrzymać pełne i jędrne usta, warto powtarzać zabieg co kilka miesięcy. Przed kolejnym zabiegiem należy jednak skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan ust i doradzi odpowiednią dawkę kwasu hialuronowego.

Mimo że powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bardzo bezpieczne, nie należy zapominać o jego inwazyjności. Polecamy dbać o usta i pielęgnować je po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej, a nie tylko szybciej wrócą one do formy, ale również będą Państwo cieszyć się lepszymi rezultatami zabiegu. Dzięki temu można uniknąć też poważniejszych problemów, które mogłyby wyniknąć z niewłaściwej ochrony nadwyrężonych tkanek (np. zakażenie). Stosując się jednak do powyższych zaleceń i pielęgnując usta na co dzień, będą Państwo mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas.