Z wiekiem skóra traci elastyczność i młodzieńczą zdolność regeneracji, co objawia się przede wszystkim na twarzy. Traci ona swój pierwotny kształt i ostre rysy, przez co zaczyna wyglądać na zmęczoną lub smutną. Na szczęście zmianom tym możemy skutecznie przeciwdziałać za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Nie tylko zmotywują skórę do regeneracji i poprawią jej wygląd, ale również przywrócą twarzy młodzieńczy owal.
Z tych samych zabiegów mogą też skorzystać osoby młodsze, które chcą poprawić rysy twarz.
Jak w takim razie poprawić owal twarzy po 40 roku życia? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź.
Kiedy warto udać się na zabieg?
Zanim przejdziemy do opisu konkretnych zabiegów, zastanówmy się, w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać. Czy są jakieś konkretne objawy opadającego owalu twarzy, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę?
Tak. Poza ogólnymi zmianami (mniejsza sprężystość skóry czy zanik pierwotnych rysów), wyróżniamy również bardziej szczegółowe symptomy.
Oto najważniejsze z nich:
- opadanie policzków i podbródka,
- wyostrzanie się bruzd nosowo-wargowych,
- coraz wyraźniejsze zmarszczki w obszarze doliny łez,
- powstawanie tzw. chomików (obwisła skóra policzków w okolicach żuchwy).
Przyczyny utraty młodzieńczego owalu twarzy
Mimo że głównym winowajcą są naturalne procesy starzenia się, za zmianę wyglądu twarzy mogą odpowiadać również choroby (np. zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu) oraz wrodzone predyspozycje genetyczne.
Jeśli zaś chodzi o wpływ czynników zewnętrznych, na skórę i owal twarzy negatywnie oddziałują przede wszystkim:
- nagła i duża utrata wagi,
- zbyt częsty i intensywny kontakt z promieniami słonecznymi,
- palenie papierosów.
Na szczęście skutecznie zapobiegniesz efektom starzenia się za pomocą współczesnych zabiegów medycyny estetycznej. Które z nich pomogą ci poprawić kondycję skóry i kształt twarzy? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.
Zabiegi medycyny estetycznej na poprawę owalu twarzy
Poniżej przygotowaliśmy opisy najpopularniejszych zabiegów na twarz. Nie tylko odmładzają i przywracają skórze elastyczność, ale również korygują jej owal.
Nici liftingujące
Wprowadzenie pod skórę nici liftingujących działa na dwa sposoby. Po pierwsze — tworzą coś na wzór rusztowania dla opadających tkanek. Mechanicznie podnoszą i napinają skórę, co sprawia, że wygładzają rysy twarzy i przywracają jej dawny owal.
Po drugie — powstały z biodegradowalnych materiałów, które z czasem rozpuszczają się w skórze. W trakcie tego procesu uwalniają substancje odżywcze i stymulują komórki do produkcji większej ilości kolagenu.
Efekt jest taki, że skóra nabiera większej gęstości, wzmacnia się, a ponadto staje się bardziej sprężysta i elastyczna.
Dodatkową zaletą nici liftingujących jest czas działania. Mimo że rozpuszczają się po paru miesiącach, rezultat zabiegu pozostaje widoczny nawet przez dwa lata.
HIFU
Skrót HIFU pochodzi od High Intensity Focused Ultrasound, czyli ultradźwięków o wysokiej częstotliwości. Służą one do bezinwazyjnego podgrzewania tkanek (np. skóry). Robimy to w celu jej obkurczenia oraz wywołania mikrouszkodzeń, które motywują komórki do szybszej regeneracji.
W trakcie zabiegu lekarz przykłada do twarzy specjalne głowice, które emitują ultradźwięki i wywołują ww. procesy.
Jaki jest rezultat?
Większe napięcie i jędrność skóry, co finalnie skutkuje podniesieniem owalu twarzy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na efekty nie musimy długo czekać. Pacjenci część efektu mogą zaobserwować już po zabiegu.
HIFU to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają alternatywy dla tradycyjnego liftingu z użyciem skalpela. Długotrwałe efekty, bezinwazyjność i bezpieczeństwo to najważniejsze, ale nie jedyne zalety terapii ultradźwiękami.
Wolumetria twarzy
Na koniec warto wspomnieć o zabiegach, które służą korygowaniu i modelowaniu kształtu twarzy. Robimy to za pomocą różnych substancji wypełniających, jednak najczęściej w grę wchodzą dwie:
- kwas hialuronowy,
- tkanka tłuszczowa pacjenta (czyli przeszczep tłuszczu).
Zabieg polega na wprowadzeniu substancji pod skórę za pomocą cienkiej kaniuli lub igły.
Wolumetria jest bezpieczna i praktycznie bezbolesna przy zastosowaniu znieczulenia, co w połączeniu z dużą skutecznością czyni ją wyjątkowo pożądanym zabiegiem.