Nikt ich nie lubi, ale każdy ma. Chodzi oczywiście o zmarszczki, które od pewnego wieku zaczynają pojawiać się na twarzy. To naturalny proces, który zwykle kojarzymy ze starością, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Większość ludzi zauważa u siebie pierwsze zmarszczki jeszcze przed 30. rokiem życia!

Na szczęście istnieje wiele sposobów zarówno na spowolnienie procesu starzenia się skóry, jak i redukcję już istniejących zmarszczek.

 

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczkami nazywamy czasowe i trwałe bruzdy na skórze. Pojawiają się z różnych przyczyn, dlatego też wyróżniamy wiele rodzajów zmarszczek.

Najważniejsze z nich zebraliśmy poniżej.

 

Zmarszczki mimiczne

zmarszczki mimiczne

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy za sprawą naturalnej mimiki, za pomocą której m.in. wyrażamy emocje. Zauważysz je najwcześniej, bo już w okolicach 25. roku życia. Początkowo mają charakter dynamiczny (czyli znikają po rozluźnieniu mięśni twarzy), ale z czasem utrwalają się i stają się zmarszczkami statycznymi. Proces ten przebiega tym szybciej, im częściej wykonujesz dany grymas.

Najpopularniejszymi zmarszczkami mimicznymi są:

 • linie na czole,
 • lwia zmarszczka (pionowa linia między brwiami),
 • kurze łapki (zmarszczki wokół oczu),
 • zmarszczka palacza (wokół ust).

 

Zmarszczki grawitacyjne

zmarszczki grawitacyjne

Ten typ zmarszczek po raz pierwszy pojawia się ok. 40. roku życia i ma związek z fizjologicznym procesem starzenia się skóry. Traci ona swoją naturalną podporę i opada. Tym samym zniekształca młodzieńcze rysy twarzy.

Do tego typu zmarszczek zaliczamy:

 • bruzdy wargowo-nosowe,
 • tzw. chomiki (opadające policzki),
 • linie marionetki (pionowe linie od kącików ust do brody).

 

Zmarszczki posłoneczne

zmarszczki posłoneczne

Zbyt długa i częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne również sprzyja zmarszczkom. Dlaczego? Bo uszkadza struktury kolagenu oraz sprawia, że skóra staje się sucha i cienka.

Tego typu zmarszczki zwykle przybierają postać siateczki z drobnych linii. Co więcej, bardzo często towarzyszą im przebarwienia.

Najczęściej pojawiają się na szyi i dekolcie.

 

Zmarszczki senne

zmarszczki senne

Ten rodzaj zmarszczek produkujemy sami podczas snu. Spanie na boku lub na brzuchu sprawia, że wciskamy twarz w poduszkę, co prowadzi do powstawania odkształceń na skórze. Jakby tego było mało, cierpi również skóra na dekolcie oraz szyi.

Dlatego zaleca się spać na plecach, na niezbyt wysokiej poduszce.

 

Zmarszczki atroficzne

Z wiekiem (zwykle w okresie menopauzy) dochodzi do atrofii, czyli zaniku, tkanek. Spłaszcza się granica skórno-naskórkowa, a transport substancji odżywczych pogarsza się. W efekcie skóra wygląda na szarą i zmęczoną.

Co więcej, aktywność fibroblastów spada, tak samo jak produkcja włókien kolagenowych i elastycznych, a także kwasu hialuronowego. Skóra traci elastyczność i podściółkę tłuszczową.

Sprawia to, że pojawiają się wyraźne wgłębienia i bruzdy. Opadają też policzki i dochodzi do atrofii ust.

 

Jak skutecznie przeciwdziałać zmarszczkom?

Omówiliśmy rodzaje zmarszczek. Teraz sprawdźmy, jak przeciwdziałać ich powstawaniu.

Dzisiejsza medycyna estetyczna proponuje wiele skutecznych rozwiązań.

 

Toksyna botulinowa

toksyna botulinowa

Zabiegi toksyną botulinową to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych terapii, jeśli chodzi o redukcję zmarszczek mimicznych. Substancja osłabia mięśnie mimiczne twarzy, dzięki czemu nie marszczą skóry.

Zmarszczki się nie pojawiają, więc nie mogą się utrwalić.

 

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to substancja, którą uzyskujemy z krwi pacjenta. Tym samym jest bardzo bezpieczne.

Wstrzyknięte w skórę działa regenerująco. Rewitalizuje tkanki i stymuluje produkcję kolagenu. W efekcie skóra zwiększa swoją gęstość i staje się bardziej napięta. Wygląda młodziej i nabiera zdrowszych kolorów.

 

Leczenie laserowe

Jednym z najnowszych zabiegów usuwania zmarszczek jest laserowe usuwanie zmarszczek. Powoduje on mikrouszkodzenia skóry, które motywują organizm do rozpoczęcia procesu regeneracji. Powstają nowe włókna kolagenowe i elastynowe.

W efekcie skóra staje się bardziej nawilżona i jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

 

Przeszczepy własnego tłuszczu

Podobnie jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, tłuszcz pozyskujemy od pacjenta, a następnie przeszczepiamy w pożądane miejsce. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznej.

Tłuszcz posiada właściwości regeneracyjne, a ponadto wypełnia zmarszczki, wskutek czego ulegają spłyceniu.

 

Peelingi lekarskie

Peeling lekarski działa na tej samej zasadzie, co zwykły — z tą jedną różnicą, że jest silniejszy. Złuszcza naskórek a najsilniejsze peelingi działają nawet do środkowej warstwy skóry właściwej i tym samym stymulują skórę do odnowy komórek. Zwiększa się też produkcja kolagenu.

W efekcie skóra nabiera jasnego kolorytu, a ponadto staje się bardziej elastyczna i wygładzona.

 

Mezoterapia igłowa

Podczas mezoterapii igłowej lekarz podaje podskórnie substancję aktywną, która poprawia kondycję skóry. Najczęściej jest to kwas hialuronowy wzbogacony różnymi witaminami.

Terapia wyraźnie poprawia jędrność skóry i wygładza zmarszczki. Ponadto odmładza i rozjaśnia cerę.

Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

 

Nici PDO

nici pdo

Wprowadzenie pod skórę nici PDO działa na dwa sposoby:

 • stymuluje produkcję tkanki włóknistej (kolagen i elastyna),
 • naciąga skórę, czyli daje efekt podobny do liftingu chirurgicznego.

To stosunkowo nowy i bardzo skuteczny zabieg. Nie tylko wygładza zmarszczki, ale również przywraca skórze jędrność i młodzieńczy kształt.

Co więcej, nici powstają z materiału, który z czasem rozpuszcza się w organizmie. Nie musisz się obawiać, że zostaną pod skórą.

 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jednak z wiekiem jego ilość się zmniejsza, co skutkuje pogorszeniem procesu wiązania wody. Skóra staje się bardziej sucha i wiotka.

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym (w zależności od jego usieciowienia) działa na dwa sposoby:

 • odwraca procesy starzenia się skóry (nawilża ją i przywraca jędrność),
 • wypełnia ubytki, czyli wygładza zmarszczki i modeluje twarz.